tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 28 69
Wczoraj 213 415
Ostat tydzień 1439 3773
Ostat. dwa tyg. 3159 8148
Ostat. miesiąc 6517 16578
Ostatni rok 95316 237484
Razem 1961075 4253557
Lubińska policja chce odzyskać zaufanie

Lubińska policja chce odzyskać zaufanie ludzi
   
Komendant Tomasz Gołaski chce, by policja była wiarygodna. 

Komendant otwarcie przyznaje, że dobre imię policjantów zostało nadszarpnięte.

W 2009 roku w Lubinie doszło do prawie czterech tysięcy przestępstw - ujawnił Tomasz Gołaski, komendant policji w Lubinie, podsumowując działania swojej jednostki. Z policyjnych statystyk wynika, że to o ok. 100 więcej w porównaniu z 2008 rokiem.

Lubin od dzisiaj ma nowego szefa policji

Szef komendy podkreślił jednocześnie, że wzrosła wykrywalność sprawców. Nadal jednak prawie połowa z nich (49 proc.) jest bezkarna. Według komendanta - na razie.

- Te sprawy zostały umorzone, ale nie jest powiedziane, że nie można do nich wrócić - stwierdził podinsp. Tomasz Gołaski. - Analiza, o którą się pokusiliśmy, wskazuje, że sporej części przestępstw dokonują ci sami sprawcy. Jeśli znajdą się tam, gdzie powinni (za kratkami - przyp. red.), będzie mniej zdarzeń. Pion operacyjny będzie więc nadal pracował nad sprawami niewykrytymi. To jedno z działań, które ma poprawić wizerunek policji.

- Chcemy odzyskać wiarygodność, która została nadszarpnięta - przyznał otwarcie komendant, nawiązując do głośnej wojny gangów. Przypomniał, że zatrzymano 46 osób związanych ze zorganizowanymi grupami przestępczymi.

- To nie koniec, a dopiero początek walki. Mamy bardzo dobrze rozpoznane środowisko ludzi, którzy współpracowali z grupami przestępczymi i pozostają na wolności. Monitorujemy ich działania - twierdzi podinsp. Tomasz Gołaski.

Szef lubińskiej policji wyliczył, jakie działania mają przywrócić mundurowym dobre imię. Oto one: 

Większa liczba patroli policyjnych na ulicach miasta. Policjanci będą mogli wyjść zza biurek m.in. dzięki komputeryzacji komendy, która wzbogaciła się o 82 komputery, i dzięki finansowemu wsparciu samorządów, które przekazały policji w sumie ponad 308 tys. zł.

Ściganie przestępców ułatwią nowe samochody. Najstarsze auta w lubińskiej komendzie mają 3 lata. W ubiegłym roku policjanci dostali 13 nowych samochodów. W tym roku czekają na 2 nieoznakowane wozy i 2 motocykle-ścigacze. Wśród najważniejszych zadań jest bowiem poprawa bezpieczeństwa na drodze krajowej nr 3.

Gołaski: To nie koniec, a dopiero początek walki.- Zwłaszcza na odcinku Karczowiska - obwodnica Lubina, gdzie dochodzi do największej liczby wypadków, ustawimy, oprócz oznakowanych, także nieoznakowany radiowóz z wideoradarem - mówi Andrzej Barna, naczelnik wydziału ruchu drogowego.

Różne kampanie społeczne mają pokazać ludziom, że mundurowi są blisko nich. Na przykład billboardowo-medialna akcja "Oczy" ma zachęcić ludzi, by informowali policjantów o przestępstwach, które zauważą. Z kolei dla młodzieży z gimnazjów zorganizowano prewencyjny konkurs teatralny. 

Z wcześniejszych akcji można przypomnieć dwie, które policja oceniła jako udane. Policjanci z Lubina spełnili marzenie niepełnosprawnego 6-letniego Marcela, który został honorowym funkcjonariuszem. Plebiscyt na najlepszego dzielnicowego służył temu, by ludzie poznali swoich dzielnicowych.

Krzysztof Olszowiak, były policjant, obecnie radny miejski, zasiada w komisji porządku publicznego i bezpieczeństwa. Miał pretensje do byłego komendanta Arkadiusza Rawskiego za nieudolne działania wobec grup przestępczych. Jak komisja i radny oceniają pracę policji pod rządami nowego szefa? 

- Na rzetelną ocenę jest za wcześnie - mówi radny Olszowiak. - Dopiero wiosną zapoznamy się z raportami z prac służb dbających o porządek. Statystyka statystyką, ale najważniejsze są odczucia mieszkańców. Pod tym względem widzę lekką poprawę. Nie docierają już do nas informacje o drastycznych wydarzeniach, jak podpalenia czy strzelaniny. To dobry sygnał.

5 osób odniosło ranny w wyniku wojny gangów. Dwie osoby zostały zamordowane.

46 osób zatrzymano w 2009 roku za zorganizowaną działalność przestępczą w Lubinie.

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:09
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!