tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 149 335
Ostat tydzień 1347 3624
Ostat. dwa tyg. 3067 7999
Ostat. miesiąc 6425 16429
Ostatni rok 95224 237335
Razem 1960983 4253408
aktualnosci
Posłowie w KGP o sytuacji w Policji. Rozporządzenie płacowe policjantów na 2009 rok podisane !!!
dzielnik
17.02.2009 | Wtorek

Co dalej ? Posłowie dyskutowali w Komendzie Głównej Policji o modernizacji naszej formacji – informacja z posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Sejmu RP.

W dniu 17 lutego 2009 roku na terenie Komendy Głównej Policji odbyło się wyjazdowe posiedzenie Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Sejmu RP poprzedzone wizytacją poselską w Biurze Operacji Antyterrorystycznych KGP. Obrady były poświęcone modernizacji Policji w kontekście planowanych cięć finansowych. Oprócz członków komisji w posiedzeniu uczestniczyli przedstawiciele MSWiA w osobach podsekretarzy stanu Zbigniewa Sosnowskiego i Adama Rapackiego, zastępcy Komendanta Głównego Policji nadinsp. Arkadiusz Pawełczyk i nadinsp. Henryk Tusiński, dyrektor Biura Finansów KGP Eliza Wójcik, dyrektor Biura Logistyki KGP podinsp. Tomasz Kowalczyk oraz przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli. Zarząd Główny NSZZ Policjantów reprezentował wiceprzewodniczący ZG Tomasz Krzemieński.

Rozpoczynając posiedzenie, przewodniczący komisji poseł Marek Biernacki zaznaczył, że temat finansów Policji jest zagadnieniem bulwersującym opinię publiczną, przypomniał też, że wszystkie kluby poselskie popierały i popierają modernizację Policji. W imieniu MSWiA kwestię modernizacji naszej formacji referował Adam Rapacki. Zauważył on, że ministerstwo „trochę późno” dowiedziało się o spadku wpływów do budżetu państwa, stwierdził też, iż najtrudniej wygląda sytuacja w Policji, w pozostałych służbach mundurowych MSWiA jest trochę lepiej. Sytuację w Policji określił jako trudną, choć nie tragiczną. Następnie poinformował, że MSWiA zamierza przesunąć wydatki zaplanowane w programie modernizacji w roku 2009 na rok 2010 i być może 2011 : w tym celu konieczna będzie nowelizacja ustawy „modernizacyjnej”. Kolejny, jak to określił wiceminister, pakiet oszczędnościowy to zabranie środków z około 3.000 policyjnych wakatów. Nastąpią też cięcia wydatków bieżących. Zadanie dla MSWiA kluczowe to oszczędności, ale nie kosztem stanu bezpieczeństwa. Zdaniem Adama Rapackiego trudna sytuacja budżetowa wymaga praktycznego podejścia. Redukcje wydatków nie dotyczą świadczeń i płac policjantów, którzy „powinni się cieszyć”, że mają terminowe wypłaty, nagrodę roczną i podpisane rozporządzenie w sprawie podwyżek płac. Zostanie zachowana ciągłość instytucji, nie zabraknie na paliwo. 

W dalszej części posiedzenia głos zabrał nadinsp. Tusiński, który nawiązał do niedawnej telekonferencji, określając ją jako pierwszy etap działań oszczędnościowych. Poinformował on, że w 2008 roku Policja nie otrzymała kwoty 261 milionów złotych z programu modernizacji na już zaciągnięte zobowiązania. Decyzją Rady Ministrów budżet Policji na rok 2009 został zmniejszony o 802 mln złotych, w tym środki z modernizacji. Zdaniem zastępcy Komendanta Głównego Policji im bardziej rozciągniemy modernizację w czasie, tym więcej środków będzie w bieżącym budżecie. KGP przewidziała przesunięcie wydatków z tegorocznego programu modernizacji na rok 2010 na łączną kwotę 402 mln złotych, w tym :

- zakup i wymiana sprzętu transportowego – 125 mln,
- zakup i wymiana uzbrojenia – 18 mln,
- zakup sprzętu i wyposażenia specjalnego – 54 mln,
- zakup i wymiana sprzętu oraz systemów teleinformatycznych – 154 mln,
- budowa nowych i modernizacja użytkowanych obiektów – 49 mln.
Przesunięcia wydatków nie dotyczą wzmocnienia motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy oraz zastępowania funkcjonariuszy pracownikami cywilnymi. 

