tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 6 8
Wczoraj 124 313
Ostat tydzień 1746 4498
Ostat. dwa tyg. 2909 7199
Ostat. miesiąc 6742 16661
Ostatni rok 95372 236818
Razem 1959766 4250105
aktualnosci
50-lecie Badań Kryminalistycznych w Poznaniu.
dzielnik
24.04.2009 | Piątek
                                 50-lecie Badań Kryminalistycznych w Poznaniu  

W dniu 24 kwietnia dzięki ZK NSZZ P Wydziału Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu odbyły się uroczystości 50 lecia Badań Kryminalistycznych w Poznaniu. Zarząd Wojewódzki reprezentował podinsp. Andrzej Szary i asp. sztab. Lucjan Dutkiewicz.
 
50-lecie Badań Kryminalistycznych na Ziemiach Wielkopolskich – słowa uznania i wyrazy szacunku kierowane były do osób tworzących laboratorium, pracujących w nim przez minione kilkadziesiąt lat oraz do tych, którzy obecnie są kontynuatorami szeregu kryminalistycznych sukcesów.



Początki zastosowania kryminalistyki i pracy śledczej w Polsce to lata czterdzieste XX wieku. Wtedy to bowiem zdecydowano się odejść od prawnej doktryny, w której dominowała zasada osobowego środka dowodowego. Oznaczało to, że istotne dla sprawy znaczenie miało przyznanie się sprawców do dokonanych przestępstw. Mniejszą uwagę, o ile w ogóle można było o niej mówić, miała kwestia dowodów ujawnianych na miejscu zdarzenia.



Z biegiem lat podejście do prowadzonych spraw ulegało jednak zmianom. Coraz częściej, istotną uwagę zaczęto skupiać na rzeczowych środkach dowodowych. Gdy zasada ta zdobyła istotne poparcie, po wielu naradach i konsultacjach podjęto decyzję o utworzeniu pierwszego ośrodka pracy kryminalistycznej w Polsce. Sekcja Naukowo – Techniczna, bo taką ośrodek nosił nazwę, powstała przy Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej, w pierwszych latach po wojnie. Ówczesne laboratorium przeprowadzało ekspertyzy w zakresie badania broni, pisma ręcznego i maszynowego, fałszerstw dokumentów, a także odcisków palców, dłoni i stóp. Prowadzono także badania mechanoskopijne, obejmujące weryfikację i porównania śladów ujawnionych na narzędziach, wykorzystanych przy popełnianych przestępstwach.

W roku 1955 zmieniono oficjalną nazwę sekcji tworząc Zakład Kryminalistyki KGMO. Zakład kryminalistyki, w ramach swoich kompetencji w zakresie rozpowszechniania i wprowadzania w życie zasad kryminalistyki zorganizował w latach 1955 – 1956 Sekcje Techniki Dochodzeniowej we wszystkich komendach wojewódzkich. Jednocześnie we wszystkich komendach powiatowych i miejskich powstały stanowiska techników kryminalistyki. Równocześnie na przełomie 1957/58 roku, w Komendach Wojewódzkich MO powstał nowy twór organizacyjny – laboratoria kryminalistyki. Taka też jednostka powstała w Poznaniu, skupiając początkowo pięć osób przeszkolonych w Zakładzie Kryminalistyki KGMO.

Współczesne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu to jeden z podstawowych elementów wielkopolskich służb. Na podstawie setek ekspertyz przeprowadzanych przez wyspecjalizowaną kadrę, służby kryminalne i dochodzeniowo – śledcze wyjaśniają najbardziej spektakularne sprawy. Materiały – dowody zabezpieczane na miejscu zdarzeń przez policyjnych techników trafiają do ponad osiemdziesięciu ekspertów zajmujących się analizami porównawczymi i wykrywczymi, przyczyniającymi się do zatrzymywania sprawców przestępstw. Laboratorium podzielone jest na kilka mniejszych zespołów, wyspecjalizowanych w poszczególnych dziedzinach nauki. Dział chemii, zajmujący się m.in. badaniem zabezpieczanych przez policjantów substancji ( np. narkotyków), daktyloskopia obejmująca badania linii papilarnych, laboratorium broni, w którym sprawdza się broń i amunicje oraz dział DNA ustalający kody genetyczne, to tylko jedne z wielu elementów składowych owej placówki.

