tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 48 120
Wczoraj 136 274
Ostat tydzień 1473 3727
Ostat. dwa tyg. 3224 8277
Ostat. miesiąc 6278 15751
Ostatni rok 95122 237114
Razem 1961357 4254091
aktualnosci
50-lecie Badań Kryminalistycznych w Poznaniu.
dzielnik
24.04.2009 | Piątek
                                 50-lecie Badań Kryminalistycznych w Poznaniu  

W dniu 24 kwietnia dzięki ZK NSZZ P Wydziału Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu odbyły się uroczystości 50 lecia Badań Kryminalistycznych w Poznaniu. Zarząd Wojewódzki reprezentował podinsp. Andrzej Szary i asp. sztab. Lucjan Dutkiewicz.
 
50-lecie Badań Kryminalistycznych na Ziemiach Wielkopolskich – słowa uznania i wyrazy szacunku kierowane były do osób tworzących laboratorium, pracujących w nim przez minione kilkadziesiąt lat oraz do tych, którzy obecnie są kontynuatorami szeregu kryminalistycznych sukcesów.



Początki zastosowania kryminalistyki i pracy śledczej w Polsce to lata czterdzieste XX wieku. Wtedy to bowiem zdecydowano się odejść od prawnej doktryny, w której dominowała zasada osobowego środka dowodowego. Oznaczało to, że istotne dla sprawy znaczenie miało przyznanie się sprawców do dokonanych przestępstw. Mniejszą uwagę, o ile w ogóle można było o niej mówić, miała kwestia dowodów ujawnianych na miejscu zdarzenia.



Z biegiem lat podejście do prowadzonych spraw ulegało jednak zmianom. Coraz częściej, istotną uwagę zaczęto skupiać na rzeczowych środkach dowodowych. Gdy zasada ta zdobyła istotne poparcie, po wielu naradach i konsultacjach podjęto decyzję o utworzeniu pierwszego ośrodka pracy kryminalistycznej w Polsce. Sekcja Naukowo – Techniczna, bo taką ośrodek nosił nazwę, powstała przy Komendzie Głównej Milicji Obywatelskiej, w pierwszych latach po wojnie. Ówczesne laboratorium przeprowadzało ekspertyzy w zakresie badania broni, pisma ręcznego i maszynowego, fałszerstw dokumentów, a także odcisków palców, dłoni i stóp. Prowadzono także badania mechanoskopijne, obejmujące weryfikację i porównania śladów ujawnionych na narzędziach, wykorzystanych przy popełnianych przestępstwach.

W roku 1955 zmieniono oficjalną nazwę sekcji tworząc Zakład Kryminalistyki KGMO. Zakład kryminalistyki, w ramach swoich kompetencji w zakresie rozpowszechniania i wprowadzania w życie zasad kryminalistyki zorganizował w latach 1955 – 1956 Sekcje Techniki Dochodzeniowej we wszystkich komendach wojewódzkich. Jednocześnie we wszystkich komendach powiatowych i miejskich powstały stanowiska techników kryminalistyki. Równocześnie na przełomie 1957/58 roku, w Komendach Wojewódzkich MO powstał nowy twór organizacyjny – laboratoria kryminalistyki. Taka też jednostka powstała w Poznaniu, skupiając początkowo pięć osób przeszkolonych w Zakładzie Kryminalistyki KGMO.

Współczesne Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu to jeden z podstawowych elementów wielkopolskich służb. Na podstawie setek ekspertyz przeprowadzanych przez wyspecjalizowaną kadrę, służby kryminalne i dochodzeniowo – śledcze wyjaśniają najbardziej spektakularne sprawy. Materiały – dowody zabezpieczane na miejscu zdarzeń przez policyjnych techników trafiają do ponad osiemdziesięciu ekspertów zajmujących się analizami porównawczymi i wykrywczymi, przyczyniającymi się do zatrzymywania sprawców przestępstw. Laboratorium podzielone jest na kilka mniejszych zespołów, wyspecjalizowanych w poszczególnych dziedzinach nauki. Dział chemii, zajmujący się m.in. badaniem zabezpieczanych przez policjantów substancji ( np. narkotyków), daktyloskopia obejmująca badania linii papilarnych, laboratorium broni, w którym sprawdza się broń i amunicje oraz dział DNA ustalający kody genetyczne, to tylko jedne z wielu elementów składowych owej placówki.

