tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 21 47
Wczoraj 126 209
Ostat tydzień 1434 3647
Ostat. dwa tyg. 3174 8137
Ostat. miesiąc 6360 16131
Ostatni rok 95193 237188
Razem 1961194 4253744
aktualnosci
Spór zbiorowy - Zarząd Główny odpowiada Ministrowi SWiA oraz Komendantowi Głównemu Policji. Formalna rejestracja sporu przez PIP.
dzielnik
02.07.2008 | Środa

W dniu 27 czerwca 2008 roku Zarząd Główny skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Pana Grzegorza Schetyny oraz Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Andrzeja Matejuka swoje stanowiska dot. odpowiedzi tych organów w ramach wszczętego sporu zbiorowego.

Poniżej znajdują się linki do tych dokumentów w formacie Word.

Stanowisko nr ZZ-476/08 do KGP

Stanowisko nr ZZ-477/08 do MSWiA




                                                                             Warszawa, dnia 27.06.2008 r.

ZZ-476/2008               


                                                                Pan
                                                                nadinsp. Andrzej MATEJUK

                                                                Komendant Główny Policji
                       
                   

S T A N O W I S K O

Zarządu Głównego NSZZ Policjantów dotyczące odpowiedzi Komendanta Głównego Policji z dnia 16 czerwca 2008 roku na żądania NSZZ Policjantów zgłoszone w dniu 9 czerwca 2008 roku w ramach wszczętego sporu zbiorowego


1. Postulat nr 1:  Przeznaczenia całości środków pochodzących z niepełnego zatrudnienia w  roku 2008 wyłącznie na wydatki osobowe oraz uzgodnienia z NSZZ Policjantów zasad ich podziału.


Zarząd Główny, stwierdza że przeznaczenie środków pochodzących z niepełnego zatrudnienia na wydatki poza płacowe wymaga każdorazowo uzgodnienia z NSZZ Policjantów. Związek nie kwestionuje uprawnień Komendanta Głównego Policji wynikających z przepisów ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych. Działanie Komendanta Głównego Policji polegające na przeznaczeniu wskazanych środków na wydatki pozapłacowe bez uzgodnień z NSZZ Policjantów narusza podstawową normę przypisaną związkom zawodowym do takich uzgodnień. Przeznaczenie kwoty 40 mln z wakatów na opłaty za dzierżawę traktów i łączy w związku z przejęciem przez Komendę Głowna Policji finansowania wydatków w II półroczu 2008 roku jest nie do zaakceptowania przez NSZZ Policjantów.

Zaproponowane terminy spotkań konsultacyjnych w tej sprawie budzą zdecydowany sprzeciw wobec braku możliwości podjęcia przez Związek niezwłocznych rokowań na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.

NSZZ Policjantów oczekuje od Komendanta Głównego Policji skierowania w trybie pilnym wniosku do Ministra Spraw wewnętrznych i Administracji o przekazanie dodatkowych środków nie pochodzących z „niepełnego zatrudnienia” na pokrycie wydatków pozapłacowych jednostek Policji.

2. Postulat nr 2:  Gwarancji podwyższenia płac policjantów w 2009 roku, poprzez wzrost wielokrotności  kwoty bazowej z 2,48 do 2,78.


Związek oczekuje od Komendanta Głównego Policji wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zapewnienie w budżecie Państwa na 2009 rok dodatkowych środków w kwocie około 240 milionów złotych na wzrost wielokrotności kwoty bazowej z 2,48 do 2,78.


3.Postulat nr 3: Wprowadzenia w trybie pilnym przepisów gwarantujących waloryzację wysokości świadczeń ustawowych należnych policjantom oraz opracowania zasad rejestracji czasu służby, norm z tym związanych, wynagradzania z tytułu pełnienia służby ponad przyjętą normę a także rekompensaty za służbę w godzinach nocnych oraz  dniach ustawowo wolnych o pracy.


Zarząd Główny, oczekuje realizacji porozumień zawartych w dniu 25 listopada 1996 roku z MSWiA i KGP dotyczących wzrostu płac jak również zrównania ustawowych świadczeń do poziomu żołnierzy Ministerstwa Obrony Narodowej.

Związek oczekuje od Komendanta Głównego Policji skierowania wniosku do ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zimne rozporządzenia w sprawie: przypadków otrzymywania przez policjanta równoważnika pieniężnego w zamian za wyżywienie oraz wysokości tego równoważnika, równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie.

