tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 50 120
Ostat tydzień 1108 2644
Ostat. dwa tyg. 2770 6935
Ostat. miesiąc 6721 16498
Ostatni rok 95348 235930
Razem 1957849 4245275
aktualnosci
Czy Minister Grzegorz Schetyna ma odwage podnieść rekawicę rzuconą po raz kolejny przez związkowców !!!.
dzielnik
27.02.2009 | Piątek
Szanowny Pan Grzegorz SCHETYNA

WICEPREZES RADY MINISTRÓW
MINISTER SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI

W dniu 30 stycznia 2009 roku do Zarządu Głównego NSZZ Policjantów, Krajowej Komisji Wykonawczej NSZZ Funkcjonariuszy Straży Granicznej, Zarządu Głównego NSZZ Pracowników Pożarnictwa i Zarządu Krajowego ZZS „Florian” wpłynęły z Gabinetu Politycznego MSWiA założenia projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych, z prośbą o przedłożenie uwag w terminie 6 dni.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skierowały w odpowiedzi pismo, że swoje uwagi przekażą w terminie ustawowym, tzn. w ciągu 30 dni od chwili otrzymania założeń. Z uwagi na brak w założeniach szeregu istotnych informacji, związki zawodowe zwróciły się do Gabinetu Politycznego MSWiA z prośbą o uzupełnienie przekazanych danych, formułując w tym celu dodatkowe pytania. Odpowiedzi na pytania wpłynęły do central związkowych dopiero 26 lutego br. w godzinach popołudniowych. Należy też zaznaczyć, że na część pytań udzielono odpowiedzi bardzo ogólnikowych, a na część wcale nie odpowiedziano. Przykładowo zatem, bez odpowiedzi pozostały pytania o zestawienie liczbowe uwzględniające faktyczny powód odejścia ze służby, o przeciętną długość życia emeryta/rencisty mundurowego, o ilość orzeczeń komisji lekarskich o niezdolności  do służby według kategorii niezdolności. Na pytania o planowane zadania służb po roku 2010, z uwzględnieniem przewidzianej liczby funkcjonariuszy w skali kraju, organizacji i obsady etatowej na poszczególnych szczeblach organizacyjnych i proporcji etatów oraz o przewidywane zmiany w zakresie czasu służby, stopnia dyspozycyjności, uprawnień o charakterze finansowym i socjalnym MSWiA odpowiedziało, że kwestie te „nie stanowią przedmiotu założeń projektu ustawy o emeryturach i rentach dla funkcjonariuszy służb mundurowych”, tymczasem są to sprawy niezwykle istotne i bezpośrednio związane z materią założeń.

Założenia w kształcie, w jakim zostały przekazane związkom zawodowym w dniu 30 stycznia, rozpowszechniono w środowisku służb mundurowych, gdzie spotkały się z bardzo negatywnym przyjęciem.

Generalnie wyrażono pogląd, że założenia zmian w ustawie emerytalnej powinny dotyczyć wyłącznie osób nowo wstępujących do służby, a nie już zatrudnionych w służbach mundurowych. Każde inne rozwiązanie narusza konstytucyjną zasadę praw nabytych i jest nie do przyjęcia tak przez związki zawodowe, jak i reprezentowanych przez nie funkcjonariuszy. W dyskusji na ten temat zwracano uwagę, że obecnie obowiązująca ustawa emerytalna dla służb mundurowych została uchwalona w lutym 1994 roku po zmianie ustrojowej jako rezultat konsensusu osiągniętego ze związkami zawodowymi, które zapewniano wówczas o trwałości i nienaruszalności przyjętych rozwiązań. Krańcowym jak dotychczas przejawem niezadowolenia służb mundurowych z proponowanych zmian były pikiety protestacyjne zorganizowane 19 lutego br. w Gdańsku i Krakowie, podczas których skierowano petycję do Prezesa Rady Ministrów.

Niezależnie od powyższego należy podkreślić, że podczas posiedzenia Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych Sejmu RP w dniu 17 lutego br. , podsekretarz stanu w MSWiA Adam Rapacki stwierdził, że do chwili obecnej z ministerstwa nie wyszły założenia mogące być podstawą do procedowania nad ustawą emerytalną. Istniejące założenia określił jako wstępne, nad którymi trwa jeszcze dyskusja w ścisłym kierownictwie MSWiA i zapewne będą skorygowane. Z kolei w wywiadzie udzielonym „Gazecie Wyborczej” i opublikowanym w dniu 26 lutego br., stwierdził Pan między innymi: „Chcemy wydłużyć staż pracy do 25 lat służby, ale być może zrezygnujemy z wprowadzenia wieku emerytalnego 55 lat (…). Rozważamy by maksymalna emerytura wyniosła 85 % średniego wynagrodzenia z dwóch lub trzech ostatnich lat”.

W zaistniałej sytuacji rodzi się pytanie o rzeczywisty kształt założeń do projektu ustawy, gdyż z ostatnich wypowiedzi członków ścisłego kierownictwa MSWiA wynika, że dokument otrzymany przez związki zawodowe rzeczywiście miał charakter wstępny, a koncepcja zmian cały czas ulega zmianie. Związki zawodowe zwracają się do Pana o rzeczywistą debatę, gdyż kontakt za pośrednictwem mediów nie służy merytorycznej dyskusji. Równocześnie Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych podkreśla, że zmiany w ustawie emerytalnej dla służb mundurowych mogą dotyczyć wyłącznie funkcjonariuszy nowo przyjmowanych do służby.

Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych czując szczególną odpowiedzialność za sytuację w poszczególnych formacjach po raz kolejny wzywa Pana do podjęcia rzeczywistego dialogu i konsultacji społecznych z przedstawicielami Federacji.

Uważamy, że dążenie do takiego spotkania i dialogu leży we wspólnym interesie wszystkich stron odpowiedzialnych za bezpieczeństwo Państwa i stabilność służb.

Przewodniczący ZK ZZS Florian
    Wiesław Puchalski


Przewodniczący KKW NSZZ FSG

         Jacek Zakrzewski


Przewodniczący ZG NSZZ PP
   
     Krzysztof Hetman



Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów

           Antoni Duda

Przewodniczący ZG NSZZ FiPW
   
 Bronisław Ogonek Obierzyński
   

 
   
Podwyżki płac policjantów w 2009 roku - komunikat KGP!!!
dzielnik
13.03.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21047
Stanowisko Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów w sprawie manifestacji w dniu 27 marca w Poznaniu !!!
dzielnik
13.03.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21927
Lewica i PIS zablokują reformy Schetyny !!!
dzielnik
13.03.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21465
Podinsp. Andrzej Szary spotkał się z policjantami CBŚ w Poznaniu.
dzielnik
12.03.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21779
NEWS: Minister przekazał zmodyfikowane założenia do ustawy emerytalnej służb mundurowych!!!
dzielnik
06.03.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21422
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów odwiedził policjantów KPP w Krotoszynie, Czarnkowie i Chodzieży.
dzielnik
11.03.2009 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20773
Ile może zarobić emeryt mundurowy - artykuł w Gazecie Prawnej.
dzielnik
11.03.2009 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24488
Niebezpieczne związki policji z władzą - artykuł w Rzeczpospolitej !!!
dzielnik
10.02.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21997
Spotkanie z Paniami z ZT NSZZ Emerytów Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.
dzielnik
10.03.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20708
Komenda Powiatowa Policji we Wrześni: Policjant zawsze na służbie.
dzielnik
06.03.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21666
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:17
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.