Nadinsp. Tusiński poinformował również, że w ramach środków finansowych z programu modernizacji zakupiono 8403 pojazdów, z czego 4198 przekazano już do jednostek Policji. 

Podczas dyskusji nad wystąpieniami zastępca przewodniczącego Komisji poseł Stanisław Wziątek odniósł się do wizyty w Biurze Operacji Antyterrorystycznych, zwracając uwagę na szczególny charakter służby zatrudnionych tam funkcjonariuszy w stosunku do innych policjantów, uznając, iż wynagrodzenie pracowników BOA jest zdecydowanie za niskie w porównaniu z innymi funkcjonariuszami. Zauważył następnie, że z przedstawionych informacji wynika, iż program modernizacji zamiast lat 2007-2009 może obejmować lata 2007-2010 lub 2007-2011. Rodzi to niebezpieczeństwo, że w kolejnych latach nie pojawią się nowe zadania do realizacji, tymczasem program modernizacji miał być „bonusem”, „wartością dodaną”. Zaproponował, by bieżące wydatki Policji finansować wyłącznie z jej bieżącego budżetu, środki z modernizacji powinny być przeznaczone na rozwój. Odniósł się też do polityki informacyjnej, stwierdzając, że w sprawie finansów Policji każdy (minister finansów, minister spraw wewnętrznych i administracji, komendant główny, komendanci wojewódzcy) mówi co innego.

Zastępca przewodniczącego Komisji poseł Jarosław Zieliński stwierdził, że sama Policja przedstawia informacje w sposób klarowny. Na dzień dzisiejszy nie ma programu modernizacji na lata 2010 i 2011. Chciał wiedzieć, ile nie będzie wydatkowane z programu modernizacji i co nie zostanie zrealizowane. 

Poseł Mariusz Błaszczak zadał pytanie, czy uregulowano płatności za pojazdy. Chciał też dowiedzieć się, ilu funkcjonariuszy przechodzi na emeryturę po 15 latach. 

Poseł Edward Siarka zapytał, jaką kwotę da zabranie środków z wakatów. Jego zdaniem taki krok będzie oznaczał brak rezerw na wypadek nawet bardzo trudnych sytuacji, np. związanych ze zmianami emerytalnymi.

Przewodniczący Komisji poseł Marek Biernacki zapytał, jak wyglądają płace policjantów i czy są dla nich podwyżki. Jego zdaniem w sytuacji kryzysowej najważniejsze jest inwestowanie w człowieka. O informację w sprawie podwyżek dla policjantów prosił również zastępca przewodniczącego Komisji poseł Jarosław Zieliński. 

Odnosząc się do wypowiedzi posłów, wiceminister Adam Rapacki jeszcze raz poinformował o zamiarze nowelizacji ustawy modernizacyjnej, „by nie stracić środków z lat 2008 i 2009”. Stwierdził, że budżet Policji od lat jest niedoszacowany. Gdyby został urealniony zasadniczy budżet Policji, nie trzeba byłoby tworzyć specjalnych ustaw. Jeśli chodzi o to, co z programu modernizacji nie zostanie zrealizowane, szczegółowe decyzje w tej sprawie zapadną w dniu 18 lutego. Na zakładane oszczędności składają się następujące kwoty cząstkowe: 156 milionów złotych z 3.000 wakatów, 403 miliony z programu modernizacji i 243 miliony z wydatków bieżących. Musi być zachowana ciągłość Policji. Jeżeli chodzi o kwestię emerytur, na dzień dzisiejszy – stwierdził Adam Rapacki – z MSWiA nie wyszły założenia do nowej ustawy emerytalnej, tzn. założenia będące podstawą do procedowania nad ustawą. Istnieją tylko założenia wstępne, według których funkcjonariusze do 10 lat pracy przechodziliby w nowy system, mający 10 do 15 lat służby mieliby dwa lata na dokonanie wyboru (stary czy nowy system). Minimalne uprawnienia emerytalne zyskiwałoby się po 25 latach, a pełne w wieku 55 lat. Są to wstępne założenia, nad którymi trwa jeszcze dyskusja w ścisłym kierownictwie MSWiA i zapewne będą one jeszcze skorygowane, stwierdził minister. Problem polega na wprowadzaniu zmian emerytalnych tak, by nie spowodować zwiększonych odejść ze służby. Aktualnie po 15 latach odchodzi corocznie kilkuset funkcjonariuszy. Jeżeli nowa ustawa emerytalna spowoduje zwiększone odejścia, stwierdził Adam Rapacki, on sam odejdzie pierwszy.