Komendant Główny w ocenie NSZZ Policjantów powinien podjąć w uzgodnieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji prace legislacyjne w kierunku wprowadzenia w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji przepisów w zakresie czasu służby oraz wynagrodzenia z tytułu pełnienia służby ponad przyjętą normę, a także rekompensaty za służbę w godzinach nocnych oraz dniach ustawowo wolnych od służby.

4.Postulat nr 4: Wprowadzenia do ustawy o Policji przepisów nakładających obowiązek zwrotu przez państwo kosztów pomocy prawnej policjantom, wobec których wszczęto postępowanie karne o przestępstwo w związku ze służbą, które zostało umorzone lub w przypadku uniewinnienia policjanta w postępowaniu sądowym.

NSZZ Policjantów oczekuje od Komendanta Głównego Policji opracowania w uzgodnieniu z Ministrem Spaw Wewnętrznych i Administracji projektu nowelizacji ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji w formie przedstawionej w wystąpieniu.

5.Postulat nr 5: Uzgadniania z NSZZ Policjantów zasad tworzenia i planowania budżetu Policji.

W ocenie Zarządu Głównego jedynie przedstawienie realnych potrzeb w budżecie Policji przez Komendanta Głównego Policji spowoduje, że rok rocznie nie będzie tak dużej liczby wakatów i nie będzie konieczności przesunięcia środków z wydatków osobowych na wydatki rzeczowe.

Celem urealnienia budżetu Policji Związek wnosi do Komendanta Głównego Policji o podjęcie działań w celu zmiany konstruowania budżetu Policji poprzez przyjęcie następujących zasad:

•    Planować wydatki na przyszły rok przyjmując wykonanie wydatków na koniec roku poprzedniego.
•   Na etapie sporządzania dokumentacji do projektu budżetu odejść od zasady określania limitu dla jednostki na wydatki rzeczowe, odprawy dla policjantów oraz świadczenia roczne. W tym wypadku należy wprowadzić zalecenie realnego planowania środków na powyższe świadczenia.
•    W ślad za zwiększeniem środków w ramach tzw. „ustawy modernizacyjnej” należy proporcjonalnie zwiększać środki na wydatki rzeczowe zgodnie z wnioskiem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Ponadto NSZZ Policjantów, oczekuje, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadzi w obowiązujących przepisach zakaz przesuwania środków płacowych na wydatki rzeczowe.

6.Postulat nr 6: Przestrzegania w Policji przepisów prawa dotyczących funkcjonowania społecznej inspekcji pracy.

Zarząd Główny żąda od Komendanta Głównego Policji, aby do czasu nowelizacji ustawy z dnia 24 czerwca 1983 roku o Państwowej Inspekcji Pracy w konsultacji z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał jednolitą interpretację przepisów dającą możliwość funkcjonowania w Policji w pełnym zakresie Społecznej Inspekcji Pracy.

     

                                                                Przewodniczący
                                                Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

                                                              /-/ Antoni DUDA

******************************************************************



                                                                              Warszawa, dnia 27.06.2008 r.

ZZ-477/2008   

                                                    Pan Grzegorz SCHETYNA

                                                    Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji
       


S T A N O W I S K O

Zarządu Głównego dotyczące odpowiedzi Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2008 roku na postulaty NSZZ Policjantów zgłoszone w dniu 9 czerwca 2008 roku w ramach sporu zbiorowego.


W opinii Zarządu Głównego, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest i powinien być stroną sporu zbiorowego ponieważ:

Zgodnie z art. 103 ust.4 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 roku o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249 poz. 2104 ze zmianami) i § 1 ust. 3 i 5 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z 16.11.2007 roku w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, jest dysponentem I stopnia części 17, 27, 42 i 43 budżetu państwa. Komendant Główny Policji natomiast w zakresie realizacji budżetu podlega nadzorowi MSWiA.
 
