tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 15
Wczoraj 256 822
Ostat tydzień 1531 4152
Ostat. dwa tyg. 2845 7371
Ostat. miesiąc 6816 17272
Ostatni rok 95533 237751
Razem 1960389 4251941
aktualnosci
Przewodniczący ZG NSZZ P na naradzie kadry kierowniczej Policji!
dzielnik
16.02.2012 | Czwartek

Informacja NSZZP z narady rocznej kierownictwa Policji

W dniach 16/17 lutego 2012 roku w sali konferencyjnej KGP przy ul. Domaniewskiej odbyła się roczna narada służbowa kadry kierowniczej Policji. W części narady uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki.

Warszawa, dnia 17.02.2012 r.
 
                                                          INFORMACJA
                          z narady rocznej kadry kierowniczej Policji

16 lutego 2012 roku w sali konferencyjnej KGP przy ul. Domaniewskiej odbyła się roczna narada służbowa kadry kierowniczej Policji. W części narady uczestniczył Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki. Naradę prowadził nadinsp. Marek Działoszyński - Komendant Główny Policji przy pomocy swoich zastępców: nadinsp. Andrzeja Rokity i insp. Arkadiusza Letkiewicza. Udział w naradzie wzięli Komendanci Wojewódzcy Policji, Komendanci Szkół Policji, Dyrektorzy Biur KGP oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w Policji. NSZZ Policjantów reprezentowali: Antoni Duda - przewodniczący ZG NSZZ Policjantów i Tomasz Krzemieński - wiceprzewodniczący ZG.


Dokonując oceny efektywności działań Policji w minionym roku Komendant Główny Policji stwierdził, że rok 2011 był czasem dobrej wytężonej pracy. Według oceny społecznej wynikającej z badania CBOS z września 2011 roku Policji ufa 72% respondentów, co daje szóste miejsce wśród 27 ocenianych instytucji. Systematycznie przeprowadzane badania satysfakcji z pracy policjantów i pracowników Policji wskazują, że najważniejszymi czynnikami kształtującymi zadowolenie ze służby/pracy są stabilne zatrudnienie i stałe warunki pracy. Z kolei wśród najważniejszych czynników niezadowolenia należy wymienić biurokrację, stosunkowo słabe wynagrodzenie oraz ciągłe zmiany organizacyjne. W roku 2011 do służby w Policji przyjęto 5.596 osób, zaś wakaty wyniosły średnio 4.545. Z roku na rok spada liczba wydarzeń nadzwyczajnych z udziałem policjantów. W marcu opracowane zostaną wyniki pracy Policji w myśl obowiązujących założeń planowania strategicznego, sprawozdawczości i oceny pracy. Zasadą nadrzędną jest utrzymanie jak najwyższej jakości pracy i osiągnięcie założonych celów; rezultat liczbowy i statystyki nie są tu najważniejsze.

Komendant Główny Policji określił priorytetowe przedsięwzięcia Policji na rok 2012, stanowiące cele krótkoterminowe. Pierwszym z nich jest zapewnienie porządku i bezpieczeństwa podczas Turnieju EURO UEFA 2012, z położeniem nacisku na konieczność bezwzględnego egzekwowania przestrzegania prawa przez uczestników imprez masowych. Na miejscu drugim nadinsp. Marek Działoszyński wymienił przygotowanie Policji do zmiany systemu zaopatrzenia emerytalnego. Zdaniem Komendanta Głównego Policji, powinniśmy wypracować uzgodnione stanowisko. Przedłużenie procesu zmiany ustawy emerytalnej wywołuje wiele emocji, zatem uporządkowanie tej kwestii jest ważne i wręcz pierwszoplanowe. Nadinsp. Marek Działoszyński zaznaczył, że projekt nowelizacji ustawy jest procedowany w sposób jawny, gdyż od 10.01.2012 roku trwają uzgodnienia międzyresortowe i społeczne, a od 13.02 ma miejsce analiza zgłoszonych uwag. Przewidywany termin uchwalenia zmian to I. półrocze 2012 roku, przy czym obejmą one jedynie tych policjantów, którzy zostaną przyjęci do służby, a nie będących w niej obecnie. Trzecim z priorytetów krótkoterminowych jest dokonanie przeglądu przepisów i procedur związanych z poszukiwaniem osób zaginionych oraz identyfikacji osób NN. Priorytet czwarty to określenie kierunków pracy polskiej Policji na lata 2012-2015. Nastąpi przegląd zadań i mierników pod względem ich adekwatności i obiektywizmu. 

