tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 107 258
Ostat tydzień 1305 3547
Ostat. dwa tyg. 3025 7922
Ostat. miesiąc 6383 16352
Ostatni rok 95182 237258
Razem 1960941 4253331
WSO Szczytno - co się tam dzieje!

Kolejna kontrola w Szczytnie: przecieki, panienki i alkohol

KGP SPRAWDZA, CO SIĘ DZIEJE W WYŻSZEJ SZKOLE POLICJI

Kolejna kontrola w Szczytnie: przecieki, panienki i alkohol
Fot. tvn24.plBalanga alkoholowa podczas kursów oficerskich w Szczytnie
Prostytutki, bójki, libacje i przecieki egzaminacyjne. W pokojach wymiociny i potłuczone szkło - tak zdaniem policjantów miały wyglądać w ostatnich latach kursy oficerskie w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. - To wydaje się nieprawdopodobne, ale musimy to sprawdzić - komentuje rzecznik Komendy Głównej Policji Mariusz Sokołowski. Komendant zarządził w Szczytnie kolejną kontrolę.

We poprzedni wtorek prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie, młodszy inspektor Piotr Bogdalski poinformował, że podczas tegorocznych egzaminów oficerskich nie było nieprawidłowości a komisja wysłana przez Komendanta Głównego Policji pozytywnie zaopiniowała procedury egzaminacyjne.

W mediach zrobiło się głośno o Szczytnie, kiedy "Dziennik Gazeta Prawna" opublikowała tekst pt. "Gwiazdek na pagonach nie będzie". Gazeta podała, że z 200 policjantów, którzy przystąpili do egzaminu po 7-miesięcznym szkoleniu, zdało tylko 12 procent (jedna z grup miała zdać w 90 proc., druga zaś miał w 90 proc. oblać).

I choć "DGP" podał nieprecyzyjne dane (jak informuje rzecznik KGP Mariusz Sokołowski, w pierwszej części egzaminu zdawalność wyniosła odpowiednio 58 proc. i 42 proc.), to KGP przyznała, że nieprawidłowości w trakcie szkolenia były.

Ponad 200 policjantów z całego kraju wzięło udział w tegorocznym kursie na... czytaj więcej »

- Pojechała kolejna komisja. W tej chwili nie mogę powiedzieć więcej, ale raczej nieprawidłowości były - mówi Grażyna Puchalska z biura prasowego KGP.

W skład nowej komisji weszli komendanci Centrum Szkolenia Policji w Legionowie i Szkoły Policji w Pile oraz przedstawiciel Wydziału Szkolenia KGP.

Jakie są wyniki pierwszej kontroli i kiedy upublicznicie wnioski z drugiej nie wiadomo. Policja zasłania się "klauzulą tajności".

Policjanci uśmiechają się do wódki

Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie jest jedyną uczelnią w kraju, która kształci kadry oficerskie policji. Po 6,5-miesięcznym kursie policjanci podchodzą do egzaminu oficerskiego.

- Powiedzmy sobie szczerze. W sześć i pół miesiąca nie da się wykuć 37 przedmiotów – mówi anonimowo emerytowany policjant ze Szczecina.

- Żeby opanować prawo karne potrzeba przynajmniej dwóch miesięcy – mówi oficer policji z Warszawy.

Jak tłumaczą policjanci, żeby zostać oficerem policji, "trzeba mieć zdrowie i pieniądze". - Większość czasu spędza się w lokalach na terenie ośrodka – mówi policjant ze Szczecina i przedstawia zdjęcia: policjanci uśmiechają się do puszek piwa i butelek wódki.

Ukończyłem kurs oficerski w 2003 roku. Egzaminu końcowego nie zdało tylko siedem osób. Jaki koszt ponieśliśmy? Egzaminatorzy życzyli sobie panienek do towarzystwa, a jeden chciał dostać dres.      

Policjant ze Szczecina

Przeglądamy fotografie, które zostały wykonane w kampusie przy placu apelowym na terenie szkoły oficerskiej w Szczytnie. W tle widać stołówkę. Na stole, obok butelek wódki widać witaminę C i glukozę w ampułkach.

Kampus w Szczytnie ma powierzchnię 33,2 ha i jest strzeżony. Na terenie Szkoły Wyższej Policji znajdują się m.in. budynki akademickie, sale konferencyjne, obiekty sportowe, akademiki, stołówka, sala kinowa, hotel, sklepy i kawiarnie.

"Za pytania płacisz panienkami"

- Ważne jest, żeby już na samym początku zapoznać się z egzaminatorami – tłumaczy policjant z Warszawy.

Policja ma poważny problem z policzeniem naszych punktów karnych - ujawnia... czytaj więcej »

Według relacji policjantów, kursanci mają organizować imprezy, na które zapraszają wykładowców. Codzienne libacje i okazjonalne bójki, które nie wychodzą poza mury ośrodka. – Spędziłem tu ponad pół roku i kilka razy widziałem, jak umundurowani policjanci, w pijackim amoku, lali się po mordach. W pokojach rzygi i potłuczone szkło – mówi były kursant z Bydgoszczy.

