tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 46 147
Wczoraj 294 734
Ostat tydzień 1540 3867
Ostat. dwa tyg. 2939 7388
Ostat. miesiąc 6990 17293
Ostatni rok 95667 237154
Razem 1959198 4248670
Czemu nie udzielono pomocy z Funduszu Prewencyjnego!

W związku z artykułem "Wiceszef policji zablokował wypłatę zapomogi rodzinie Andrzeja Struja", który pojawił się na portalu radia RMF FM, informujemy, że zapomoga dla rodziny tragicznie zmarłego policjanta została wypłacona z Funduszu Nagród i Zapomóg. 

Policja.pl

Wniosek o tę zapomogę został poparty przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. Andrzeja Trelę i w pełni zaakceptowany przez Komendanta Głównego Policji gen. insp. Andrzeja Matejuka, a pieniądze zostały rodzinie wypłacone zaraz po tragicznej śmierci naszego funkcjonariusza. Informujemy ponadto, że kwota zapomogi była najwyższa, jaką przewidziano w tego typu sytuacji, a rodzinę policjanta objęto szczególną opieką.

Odnosząc się do możliwości wypłacenia zapomogi z Funduszu Prewencyjnego, warto podkreślić, że nie jest to fundusz zapomogowy. Zgodnie z obowiązującą umową, zawartą pomiędzy PZU, KGP a stroną związkową, środki zgromadzone na Funduszu Prewencyjnym mogą być przeznaczone na zapobieganie powstawaniu lub zmniejszanie skutków wypadków ubezpieczonych. Istotne jest, że Fundusz Prewencyjny działa w oparciu o ustawę z 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej, która w art. 149 ust. 2 pkt 1 wyraźnie wskazuje, że środki na nim zgromadzone mogą być wykorzystywane tylko na działalność zapobiegawczą.

Śmierć funkcjonariusza na warszawskiej Woli była i jest olbrzymią tragedią dla jego najbliższych, dlatego ze swojej strony robimy wszystko, co jest możliwe, by rodzina policjanta nie została bez pomocy, także finansowej. Sugerowanie, że Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Andrzej Trela nie zgodził się na zapomogę, w świetle zaistniałych faktów, jest niegodziwe i krzywdzące.


Wiceszef policji zablokował wypłatę zapomogi rodzinie Andrzeja Struja

Wczoraj, 8 kwietnia (10:02)

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez zastępcę komendanta głównego policji trafi do warszawskiej prokuratury na początku przyszłego tygodnia - ustalili reporterzy śledczy RMF FM. Policyjni związkowcy twierdzą, że inspektor Andrzej Trela mógł przekroczyć uprawnienia. Chodzi o zablokowanie wypłaty zapomogi rodzinie zamordowanego policjanta Andrzeja Struja.

Zobacz również:

Policyjni związkowcy chcieli, aby córkom poległego wypłacić 50 tysięcy złotych zapomogi z funduszu prewencyjnego. Na to jednak nie zgodził się komendant policji, choć - zdaniem związkowców nie ma takiego prawa. Uważamy, że przekroczył swoje uprawnienia, dopuścił się przestępstwa urzedniczego - mówi Romanowi Osicy Janusz Łabuz, szef związków policyjnych w Krakowie.

Jak wyjaśnia, wicekomendant zadysponował pieniędzmi, które nie są w jego dyspozycji. Fundusz, z którego pieniądze miały trafić do rodziny zabitego policjanta, to dobrowolne składki ubezpieczeniowe funkcjonariuszy pochodzące z ich prywatnych kieszeni. Kilka procent z tego ubezpieczenia można przeznaczyć na zapomogi dla policjantów i ich rodzin. Dodajmy, że wszystkie komisje pozytywnie zaopiniowały wniosek.

Dlaczego komendant Trela nie zgodził się na wypłatę pieniędzy?

Pieniądze - jak tłumaczy Markowi Balawajdrowi rzeczniczka komendanta - miały pochodzić z funduszu na cele prewencyjne, a prawo nie pozwala na wypłatę takiej zapomogi rodzinie poległego policjanta. Związkowcy odpowiadają, że regulamin zaakceptowany przez komendanta głównego w paragrafie drugim nie pozostawia wątpliwości: "Celem działania funduszu jest udzielania pomocy finansowej policjantom i członkom ich rodzin poszkodowanym w zdarzenia losowych"

Najwidoczniej jednak śmierć podkomisarza Struja nie jest dla komendanta Treli wypadkiem losowym.

Podkomisarz Andrzej Struj zginął w lutym na warszawskiej Woli. Zwrócił uwagę dwóm młodym mężczyznom, którzy rzucili koszem w jadący tramwaj. Chuligani pchnęli funkcjonariusza nożem.

Zdjęcie

   
   

Zdjęcie

   
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.