tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 75 172
Ostat tydzień 1362 3563
Ostat. dwa tyg. 3102 8053
Ostat. miesiąc 6288 16047
Ostatni rok 95121 237104
Razem 1961122 4253660
Z ustawy zniknie anachroniczny przepis

Z ustawy zniknie anachroniczny przepis?

piątek, 10 czerwca 2011 17:31 j.p

8 czerwca 2011 roku na posiedzeniu sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych odbyło się pierwsze czytanie komisyjnego projektu ustawy o zmianie ustawy o Policji (druk sejmowy nr 4262).

Stanowisko rządu do projektu podczas obrad komisji prezentował podsekretarz stanu Adam Rapacki, któremu towarzyszyli również wicedyrektor Departamentu Prawnego MSWiA, pełnomocnik MSWiA do kontaktów ze związkami zawodowymi i dyrektor Biura Prawnego KGP. ZG NSZZ Policjantów reprezentował wiceprzewodniczący Tomasz Krzemieński.


Zamierzona nowelizacja ustawy o Policji obejmuje zmianę jej art. 25, który dotyczy warunków, jakie musi spełniać osoba pragnąca podjąć służbę w Policji oraz postępowania kwalifikacyjnego, w którego rezultacie stwierdza się spełnienie tych warunków. W porównaniu z aktualnym stanem prawnym w projekcie zaproponowano, aby – podobnie jak ma to obecnie miejsce w Straży Granicznej, CBA i Służbie Celnej – przy przyjmowaniu do Policji zrezygnować z wymogu niekaralności za wykroczenia, jako nadmiernie rygorystycznego. Jednym z warunków dla kandydata do służby w Policji powinno być zatem to, by nie był on skazany prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe. Przepis ust. 1 art. 25 zaproponowano ponadto uzupełnić o wymóg rękojmi zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Z kolei w ust. 3 art. 25 zaproponowano określenie, co składa się na postępowanie kwalifikacyjne (etapy), a w szczególności wymagane od kandydata dokumenty oraz rodzaje testów i innych czynności, którym powinien się poddać. Proponowany przepis ust. 4 art. 25 zakłada, że informacje o wyniku postępowania kwalifikacyjnego stanowiłyby informację publiczną w zakresie objętym wymaganiami określonymi w ogłoszeniu o postępowaniu kwalifikacyjnym. Zgodnie z ust. 5 art. 25 minister właściwy do spraw wewnętrznych określiłby szczegółowy zakres informacji o wolnych stanowiskach służbowych w Policji oraz sposób podawania tych informacji do wiadomości tak, by kandydaci dowiadywali się o terminach i limitach przyjęć do służby w danym roku. Ponadto ogłoszenia będą zamieszczane na stronie internetowej oraz w BIP Komendy Głównej Policji.


Podczas dyskusji nad projektem wiceminister Rapacki stwierdził, że jego zdaniem projekt zmierza w dobrym kierunku. Według posła Jarosława Zielińskiego warto byłoby się zastanowić, czy nie ujednolicić wymogów w zakresie przyjęcia dla wszystkich służb mundurowych. Przedstawiciel ZG NSZZ Policjantów zaproponował, by – przy okazji dokonywanej nowelizacji – wykreślić z art. 25 jego ust. 2, dający możliwość przyjęcia do służby w oddziałach prewencji Policji kandydata, który nie ma wykształcenia średniego, jeżeli w toku postępowania kwalifikacyjnego stwierdzono, że kandydat wykazuje szczególne predyspozycje do służby w Policji. Przepis ten jest anachroniczny oraz prawie niestosowany w praktyce. Z poglądem tym zgodził się wiceminister Rapacki, który również stwierdził, że jest to przeżytek i można go usunąć z ustawy. Wniosek związków zawodowych i MSWiA przejęła poseł Krystyna Łybacka i w głosowaniu został on przyjęty jako stanowisko komisji. MSWiA zaproponowało ponadto, by w ust. 3 art. 25 zapisać, że postępowanie kwalifikacyjne ma na celu ustalenie, czy kandydat spełnia kryteria i wykazuje predyspozycje do służby (poprawkę komisja przyjęła) oraz by po ust. 3 dodać ust. 3a stwierdzający, że postępowanie kwalifikacyjne w przypadku posiadania przez kandydata specjalistycznych umiejętności i szczególnych kwalifikacji może się odbyć z pominięciem niektórych etapów wymienionych w ust. 3. W dyskusji posłowie uznali zaproponowane sformułowanie za niezbyt fortunne i wymagające doprecyzowania, a następnie poddano pod głosowanie zapis, by w takim przypadku pominąć jedynie test sprawności fizycznej, który został przyjęty jako oficjalne stanowisko komisji.
W sejmie nastąpi teraz drugie czytanie projektu.

tekst. TK

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:08
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!