tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 149 335
Ostat tydzień 1347 3624
Ostat. dwa tyg. 3067 7999
Ostat. miesiąc 6425 16429
Ostatni rok 95224 237335
Razem 1960983 4253408
O mundurach i mundurówce

O mundurach i mundurówce

W nawiązaniu do przedstawionego przez Biuro Logistyki Policji KGP projektu zmian w rozporządzeniu ministra spraw wewnętrznych i administracji, które reguluje umundurowanie policjantów, zawartego w sierpniowym wydaniu gazety POLICJA w artykule „Zmiany w mundurówce”, dotyczących:

– zróżnicowania wysokości równoważnika dla policjantów służby kryminalnej (wspomagającej) oraz służby prewencyjnej,

– wydłużenia okresu używalności umundurowania dla innych służb niż prewencyjne z 4 do 7 lat, a skrócenia z 4 do 3 lat dla policjantów realizujących zadania służbowe w komórkach ruchu drogowego, patrolowo-interwencyjnych, konwojowych, w policji sądowej, w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, dzielnicowym i dyżurnym, należy stwierdzić, że proponowane zmiany są krzywdzące dla policjantów (asystentów, referentów) komórek kryminalnych pracujących w posterunkach Policji.

Zgodnie z par. 15 Wytycznych nr 5 Komendanta Głównego Policji z 20 sierpnia 2004 r. w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania posterunku Policji, policjant posterunku Policji pełni służbę w umundurowaniu służbowym. Tak więc policjantom z komórek kryminalnych pracujących w posterunkach Policji okres używalności umundurowania powinien zostać skrócony do lat 3, a nie wydłużony. Bo jak wytłumaczyć fakt wydłużenia okresu używalności umundurowania dla policjantów komórek kryminalnych z posterunków, (którzy służbę pełnią w umundurowaniu służbowym) do skrócenia jego używalności, np. dla policjantów pracujących w pomieszczeniach dla osób zatrzymanych.

Policjanci komórek kryminalnych z posterunków Policji na podstawie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 17 czerwca 2003 r. w sprawie wysokości i warunków przyznawania policjantom równoważnika pieniężnego w zamian za umundurowanie, od wielu już lat otrzymują równoważnik o kilkadziesiąt złotych mniejszy, aniżeli policjanci służb prewencyjnych. Dlaczego? Wprowadzenie proponowanych zmian będzie więc wielce krzywdzące i niesprawiedliwe dla wymienionych policjantów. Mając na uwadze powyższe w pełni zasadne jest więc ujęcie policjantów komórek kryminalnych pracujących w posterunkach Policji w grupie policjantów, którym okres używalności umundurowania zostanie skrócony.

asp. sztab. stały czytelnik

Odpowiedź Biura Logistyki Policji KGP:

W projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie w sprawie umundurowania policjantów wprowadzono zmiany mające na celu optymalne wykorzystanie umundurowania poprzez dostosowanie okresów używalności przedmiotów do rzeczywistych potrzeb oraz poprawę warunków pełnienia służby.

Zróżnicowanie okresu używalności przedmiotów umundurowania dla policjantów różnych służb wynika ze specyfiki i charakteru wykonywanych czynności służbowych. Uwzględniając różnice w wykorzystaniu podczas pełnienia obowiązków służbowych umundurowania służbowego przez policjantów służby prewencyjnej i kryminalnej (czy wspomagającej), przyjęte rozwiązanie jest uzasadnione i zgodne z zasadami gospodarności i oszczędności. Przywołany w korespondencji par. 15 Wytycznych nr 5 Komendanta Głównego Policji z 20 sierpnia 2004 r. w sprawie zasad organizacji i funkcjonowania posterunku Policji (Dz.Urz. KGP nr 16, poz. 105 z późn. zm.), brzmi:

„Policjant posterunku Policji pełni służbę w umundurowaniu służbowym, z wyjątkiem przypadków uzasadnionych potrzebami służby, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami”.

Do policjantów służby kryminalnej, bez względu na rodzaj jednostki organizacyjnej Policji, mają zastosowanie przepisy Zarządzenia nr 1120 Komendanta Głównego Policji z 5 listopada 2008 r. w sprawie określenia przypadków, w których policjant w czasie wykonywania obowiązków służbowych nie ma obowiązku noszenia munduru (Dz.Urz. KGP nr 18, poz. 10), zgodnie z którym nie mają oni obowiązku noszenia munduru w czasie wykonywania czynności służbowych.

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:06
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!