tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 46 147
Ostat tydzień 1399 3515
Ostat. dwa tyg. 2680 6647
Ostat. miesiąc 6714 16590
Ostatni rok 95378 236596
Razem 1959198 4248670
aktualnosci
Kto stworzył przywileje mundurowe?
dzielnik
03.10.2011 | Poniedziałek

Kto stworzył mundurowe "przywileje"?

 Marcel Tabor komentuje publikowaną na naszej stronie wypowiedź sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta - Sławomira Nowaka z debaty wyborczej w Gdańskiej TVP.

Sławomir Nowak to jeden z młodych, przyszłościowych liderów Platformy Obywatelskiej, były bliski współpracownik premiera Donalda Tuska, użyczony po wyborach prezydenckich w ubiegłym roku prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu. Dziś jest sekretarzem stanu w jego Kancelarii ds. kontaktów z rządem i parlamentem. Obok Tomasza Nałęcza należy do najczęściej wypowiadających się w mediach członków ekipy prezydenta.
Niedawno udzielił wywiadu dziennikarzom TVP w Gdańsku. Tym razem wystąpił jako kandydat na posła z tamtejszego okręgu wyborczego. Jedno z pytań dotyczyło osławionego już „agenta Tomka”, byłego funkcjonariusza CBA, kandydata na posła PiS, trzydziestokilkuletniego, pobierającego wysokie świadczenie, emeryta. Casus tego wykreowanego przez media „bohatera” skłania różnego rodzaju manipulatorów i współpracujących z nimi lub niedoinformowanych dziennikarzy (to zjawisko dzisiaj jest w tej branży zdumiewająco częste) do zadawania pytań, czy jest to zgodne z tzw. społeczną sprawiedliwością (nawiasem mówiąc nie słyszę w naszych mediach rozważań, dlaczego Polska już dawno przebiła sąsiednie, bogate Niemcy w skali nierówności, nie mówiąc już o Czechach, a dystans między biednymi i bogatymi narasta u nas w iście amerykańskim tempie).
 - Pozwala mu na to (pobieranie wysokiej emerytury w młodym wieku – MT) system utworzony przez naszych poprzedników – powiedział z niejakim znawstwem Sławomir Nowak. - Kto był autorem tego systemu ? Były minister obrony, on już nie żyje, ale wtedy popsuto system emerytalny służb mundurowych.
O tym, że ten system trzeba zmienić, prezydencki minister, przedstawiający się jako miłośnik wojska, jest święcie przekonany. Kiedy więc wprowadzono w życie mundurowy, tzw. zaopatrzeniowy system emerytalny ? Ze słów Sławomira Nowaka  (zarazem posła PO) wynika, że nie tak dawno, a dobrodziejem, który dopomógł agentowi Tomkowi i  licznej grupie tzw. emerytów policyjnych (wszyscy funkcjonariusze 10 wyszczególnionych w ustawie służb mundurowych pobierają bowiem świadczenia policyjne), był nieokreślony z nazwiska „autor tego systemu”, były nieżyjący już minister obrony. Kto ?
Na myśl przychodzą zaraz nazwiska dwóch byłych ministrów obrony, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej: Jerzego Szmajdzińskiego (SLD) I Aleksandra Szczygło (PiS).  Tyle tylko, że żaden z nich nie pełnił takiej funkcji w rządzie w latach 1993 i 1994, gdy lewica przeforsowała ustawy emerytalne żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy służb mundurowych, oparte na istniejącym od czasów II Rzeczypospolitej, przez okres PRL i później, aż do dzisiaj,  systemie zaopatrzeniowym ! Niedoinformowany polityk powtarza więc brednie, które go kompromitują. Istotą nowych ustaw emerytalnych dla mundurowych, tych z lat dziewięćdziesiątych, było bowiem doprowadzenie do waloryzacji bardzo obniżonych przez inflację z końcowych lat PRL i pierwszych lat transformacji świadczeń, za cenę odebrania niektórych dotychczasowych tzw. przywilejów (np. zmniejszenie górnej  - pełnej - stawki emerytury  do 75 proc. wymiaru  jej podstawy). A system zaopatrzeniowy i „przywileje” mundurowych obowiązywały w Polsce już przed II wojną światową !