Uroczyste spotkanie związane z 50–LECIEM BADAŃ KRYMINALISTYCZNYCH NA ZIEMIACH WIELKOPOLSKICH, stanowiło uhonorowanie wszystkich postaci związanych z tą niezwykle ważną dziedziną policji. Uczestniczyli w nim zarówno emerytowani i współcześni policjanci i pracownicy laboratorium, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego także przedstawiciele Komendy Głównej Policji i kadra kierownicza wielkopolskiej jednostki. Obecni byli także poprzedni szefowie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy na przełomie lat, usprawniali działanie wielkopolskiego laboratorium.



Głównym celem uroczystości było złożenie hołdu tym, którzy na przełomie 50-ciu lat tworzyli i modyfikowali funkcjonowanie tej placówki. Słowa podziękowania i uznania kierowane były do tych, którzy będąc już dzisiaj emerytami, przekazywali niezbędną wiedzę swym następcom. Dysponując wielkim doświadczeniem, umiejętnie uczyli kolejne pokolenia ekspertów, którzy tak jak i oni, wkładając cały swój zapał i zaangażowanie, a także wiedzę i profesjonalizm, przyczyniali się do rozwiązywania największych zagadek kryminalnych. Uznanie przekazane zostało także współczesnemu gronu wielkopolskich ekspertów, którzy od wielu już lat, wymiernymi efektami swej pracy utwierdzają w tym, że należą do elity w tej dziedzinie nauki.


 
Wszystkim pracownikom Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, będących efektem ich pasji do tej specyficznej i niesamowicie wymagającej służby.  

Szczególne podziękowania dla Kolegi Piotra Mazura - Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, jednocześnie Przewodniczącego ZK NSZZ Policjantów Laboratorium Kryminalistycznego za wysiłek w przygotowaniu uroczystości.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Starosta Powiatu Poznańskiego oraz ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, który wspólnie z ZT NSZZ Policjantów KWP w Poznaniu finansowo wsparł imprezę
 
Pilne - Pierwsze posiedzenie wspólnego Zespołu ds. przygotowania założeń nowej ustawy emerytalnej w służbach mundurowych !!!
dzielnik
12.05.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26074
ŚLUBOWANIE 2009 !!!
dzielnik
11.05.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19933
Kolejna inicjatywa integracyjno - sportowa ZT NSZZ Policjantów KPP w Wągrowcu.
dzielnik
12.05.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25293
Przewodniczący NSZZ Solidarność mówi o ryzyku prowokacji ze strony Policji w dniu 4 czerwca 2009 roku !!!
dzielnik
07.05.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20541
II Konferencj Bezpieczeństwo na drogach województwa wielkopolskiego - Poznań 7 maja 2009 roku.
dzielnik
07.05.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20498
Obchody 64 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie z udzialem przedstawicieli NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego..
dzielnik
08.05.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20763
Zebranie ZT NSZZ P Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu z udzialem przedstwicieli ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.
dzielnik
07.05.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20911
APEL PRZEWODNICZĄCEGO DO POLICJANTEK I POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO NIE BĘDĄCYCH CZŁONKAMI NSZZ P!!!
dzielnik
27.04.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20732
Na co nas dzisiaj stać?Wywiad z Zastępcą Komendanta Głównego Policji ds. logistyki.
dzielnik
08.05.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21033
ATRAKCYJNA WYCIECZKA DO WŁOCH (OBJAZDOWA)!!!
dzielnik
04.05.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19318
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:33
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.