tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 13 19
Wczoraj 196 511
Ostat tydzień 1409 3516
Ostat. dwa tyg. 2808 7037
Ostat. miesiąc 6859 16942
Ostatni rok 95536 236803
Razem 1959067 4248319
Wstrzymane nominacje oficerskie!

Wstrzymane nominacje oficerskie!

O Wyższej Szkole Policji w Szczytnie znów jest głośno. Tym razem za sprawą poważnych podejrzeń dotyczących nieprawidłowości w testach egzaminacyjnych. Komenda główna wstrzymała nominacje oficerskie dla pół tysiąca absolwentów szkoły policji – poinformowała w ubiegłym tygodniu „Gazeta Wyborcza”. - Są przypadki, które mogą budzić nasze wątpliwości – potwierdza w rozmowie z „Kurkiem” rzecznik prasowy KGP Mariusz Sokołowski.

Źródło: Kurek Mazurski

Policjanci starający się o stopień oficerski przechodzą w WSPol. ośmiomiesięczny kurs, podczas którego uczą się m.in. prawa, technik operacyjnych, dochodzeniowych, zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa, przepisów ruchu drogowego, sposobów zwalczania przestępczości zorganizowanej czy terroryzmu. Każdy z 30 przedmiotów kończy się testem. Koszt kursu jednego kandydata przekracza 30 tys. zł - płaci za niego policja. Na koniec przeprowadzany jest dwudniowy egzamin oficerski. Ci, którzy go zdadzą, są mianowani na stopień podkomisarza.

„Gazeta Wyborcza” informuje, że komenda główna wstrzymała wnioski o mianowanie pół tysiąca absolwentów WSPol., którzy zdali egzaminy w sierpniu i październiku. Rzecznik prasowy komendy głównej młodszy inspektor Mariusz Sokołowski tłumaczy, że decyzja ma związek z informacjami o nieprawidłowościach podczas egzaminów końcowych. Obecnie oficerowie biura kontroli weryfikują testy absolwentów. Jeśli wykryją, że kandydat ściągał może on zostać skreślony z listy absolwentów i pozbawiony możliwości ponownego ubiegania się o szlify oficerskie. Czekać go będzie także postępowanie dyscyplinarne.

Wielu ze zdających pochodzi ze Śląska. Jeden z nich mówi „GW”, że sprawa została rozdmuchana przez tych, którzy oblali egzaminy. Październikowy kurs miało ukończyć pomyślnie niewiele ponad 10 proc. uczestników.

- Ci, którzy odpadli, zaczęli teraz pisać donosy, że wszystko było ustawione – mówi czekający na nominację absolwent WSPol., zapewniając, że podczas egzaminów nie można było ściągać. - Wszyscy wiedzieli, że jakakolwiek próba nawiązania kontaktu z sąsiadem skończy się wyrzuceniem z egzaminu.

Z wypowiedzi Mariusza Sokołowskiego dla „Kurka Mazurskiego” wynika jednak, że podejrzenia dotyczą nie tyle ściągania na egzaminach, ile fałszowania testów. - Wiele z prac, które przebadało już biuro kontroli nie budzi wątpliwości, co do tego, że karty nie zostały sfałszowane i nie było ingerencji innej osoby. Ale są przypadki, które mogą budzić naszą wątpliwość i to jest przedmiotem kontroli – mówi Mariusz Sokołowski. Dodaje, że w swojej trzyletniej pracy w KGP nie spotkał się jeszcze z podobną sytuacją.

Jako skandal określa wstrzymanie nominacji oficerskich szef zarządu wojewódzkiego NSZZ Policjantów Roman Wierzbicki. Jego zdaniem nie powinno stosować się odpowiedzialności zbiorowej, a skoro nikogo nie złapano za rękę, absolwenci powinni otrzymać nominacje. Rzecznik komendy głównej nie zgadza się z taką argumentacją.

- Mając takie informacje, jakie posiadamy, błędem byłoby występowanie o nominacje na stopień oficerski, przed wyjaśnieniem wszystkich wątpliwości
– odpowiada szefowi związkowców.


tytul_szukaj
tytul_zegar
09:57:04
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.