Ponadto Minister jest ustawowo uprawniony do wydawania aktów prawnych w formie rozporządzeń w zakresie warunków służby i płacy policjantów, a mianowicie:

1. Rozporządzenia ws. szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat od której uzależniony jest wzrost uposażenia zasadniczego .
2. Rozporządzenia ws. przyznawania policjantom nagród i zapomóg, a także sposobu tworzenia funduszu nagród i zapomóg dla policjantów.
3. Rozporządzenia ws. wysokości, warunków i trybu przyznawania policjantom należności za podróże służbowe i przeniesienia.
4. Rozporządzenia ws. rodzaju i zakresu świadczeń socjalnych i bytowych przysługujących policjantom oraz członkom ich rodzin.
5. Rozporządzenia ws. okresów wliczanych do okresu służby od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej oraz trybu jej obliczania i wypłacania policjantom.
6. Rozporządzenia ws. wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika w zamian za umundurowanie.
7. Rozporządzenia ws. wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za brak lokalu mieszkalnego.
8. Rozporządzenia ws. wysokości i szczegółowych zasad przyznawania, odmowy przyznania, cofania i zwracania przez policjantów równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego.
9 Rozporządzenia ws. pomocy finansowej na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego dla policjantów.

Tylko Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest uprawniony do regulowania w oparciu o delegacje ustawowe zawarte w ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 roku o Policji kwestii dotyczących służby funkcjonariuszy Policji.

Mając na uwadze powyższe fakty oraz zakres uprawnień Zarząd Główny uznaje, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji jest stroną sporu zbiorowego w oparciu o zapisy ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o związkach zawodowych, art. 67 ust.3 ustawy o Policji oraz Statut NSZZ Policjantów. Wobec przekazanych przez NSZZ Policjantów żądań Komendant Główny Policji również wskazuje, że większość z nich może być tylko zrealizowana poprzez zmianę rozporządzeń Ministra SWiA a nie decyzji lub zarządzeń Komendanta.

Zarząd Główny NSZZ Policjantów w oparciu o powyższe argumenty oraz zapisy art. 7 i 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych wzywa Pana Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji do niezwłocznego podjęcia rokowań.



                                                                Przewodniczący
                                                  Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

                                                            /-/  Antoni DUDA


REJESTRACJA SPORU ZBIOROWEGO PRZEZ PANSTWOWOWA INSPEKCJE PRACY



PAŃSTWOWA INSPEKCJA PRACY- OKRĘGOWY INSPEKTORAT PRACY W WARSZAWIE

Warszawa, dnia26 czerwca 2008r.


Nr rej. WaP - 5281 -935/2008
w odpowiedzi proszą podać sygnaturą sprawy

Pan Jan Gaładyk
Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji
do kontaktów ze związkami zawodowymi
KOMENDA GŁÓWNA POLICJI
ul. Puławska 148/150,
02-514 WARSZAWA
L.dz. Gp. 853/08


W odpowiedzi na pismo z dnia 18 czerwca 2008 r. dotyczące powstania sporu zbiorowego pomiędzy Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowych Policjantów a Pracodawcą zawiadamiam, że stosownie do treści art. 8 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. Nr 55, poz. 236 z późn. zm.) w dniu 26 czerwca 2008 r. została dokonana rejestracja sporu - numer poz. 935/2008.

                  

ZASTĘPCA OKRĘGOWEGO INSPEKTORA PRACY

 ds. PRAWNO - ORGANIZACYJNYCH

 mgr Dariusz MINKOWSKI
Wojewódzkie Obchody Święta Policji.
dzielnik
24.07.2008 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21863
Komunikat Komisji Negocjacyjnej NSZZ Policjantów - 1 etap rokowań z Komendantem Głównym Policji !!!
dzielnik
23.07.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20225
Święto Policji w Komendzie Powiatowej Policji w Środzie Wielkopolskiej.
dzielnik
23.07.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21429
89 Rocznica Powstania Policji Państwowej - życzenia.
dzielnik
23.07.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21745
Komisja Trójstronna nie doszła do porozumienia w sprawie podwyżek płac w 2009 roku w państwowej sferze budżetowej.
dzielnik
21.07.2008 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20307
Święto Policji - ZT NSZZ Policjantów KP Poznań - Grunwald
dzielnik
18.07.2008 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20040
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji odpowiada na wezwanie NSZZ Policjatów !!!
dzielnik
09.07.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22332
Wywiad z Adamem Rapackim, Podsekretarzem Stanu w MSWiA odpowiedzialnym mi.in. za Policję. !! GODNE UWAGI!!!
dzielnik
08.07.2008 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19179
Główny Insektor Danych Osobowych - dane osobowe związkówców podlegają ochronie !!!
dzielnik
20.07.2008 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21462
Uzgodniono zasady podziału środków na nagrody motywacyjne dla wielkopolskich policjantów za 2 kwartał 2008 roku !!!
dzielnik
09.07.2008 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21771
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:06
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!