tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 50 120
Ostat tydzień 1108 2644
Ostat. dwa tyg. 2770 6935
Ostat. miesiąc 6721 16498
Ostatni rok 95348 235930
Razem 1957849 4245275
Czy sędziowie TK są niezależni

Sejm wybrał nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Prof. Piotr Tuleja, adwokat Stanisław Rymar i prof. Marek Zubik zostali wybrani dziś przez Sejm na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W grudniu kończy się kadencja czterech sędziów, oznacza to, że Sejm ma wkrótce dokonać wyboru jeszcze jednego sędziego.


W pierwszym głosowaniu, w którym posłowie mogli wskazać czterech z pięciu zgłoszonych kandydatów, na zgłoszonych przez PO: prof. Piotra Tuleję głosowało 348 posłów, na adwokata Stanisława Rymara - 203, a na zgłoszonego przez PSL prof. Marka Zubika - 200. Większość bezwzględna wynosiła 191 głosów.Nowi Sędziowie TK


W pozostałych dwóch głosowaniach pozostali kandydaci: prof. Krystyna Pawłowicz, zgłoszona przez PiS i prof. Andrzej Wróbel, zgłoszony przez SLD, nie uzyskali wymaganej liczby głosów. Mimo tego, że środowiska prawnicze wskazały kilkunastu prawników, na "krótkiej liście" kandydatów rekomendowanych przez posłów różnych partii, znalazły się osoby, budzące poważne wątpliwości.


Klub Platformy Obywatelskiej wycofał kandydaturę prof. Bogusława Banaszaka. Jego kłopoty rozpoczęły się od ujawnienia przez "Gazetę Wyborczą", że pięć lat temu wytoczono mu proces o plagiat. Dr Alina Kilian twierdzi, że słownik polsko-niemiecki pod redakcją Bogusława Banaszaka jest plagiatem jej słownika prawniczego i ekonomicznego. Profesor temu zaprzecza.


Drugim kandydatem, o którym zrobiło się głośno jeszcze przed dzisiejszym głosowaniem w Sejmie, był Stanisław Rymar. Były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zagroził "Gazecie Wyborczej" wytoczeniem procesu. Rymar poczuł się dotknięty tekstem Ewy Siedleckiej, w którym oceniała kandydatów na sędziów trybunału.


- Wyraziłam swoje opinie na temat wszystkich kandydatów. W przypadku kandydata PSL prof. Marka Zubika wyraziłam wątpliwość, czy mając 36 lat jest wystarczająco doświadczony życiowo, żeby być sędzią TK. W przypadku mec. Rymara wyraziłam odwrotną wątpliwość - ponieważ za chwilę kończy 70 lat. Kadencja sędziego TK jest dziewięcioletnia - wyraziłam więc wątpliwości, czy wiek nie wpłynie na jego zdolność orzekania. Wiadomo, że z wiekiem człowiek traci zdrowie - mówiła dziennikarka w Radiu TOK FM. Siedlecka wytknęła też mec. Rymarowi brak publikacji naukowych.


Urodzony w 1941 roku Mecenas Stanisław Rymar jest absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 2001-2007 był prezesem Naczelnej Rady Adwokackiej. Od 2007 roku jest wiceprzewodniczącym Trybunału Stanu. Pełni funkcję arbitra sądu polubownego adwokatury. Interesuje się prawem cywilnym, prawem karnym oraz postępowaniem cywilnym.


Prof. Piotr Tuleja (ur. 1963) jest pracownikiem Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownikiem katedry prawa konstytucyjnego. Od roku 1992 pracuje w Trybunale Konstytucyjnym, najpierw jako asystent sędziego, a następnie orzecznik i kierownik Zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków Biura Trybunału Konstytucyjnego. W 2010 roku uczestniczył w pracach zespołu, powołanego ds. opracowania zmian w konstytucji i dostosowania jej do prawa Unii Europejskiej. Jest autorem ponad stu publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego.


Prof. Marek Zubik (ur. w 1974 roku) jest kierownikiem katedry prawa konstytucyjnego na Uniwersytecie Warszawskim. Od 2004 roku był sekretarzem, a następnie członkiem prezydium Komitetu Nauk Prawnych PAN. W latach 2002-2007 był pracownikiem Trybunału Konstytucyjnego - pełnił funkcję wicedyrektora zespołu Wstępnej Kontroli Skarg Konstytucyjnych i Wniosków. Od 2007 do lipca 2010 roku był zastępcą rzecznika praw obywatelskich. Ostatnio pełnił funkcję przewodniczącego Rady Legislacyjnej przy prezesie Rady Ministrów. Jest autorem ponad 150 publikacji naukowych z zakresu m.in. funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego.


W aspekcie wniosków, jakie ZG NSZZ P skierował i zamierza skierować do Trybunału Konstytucyjnego, jest to informacja istotna. Niestety, już dużo wcześniej, nie tylko z okazji wczorajszego orzeczenia o zgodności z Konstytucją ustawy o pomostówkach, pojawiają się głosy podające w wątpliwość niezależność Trybynału, o którego składzie decydują partie polityczne.  Głosy te mają swoje uzasadnienie w podejrzeniach o możliwe egzekwowanie wierności partyjnej w stosunku do poszczególnych sędziów.


Naprawdę niezależny jest Trybynał w Stanach Zjednoczonych, którego sędziowie wybierani są przez Sąd Najwyższy USA DOŻYWOTNIO i nie podlegają naciskom żadnej siły politycznej. O sędziach Trybunału w USA, były prezydent Richard Nixon zwykł mawiać: "Nie odchodzą nigdy, umierają niezwykle rzadko..."


No cóż, ale USA to młoda demokracja, która się od nas musi jeszcze wiele nauczyć....

źródło - NSZZ P

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:17
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.