Celami długoterminowymi w działalności Policji są:

1.    Społeczeństwo - Obywatel. Policja ma służyć ludziom, rozpoznawać potrzeby obywateli i skutecznie je zaspokajać (poprzez udział w konsultacjach i debatach na szczeblu lokalnym). Należy dbać o dobry wizerunek Policji. Oczekiwania społeczne wobec naszej formacji podczas rozgrywek EURO 2012 dotyczą obecności i widoczności patroli policyjnych, jak najwyższego poziomu policjantów (zwłaszcza pełniących służbę na ulicy), zwiększenia uprawnień funkcjonariuszy i odciążenia ich od spraw drobnych, zachęcenia obywateli do współpracy z Policją. 

2.    Policjant liniowy. Należy zwrócić uwagę na kompetencje, motywację
i wyposażenie oraz dowartościowanie policjantów liniowych. Przeprowadzony zostanie przegląd budżetu Policji w kierunku poprawy organizacyjnych, technicznych i finansowych warunków służby. Wzrośnie rola dodatku terenowego, gdyż służba w terenie będzie preferowana.

3.    Organizacja (struktury, kadry, finanse, logistyka, prawo). Optymalizacja struktur organizacyjnych obejmie wyłączenie CBŚ ze struktury KGP (prawdopodobnie z początkiem 2013 roku) oraz wypracowanie modelu jednostki szczebla podstawowego (KPP/KMP). Należy stworzyć warunki do rzeczywistego rozwoju zawodowego. Zdecentralizowane zostaną uprawnienia w zakresie opiniowania służbowego, a wydawanie opinii znajdzie się w gestii bezpośrednich przełożonych jako jeden z elementów systemu motywacyjnego. Wprowadzone będą rozwiązania mające na celu ochronę policjantów przed pomówieniami, kierownictwo Policji będzie też wnosić o umieszczenie w ustawie pragmatycznej przepisów umożliwiających zwrot kosztów ochrony prawnej policjantowi uniewinnionemu prawomocnym wyrokiem sądu. Zmiany organizacyjne w zakresie finansów przewidują wzrost uposażeń poprzez zintegrowanie niektórych świadczeń, opracowanie rozwiązań o charakterze motywacyjnym, w tym w sferze płacowej, mających na celu zachęcenie policjantów do jak najdłuższego pozostawania w służbie oraz wprowadzenie rekompensaty pieniężnej za godziny nadliczbowe. Zmiany w zakresie logistyki i prawa obejmą m.in. racjonalizację wydatków (np. outsourcing, medycyna pracy), przegląd regulacji prawnych mający na celu ich odbiurokratyzowanie, a także przegląd projektowanych zmian w ustawie o Policji i ustalenie ich hierarchii ważności. W ramach działań innowacyjno-rozwojowych planuje się utworzenie zespołu opiniodawczo - doradczego Komendanta Głównego Policji oraz powołanie rady emerytowanych policjantów.
 