Jak tłumaczy, czasem wystarczy kilka rautów, czasem egzaminatorzy chcą czegoś więcej.

- Ukończyłem kurs oficerski w 2003 roku. Egzaminu końcowego nie zdało tylko siedem osób. Jaki koszt ponieśliśmy? Egzaminatorzy życzyli sobie panienek do towarzystwa, a jeden chciał dostać dres - mówi funkcjonariusz ze Szczecina.

- Dzwoniliśmy po dziewczyny z agentury w Olsztynie, ale jeden z profesorów zauroczył się w pani z Internetu. I składaliśmy się w siedmiu chłopa na przyjazd dziewczyny z Warszawy – opowiada policjant z Bydgoszczy. Z Olsztyna do Szczytna jest 58 km. Z Warszawy – 144 km.

Postanowiliśmy to sprawdzić. Dzwoniłem do agencji towarzyskich i pań oferujących usługi erotyczne w Olsztynie. Jedna potwierdziła, że jeździła do Szczytna. – To ekstra usługa. Na godzinę tam się nie jedzie – wyjaśnia kobieta.

- Kiedy wykładowca godzi się na panienkę, przeciek masz gwarantowany – mówi policjant z Warszawy.

Dotarliśmy do wyników egzaminów z ubiegłego roku. 13 stycznia 2009 roku do egzaminu przystąpiło 121 policjantów. Zdało 120. 9 kwietnia i 26 sierpnia 2009 roku zdawalność była stuprocentowa.

Wszystko za przyzwoleniem KGP

- Na koniec jest gala honorowa i wręczanie nagród za najlepsze wyniki na egzaminie. W 2003 roku był taki honorowy człowiek, który nie odebrał nagrody. Tak to biorą wszyscy – opowiada policjant ze Szczecina. I dodaje: - Przecieki były odkąd pamiętam. Wszystko działo się za wiedzą kogoś z Komendy Głównej Policji.

Rzucali kamieniami i podpalili samochód - w taki sposób młodzi wyrażali... czytaj więcej »



Dlaczego przez tyle lat Komenda Główna Policji nie zrobiła nic w tej sprawie? – pytam rzecznika KGP Mariusza Sokołowskiego.

- Właśnie ustalamy czy były źródła przecieków – mówi Sokołowski. I dodaje: - Zależy nam by tę sprawę doprowadzić do końca. Tak jak ostatnio w Legionowie, kiedy dwóch policjantów wydelegowaliśmy dyscyplinarnie na trzy dni przed egzaminem.

A jak KGP odnosi się do informacji o bójkach, libacjach i przekupywaniu egzaminatorów prostytutkami? - pytam.

- To wydaje się wręcz nieprawdopodobne, ale sprawdzić je trzeba. Proszę pamiętać, że szkoła ta nie ma charakteru zamkniętego. W akademikach są dorośli ludzie, i funkcjonariusze i cywile, którzy odpowiadają, podobnie jak na uczelniach prywatnych, za ewentualne skutki swojego postępowania. W stosunku do policjanta ta odpowiedzialność jest tym większa, że oprócz odpowiedzialności karnej ponosi także tę dyscyplinarną - odpowiada Sokołowski.

- Jest za wcześnie byśmy informowali opinię publiczną o wynikach kontroli. Po zakończeniu śledztwa komisja będzie miała 10 dni na analizę, potem rektorowi Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie przysługuje czas do odniesienia się do zarzutów - informuje Grażyna Puchalska.

      To wydaje się wręcz nieprawdopodobne, ale sprawdzić je trzeba. Proszę pamiętać, że szkoła ta nie ma charakteru zamkniętego. W akademikach są dorośli ludzie, i funkcjonariusze i cywile, którzy odpowiadają, podobnie jak na uczelniach prywatnych, za ewentualne skutki swojego postępowania. W stosunku do policjanta ta odpowiedzialność jest tym większa, że oprócz odpowiedzialności karnej ponosi także tę dyscyplinarną      
Mariusz Sokołowski, rzecznik KGP

"W ostatniej chwili zmieniliśmy pytania"

Wszystko wskazuje na to, że w tym roku przeciek był fałszywy, bo egzaminu nie zdało 200 osób.

– W mediach mówi się o zemście wykładowców, ale to raczej co innego. Egzaminatorzy zostali ostrzeżeni przez KGP, a KGP w ostatniej chwili zmieniła pytania – mówi policjant z Warszawy.

- Mogę tylko potwierdzić, że pytania zostały zmienione w ostatniej chwili - przyznaje Sokołowski.

- Czy istnieje prawdopodobieństwo, że w Policji służą oficerowie z nielegalnie zdanym egzaminem?

- To zbyt daleko wyciągnięte wnioski. To przecież miało charakter marginalny - odpowiada rzecznik KGP.

Rzecznik Wyższej Szkoły Policji Marcin Piotrowski, w rozmowie z nami, podtrzymał oświadczenie prorektora.

Maciej Wasielewski//mat

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:02
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!