Uroczyste spotkanie związane z 50–LECIEM BADAŃ KRYMINALISTYCZNYCH NA ZIEMIACH WIELKOPOLSKICH, stanowiło uhonorowanie wszystkich postaci związanych z tą niezwykle ważną dziedziną policji. Uczestniczyli w nim zarówno emerytowani i współcześni policjanci i pracownicy laboratorium, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego także przedstawiciele Komendy Głównej Policji i kadra kierownicza wielkopolskiej jednostki. Obecni byli także poprzedni szefowie Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, którzy na przełomie lat, usprawniali działanie wielkopolskiego laboratorium.



Głównym celem uroczystości było złożenie hołdu tym, którzy na przełomie 50-ciu lat tworzyli i modyfikowali funkcjonowanie tej placówki. Słowa podziękowania i uznania kierowane były do tych, którzy będąc już dzisiaj emerytami, przekazywali niezbędną wiedzę swym następcom. Dysponując wielkim doświadczeniem, umiejętnie uczyli kolejne pokolenia ekspertów, którzy tak jak i oni, wkładając cały swój zapał i zaangażowanie, a także wiedzę i profesjonalizm, przyczyniali się do rozwiązywania największych zagadek kryminalnych. Uznanie przekazane zostało także współczesnemu gronu wielkopolskich ekspertów, którzy od wielu już lat, wymiernymi efektami swej pracy utwierdzają w tym, że należą do elity w tej dziedzinie nauki.


 
Wszystkim pracownikom Laboratorium Kryminalistyki Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu jeszcze raz serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, będących efektem ich pasji do tej specyficznej i niesamowicie wymagającej służby.  

Szczególne podziękowania dla Kolegi Piotra Mazura - Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego, jednocześnie Przewodniczącego ZK NSZZ Policjantów Laboratorium Kryminalistycznego za wysiłek w przygotowaniu uroczystości.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Starosta Powiatu Poznańskiego oraz ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, który wspólnie z ZT NSZZ Policjantów KWP w Poznaniu finansowo wsparł imprezę
 
Kolejna inicjatywa integracyjno - sportowa ZT NSZZ Policjantów KPP w Wągrowcu.
dzielnik
12.05.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25293
Przewodniczący NSZZ Solidarność mówi o ryzyku prowokacji ze strony Policji w dniu 4 czerwca 2009 roku !!!
dzielnik
07.05.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20542
II Konferencj Bezpieczeństwo na drogach województwa wielkopolskiego - Poznań 7 maja 2009 roku.
dzielnik
07.05.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20499
Obchody 64 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie z udzialem przedstawicieli NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego..
dzielnik
08.05.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20764
Zebranie ZT NSZZ P Oddziału Prewencji Policji w Poznaniu z udzialem przedstwicieli ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.
dzielnik
07.05.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20911
APEL PRZEWODNICZĄCEGO DO POLICJANTEK I POLICJANTÓW WOJEWÓDZTWA WIELKOPOLSKIEGO NIE BĘDĄCYCH CZŁONKAMI NSZZ P!!!
dzielnik
27.04.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20733
Na co nas dzisiaj stać?Wywiad z Zastępcą Komendanta Głównego Policji ds. logistyki.
dzielnik
08.05.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21034
ATRAKCYJNA WYCIECZKA DO WŁOCH (OBJAZDOWA)!!!
dzielnik
04.05.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 19320
Jak samorządy mogą wspierać Policję. Czy tak powinno być ?
dzielnik
06.05.2009 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20884
Wielkopolskie obchody Dni Strażaka z udziałem przedstawicieli ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.
dzielnik
04.05.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21925
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:02
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!