W dalszej części narady głos zabrał Minister Spraw Wewnętrznych Jacek Cichocki, który podkreślił, że Policja to z jego perspektywy nie tylko największa, ale też główna służba mundurowa w Polsce. Ważne są takie priorytety pracy Policji, które otworzą Policję na kontakt z obywatelami. "Marzy mi się, by mundur policyjny budził szacunek i był synonimem prestiżu". Policjant musi mieć zapewnione odpowiednie warunki pracy. Należy podjąć działania w tym kierunku, które podniosą standard służby, również w zakresie elementów motywacyjnych. Trzeba jednak pamiętać, że musimy poruszać się w tym budżecie, który mamy. W wielu rozmowach premiera z policjantami pojawił się problem statystyk, które stały się wartością samą w sobie, a tak być nie powinno. Minister Cichocki stwierdził, że Policja jest służbą szczególnie wyróżnioną przez premiera podwyżką uposażeń od 1 lipca, która ma być przyznana w kwocie po 300 złotych dla każdego funkcjonariusza.  Odnosząc się do zmian w ustawie emerytalnej zaznaczył, że reforma nie dotyka tych, którzy są dzisiaj w służbie. Ci, którzy przyjdą do służby po wejściu reformy w życie, nadal korzystają z systemu zaopatrzeniowego gwarantowanego przez państwo. Powodem opracowania projektu zmian była intencja, by policjanci pracowali dłużej. Zdaniem ministra nie ma obecnie powodu, by kwestie emerytalne były impulsem do odejścia ze służby. 


Po kolejnych wystąpieniach uczestników narady głos zabrał przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda, który nawiązał najpierw do spotkania Komendanta Głównego Policji z przedstawicielami władz ZG NSZZP z 2 lutego, podkreślając, że chodzi o wymianę podglądów i rzetelną informację oraz, że chcemy rozmawiać bezpośrednio, a nie przez media. Nawiązując do sprawy nowelizacji ustawy emerytalnej stwierdził, że opłaciło się zbuntować w 2008 roku przeciwko planom włączenia Policji i innych służb mundurowych do systemu powszechnego, przypomniał też pokrótce przebieg negocjacji na ten temat, aż do ostatniego spotkania zespołu rządowo - związkowego w grudniu 2011 roku.

Odnosząc się do przesłanego aktualnie projektu nowelizacji ustawy emerytalnej poinformował, że NSZZ Policjantów ma wątpliwości np. co do zniesienia art. 69 ustawy o Policji mówiącego o prawie policjantów do wcześniejszej emerytury, a także co do utrzymania w ustawie o Policji możliwości zwalniania ze służby z uwagi na 30-letni staż emerytalny. Przypomniał, że Minister Spraw Wewnętrznych obiecał konferencję uzgodnieniową na temat zmian emerytalnych. Zauważył, że trzeba rozmawiać również o systemie rent i orzecznictwa w związku ze służbą.


W dalszej części swojego wystąpienia przewodniczący ZG NSZZ Policjantów odniósł się do sprawy podwyżki uposażeń informując, że Związek pozytywnie ocenia projekt rozporządzenia w sprawie mnożnika kwoty bazowej. Jeśli chodzi o rozwiązania szczegółowe, NSZZ Policjantów popiera podniesienie dodatku za stopień w jednakowej wysokości dla wszystkich policjantów. Intencję Związku jest ustalenie zasad w sprawie dodatków dla osób odchodzących ze służby. Inne zagadnienia podniesione w wystąpieniu przewodniczącego ZG dotyczyły:


•    Budżetu zadaniowego i kontroli zarządczej. Związek ma co do nich wątpliwości i należałoby się nad tym poważnie zastanowić, o system ten nie generuje żadnych korzyści dla Policji a jedynie zwiększa biurokrację.
•    Płatnych nadgodzin. Należałoby tu wyjść od dokładnej ewidencji czasu służby, głównie na stanowiskach wykonawczych.
•    Resortowej służby zdrowia. Nie wiemy, jakie generuje ona koszty. Utrzymujemy Departament Zdrowia MSW, a Policja nie ma wpływu na działalność służby zdrowia.
•    Struktury logistycznej. Kwestia włączenia świadczeń do uposażenia jest problematyczna, gdyż takie włączenie możliwe byłoby tylko jeden raz bez dalszej waloryzacji włączonych kwot. Dobrze byłoby powołać zespół do analizy tego pomysłu, z udziałem przedstawicieli ZG NSZZ Policjantów.