W dalszej dyskusji głos zabrał przewodniczący Komisji Marek Biernacki, który stwierdził, że najlepsi policjanci to ci w przedziale między 10 a 20 lat służby; w związku z tym tendencja do odchodzenia w tym okresie jest fatalna. Wiceminister Rapacki jeszcze raz podkreślił, że mamy do czynienia z wczesnym okresem pracy nad założeniami zmian. Wiceminister Sosnowski powiedział, że wicepremier Grzegorz Schetyna wyraził zgodę na umieszczenie na stronie internetowej MSWiA informacji, iż wszyscy funkcjonariusze przyjęci do służby przed 1999 rokiem będą mogli odejść na dotychczasowych zasadach. Poseł Tadeusz Woźniak poinformował, że został w poniedziałek zaproszony do Łodzi przez NSZZ Policjantów. Stwierdził, że trzeba zwrócić uwagę na specyfikę służby. Posłowie pytali też, czy w przypadku zaskarżenia przez policjanta przepisów nowej ustawy nie okaże się, że nie cofa się praw nabytych oraz, jak poradzi sobie Policja w warunkach narastającej przestępczości.

Przedstawiciel ZG NSZZ Policjantów zapytał, jak konkretnie wygląda sprawa tegorocznej podwyżki płac, czy będzie to regulacja wynikająca ze wzrostu kwoty bazowej do 2,65. Poprosił o podanie informacji, ilu wśród odchodzących ze służby „15-latków” to osoby o stażu pracy od kilku do kilkunastu lat poza Policją (przed podjęciem służby w Policji). Zapytał też, jak należy traktować założenia do projektu ustawy, które otrzymały związki zawodowe i które miały zaopiniować, czy wobec wypowiedzi wiceministra Rapackiego związki otrzymają nowe założenia.

W końcowej części obrad wiceminister Rapacki stwierdził, że dzięki ustawie modernizacyjnej udało się Policję „podciągnąć”, gdyż tylko z ustawą budżetową „bylibyśmy kilkanaście lat wstecz”. Muszą być realizowane zadania gwarantujące ciągłość działania instytucji. Nie spodziewamy się fali przestępczości. Rok 2008 przyniósł poprawę, tak dobrych wskazań i wyników nie było nigdy (75 % obywateli czuje się bezpiecznie w miejscu zamieszkania). Rozporządzenie „podwyżkowe” zostało już podpisane przez wicepremiera Schetynę. Przeciętne uposażenie policjanta w roku 2009 wraz z nagrodą roczną wyniesie 4.037 złotych. Przekazane zostały środki na wypłatę nagród rocznych dla policjantów.

Kończąc posiedzenie, przewodniczący Komisji poseł Marek Biernacki podziękował wszystkim obecnym za udział i aktywność w dyskusji.
                                                                     Tomasz  Krzemieński

 

II Halowy Turniej Pilki Nożnej Slużb Mundurowych- Grodzisk Wielkopolski 2009. Patronat Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego
dzielnik
28.02.2009 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22536
Nadinspektor Henryk Tusiński, Zastępca Komendanta Głównego Policji odchodzi na emeryturę !!!
dzielnik
28.02.2009 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22218
Czy Minister Grzegorz Schetyna ma odwage podnieść rekawicę rzuconą po raz kolejny przez związkowców !!!.
dzielnik
27.02.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21533
Komendant Główny Policji po długim milczeniu zabrał głos w sprawie reformy emerytur mundurowych !!!
dzielnik
27.02.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21561
Federacja Związków Zawodowych odrzuca założenia do reformy emerytur mundurowych !!!
dzielnik
27.02.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20448
Federacja Związków Zawodowych Slużb Mundurowych w obronie interesów funkcjonariuszy Straży Granicznej.
dzielnik
27.02.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21135
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów z wizytą w Komendzie Powiatowej Policji w Międzychodzie.
dzielnik
27.02.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20828
BARDZO PILNE: Rozporządzenie płacowe dla policjantów wchodzi w życie. Czekamy na uruchomienie środków !!!.
dzielnik
26.02.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21833
Co tak naprawdę chodzi po głowie Ministrowi Grzegorzowi Schetynie w sprawie emerytur mundurowych!!!
dzielnik
26.02.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19681
Podinspektor Andrzej Szary realizuje plan działania Zarządu Wojewódzkiego - spotkanie z policjantami KPP w Gnieźnie.
dzielnik
24.02.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21359
tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:06
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!