tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 55 128
Ostat tydzień 1342 3519
Ostat. dwa tyg. 3082 8009
Ostat. miesiąc 6268 16003
Ostatni rok 95101 237060
Razem 1961102 4253616
Policjanci bardzo chętnie korzystają z urlopu tacierzyńskiego

Policjanci kochają tacierzyński

Dominika Maciejasz, Kraków 

Nie ma chyba grupy zawodowej, która chętniej korzystałaby z urlopu tacierzyńskiego niż pracownicy policji 

W Krakowie od stycznia już 24 funkcjonariuszy wzięło urlop tacierzyński wprowadzony w tym roku do kodeksu pracy. Mogą go wziąć tylko pracujący na etatach. I tylko tydzień - jeśli ojciec go nie weźmie, przepada.

Na każdą setkę krakowskich policjantów statystycznie ponad dwóch zdecydowało się na tydzień opieki na dzieckiem. Dla porównania: w krakowskim oddziale Capgemini - korporacji - tylko co setny, a w PricewaterhouseCoopers co dwusetny.

Jak jest w innych komendach? Okazuje się, że podobnie jak pod Wawelem. Z niemowlakiem chętnie spędzają czas warszawscy, wielkopolscy czy lubelscy funkcjonariusze (średnio co 57. policjant). - Raporty o urlopach spływają od stycznia. W policji służy wielu młodych mężczyzn, którzy zakładają rodziny. Mężczyźni w naszej formacji stanowią 88 proc. - mówi Grażyna Puchalska z Komendy Głównej Policji.

Młodszemu aspirantowi Maciejowi Stęplewskiemu z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku syn Antoś urodzi się w marcu. Przyszły ojciec już planuje, że weźmie tacierzyński. - Gdy osiem lat temu urodziła się Karolinka, przekonałem się, że żonie pomoc potrzebna jest najbardziej w pierwszym miesiącu. Wziąłem urlop wypoczynkowy - opowiada policjant.

Nadkom. Mariusz Ciarka z KWP w Krakowie już był na tacierzyńskim. Opiekował się 10-miesięcznym Mateuszem. W domu został też ze starszym synem. Jego zdaniem urlop dla ojców najbardziej przydaje się, gdy żonie kończy się urlop macierzyński. - Dla dziecka nie jest to szok, gdy mama idzie do pracy, a ono zostaje z tatą, a nie tylko z opiekunką. Tydzień to mało, ale mimo to kilka dni obcowania non stop z dziećmi pomaga nawiązać z nimi głębszą więź - mówi Ciarka. Przyznaje, że po tygodniu z dziećmi był bardziej zmęczony niż po pracy w komendzie. - Obaj synowie mieli grypę żołądkową, trzeba było ich wozić do lekarza, dbać, żeby się nie odwodnili, karmić, usypiać. Ale dzięki temu urlopowi, gdy wychodzimy z żoną do pracy, to nie płaczą tylko za nią, ale tęsknią też za mną - mówi z dumą. Jego miejsce zajęła teraz opiekunka.

Młodszy aspirant Grzegorz Gubała z krakowskiej KWP właśnie kończy urlop ojcowski. Ma trójkę dzieci: 9-letnią Wiktorię, 4,5-letniego Mateusza i 11-miesięczną Gabrysię. Gubała przyznaje, że z trójką maluchów radził sobie nieźle: - Przez ten tydzień ani razu się nie zdarzyło, żebym dzwonił do żony i o coś pytał.

W tym roku urlop tacierzyński to tydzień, od przyszłego będą to już dwa tygodnie. Czy to nie jest dodatkowy urlop dla budżetówki?

- Nie dziwi mnie, że pracownicy sektora publicznego chętniej z niego korzystają. Firmy prywatne i korporacje kładą duży nacisk na wydajność pracowników, ich wyniki są ściśle powiązane ze ścieżką kariery. Istotny jest też system wynagrodzeń. W korporacjach struktura płac jest tak skonstruowana, że nadgodziny czy premie są często w wysokości pensji. A ponieważ urlop ojcowski opłacany jest jak zwolnienie lekarskie, w przypadku budżetówki to 100 proc. pensji, a w prywatnych firmach często 80 - mówi Jakub Pawłaszek, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej Fair Recruitment.

Źródło: Gazeta Wyborcza

tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:06
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!