Odnosząc się do poruszonych kwestii, Komendant Główny Policji podkreślił, że kierownictwo służbowe jest za tym, by ustawa emerytalna była jak najlepsza dla funkcjonariuszy. Co do podwyżki uposażeń, strona służbowa też jest za podniesieniem dodatku za stopień. Jeśli chodzi o podnoszenie dodatków przed odejściem, nie da się uregulować tego inaczej niż to wynika z obecnie obowiązujących przepisów. Być może uda się dopracować kryteria wzrostu dodatków. Kontrola zarządcza wynika z ustawy o finansach publicznych. Mamy kilka kategorii nadgodzin: w okresie EURO 2012 służby ponadnormatywne będą wynikać z ustawy periodycznej, co do innych nadgodzin trzeba zmienić stosowny zapis ustawy o Policji. Jeśli chodzi o resortową służbę zdrowia, kierownictwo Policji poruszało ten temat w rozmowach z Ministrem Spraw Wewnętrznych.

Podsumowując naradę nadinsp. M. Działoszyński podkreślił, że nie ma tolerancji dla nagannych zachowań policjantów, a funkcjonariusz, który naruszył przepisy będąc po spożyciu alkoholu nie ma co liczyć na pozostanie w służbie. Statystyka jest ważna, ale służy tylko sprawnemu zarządzaniu i nie ma powodów, by poprzez nią kreować rzeczywistość. Trzeba zwrócić uwagę na oczekiwania społeczne wobec Policji oraz uwrażliwić wszystkich funkcjonariuszy na właściwą reakcję na zgłoszenia, zwłaszcza w przypadku zaginięć osób. Odnosząc się do pytań adresowanych przez przedstawicieli związków zawodowych do Ministra Spraw Wewnętrznych, który był w tym czasie nieobecny, Komendant Główny Policji stwierdził, że każdy zainteresowany otrzyma odpowiedź. 

W związku z problemem zgłoszonym podczas spotkania z przedstawicielami ZG NSZZP, nadinsp. M. Działoszyński zobowiązał komendantów wojewódzkich Policji do odbycia do 10.03.2012 roku spotkań z dowódcami OPP na temat warunków służby funkcjonariuszy przy udziale przedstawicieli ZW NSZZ Policjantów. Ze spotkań tych mają być sporządzone sprawozdania zawierające wykaz i opis zgłoszonych problemów z podziałem na możliwe do załatwienia we własnym zakresie, bądź też systemowo w całej Policji.    

Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
Antoni DUDA

Opracował: Tomasz Krzemieński

 

 

Jeszcze im za mało?
dzielnik
09.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11824
Policjanci będą mogli żądać ekwiwalentów
dzielnik
09.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12422
ZW NSZZ P do RPO w sprawie zwrotu kosztów dojazdu do służby!!!
dzielnik
05.03.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11858
Potrzebna krew dla policjanta
dzielnik
04.03.2012 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11579
Minister Cichocki w Sejmie RP odpowiada nie na temat!
dzielnik
02.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11789
Poseł SLD Krystyna Łybacka w Sejmie nie tylko o podwyżkach!
dzielnik
02.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12649
Poseł SP Edward Siarka o sytuacji w służbach mundurowych
dzielnik
02.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12544
Poseł z RP Bartłomiej Bodio o solidarności mundurowych
dzielnik
02.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12153
Poseł Jarosław Zieliński z PIS o bizancjum
dzielnik
02.03.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11292
Spotkanie pracowników cywilnych w MSW
dzielnik
29.02.2012 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11123
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:06
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!