Niemal w każdej dziedzinie, wymagającej dziś reformowania, panuje medialny chaos i polityczny bełkot. Pojawiają się rozbieżne koncepcje, podważa się i odstępuje od wypracowanych wspólnie ustaleń (np. w kwestii wieku umożliwiającego przejście na zreformowaną emeryturę policyjną). „Rząd negocjował reformę trzy lata, ale wycofał się ze względu na sprzeciw związkowców” – pisze z żalem red. Renata Grochal w „Gazecie Wyborczej” z 1 października br. Nic dziwnego, że opinia publiczna traci skutecznie zaufanie zarówno do elit partyjnych, jak i ich medialnych reprezentantów.
Dlatego rok 2011 zamkniemy wzmożoną „ucieczką” na emeryturę z Sił Zbrojnych RP i służb mundurowych. W wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wypowiedział się na ten temat wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów i zarazem szef Związku w Wielkopolsce Andrzej Szary: - Odchodzą osoby najlepsze. Nikt się nie zastanawia, kto przyjdzie na ich miejsce. Już teraz w Policji jest ponad 7 tys. wakatów (…) Tak jest po raz pierwszy od lat. Do tej pory policjanci odchodzili na świadczenia w styczniu i w lutym (chodziło o możliwość „załapania się” na waloryzację emerytury jeszcze w tym samym roku – MT). Obecnie składają wnioski teraz, aby odejść ze służby przed końcem roku. Obawiają się utraty już posiadanych uprawnień (np. rozważanej przez rząd likwidacji III grupy inwalidzkiej – MT).
Rząd robi wiele, żeby przekonać mundurowych, iż nikt, poza nowo przyjmowanymi, nie straci po zmianie przepisów emerytalnych i socjalnych w odpowiednich ustawach. Jednak w Polsce obywatele sparzyli się na tzw. reformach już wielokrotnie i to wyrobiło w nich nawyk dmuchania na zimne. Podobno przysłowie perskie mówi, że „obietnice mają wartość tylko dla tych, którzy w nie wierzą”. Jeśli tak, to w wojsku, Policji i innych służbach mundurowych niedowiarków jest bardzo dużo.
Marcel Tabor
PS. Minister spraw zagranicznych chwali się w wywiadzie zamieszczonym na łamach „Gazety Wyborczej” z 30 września 2011 r.: „To my skutecznie odebraliśmy uprzywilejowane emerytury esbekom”. Powód do zadowolenia byłby zapewne większy gdyby Radosław Sikorski był w grupie inicjatywnej posłów PO, którzy skierowali do marszałka Sejmu projekt nieszczęsnej ustawy dezubekizacyjnej. Sikorski, wychodźca z Ruchu Obudowy Polski i PiS, dziś wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej, gorący zwolennik wyburzenia Pałacu Kultury i Nauki, kandyduje na posła z rządzącego ugrupowania. 

Marcel Tabor

Lista posłów i senatorów nowej kadencji
dzielnik
13.10.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 14154
Życzenia dla nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej
dzielnik
14.10.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 14329
Pożyteczne spotkanie w Sofii
dzielnik
13.10.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12901
Policja traci ludzi. Odchodzą najlepsi!!!!
dzielnik
12.10.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 14230
Masowe odejścia z Biura Ochrony Rządu. Prawda czy plotka?
dzielnik
13.10.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 13698
Tylko duże związki zawodowe
dzielnik
12.10.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 13565
Z lampasami poczekają na ministra lub nie!!
dzielnik
11.10.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 14250
KIG o reformie emerytur mundurowych
dzielnik
11.10.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 13794
Boni: powrócić do dyskusji o mundurówkach
dzielnik
11.10.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 13419
Wyniki z 93,05 % obwodów...
dzielnik
10.10.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 13058
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:05
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.