tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 28 69
Wczoraj 213 415
Ostat tydzień 1439 3773
Ostat. dwa tyg. 3159 8148
Ostat. miesiąc 6517 16578
Ostatni rok 95316 237484
Razem 1961075 4253557
Uprawnienia rodzicielskie funkcjonariuszy

Uprawnienia rodzicielskie mundurowych

Funkcjonariusze, inaczej niż zwykli pracownicy, nie będą mieli możliwości korzystania z postanowień art. 1867 Kodeksu pracy, mówiącego o prawie złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym można korzystać z urlopu wychowawczego.

Podczas 89 posiedzenia Sejm uchwalił zmiany w uprawnieniach rodzicielskich służb mundurowych. Znowelizowane prawo zrównuje w uprawnieniach rodzicielskich funkcjonariuszy służb mundurowych z innymi pracownikami, których obowiązuje Kodeks pracy.
Sprawozdanie Komisji Polityki Społecznej i Rodziny o senackim projekcie ustawy o zmianie ustawy o Policji, ustawy o Służbie Celnej, ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu i ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym przedstawiła Izbie posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka (PO). Powiedziała, że zaproponowane rozwiązania wiążą się przede wszystkim z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą zróżnicowanie uprawnień rodzicielskich funkcjonariuszy wymienionych służb. Członkowie Komisji podzielili te argumenty, uznali jednak, że w projekcie senackim nie uwzględniono pracowników wszystkich służb, a uprawnienia nie zostały ujednolicone.

Dlatego w toku prac Komisji senackie przedłożenie uległo gruntownym zmianom i – jak stwierdziła posłanka sprawozdawczyni – ustawa została napisana praktycznie od nowa. W efekcie znowelizowane regulacje dotyczą nie tylko funkcjonariuszy Policji, Służby Celnej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, jak pierwotnie proponowano, ale także Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Służb Wywiadu i Kontrwywiadu Wojskowego. Należy dodać, że wcześniej takie same uprawnienia uzyskali już strażnicy więzienni.

Funkcjonariusze wszystkich wymienionych służb będą mieli zapewnioną taką samą ochronę przed zwolnieniem w okresie ciąży i takie same uprawnienia dotyczące urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego lub urlopu wychowawczego. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy osoba uprawniona zostanie zwolniona dyscyplinarnie lub wejdzie w konflikt z prawem.

W przypadkach niektórych służb przepisy szczegółowe zezwalają na zwolnienie funkcjonariusza ze względu na ważny interes. W takich przypadkach wypłacane mu będzie uposażenie za okres ciąży czy urlopu rodzicielskiego, z którego korzysta, podobnie jak przy zwolnieniu spowodowanym likwidacją stanowiska pracy.

Funkcjonariusze, inaczej niż zwykli pracownicy, nie będą mieli możliwości korzystania z postanowień art. 1867 Kodeksu pracy, mówiącego o prawie złożenia wniosku o obniżenie wymiaru czasu pracy w okresie, w którym można korzystać z urlopu wychowawczego.

„W przypadku uzasadnionej nieobecności w pracy funkcjonariuszom należy się 100% uposażenia, natomiast pozostałym pracownikom – tylko wynagrodzenie za okres, w którym faktycznie wykonywali swoje obowiązki. Zatem gdybyśmy w przypadku tych służb chcieli wprowadzić możliwość obniżenia wymiaru czasu pracy, należałoby również zastosować przepisy o proporcjonalnym obniżeniu uposażenia. To jednak wykracza poza omawiany projekt i wymagałoby bardzo poważnych zmian w ustawach dotyczących służb. Taka zmiana wymagałaby napisania osobnego projektu ustawy” – stwierdziła posłanka sprawozdawczyni.
Za przyjęciem nowelizacji opowiedziały się wszystkie kluby.

Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz niektórych innych ustaw. Ma ona wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.


Źródło: Kronika Sejmowa Nr 79

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:04
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!