tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 13 19
Wczoraj 294 734
Ostat tydzień 1507 3739
Ostat. dwa tyg. 2906 7260
Ostat. miesiąc 6957 17165
Ostatni rok 95634 237026
Razem 1959165 4248542
Co z mieszkaniami służbowymi!
Co z mieszkaniami przydzielonymi przez Policję?
Autor: Hanna Wachowiak   
12.03.2010

Czy musiano zrzekać się możliwości zarządzania mieszkaniami komunalnymi pozostającymi do dyspozycji KG? Jakie będą tego konsekwencje dla funkcjonariuszy, emerytów resortowych i ich rodzin zajmujących te lokale?

-  Przyczyną tego są zmiany w art. 90 i 95 ustawy z 6 kwietnia 1990 roku o Policji, skutkujące znacznym ograniczeniem w dalszym dysponowaniu przez organy Policji lokalami mieszkalnymi, które stanowią własność komunalną, a które pozostawały w dyspozycji Policji przed wejściem w życie wspomnianej nowelizacji.

Komenda Główna Policji podjęła już stosowne działania w tym zakresie, których głównym celem jest zawarcie porozumień lub umów z władzami samorządowymi, gwarantujących zachowanie przez organy Policji możliwości dalszego dysponowania lokalami komunalnymi, użytkowanymi dotychczas jako kwatery tymczasowe.

Natomiast w przypadku funkcjonariuszy i pracowników Policji lub emerytów wynajmujących – na podstawie decyzji administracyjnych KGP (i innych, wcześniejszych, np. KG MO) – lokale będące własnością komunalną, które przed zmianami w art. 90 i 95 ustawy o Policji pozostawały w dyspozycji KGP, skorzystają  w pełni z praw przysługujących wszystkim najemcom lokali miasta st. Warszawy.

„(…)Nie istnieje przymus zawierania umów najmu przez osoby uprawnione, które legitymują się ważnymi decyzjami administracyjnymi o przydziale lokalu. Wynika to z faktu, że skoro decyzja administracyjna o przydziale lokalu nie została dotąd uchylona, to pozostaje w obrocie prawnym i w rezultacie stanowi samoistny tytuł  prawny. (…) Władze miasta w pełni respektować  będą uprawnienia wynikające z decyzji o przydziale wydanej przez dotychczasowego dysponenta. (…) ponadto, jeżeli decyzja bądź potwierdzenia uprawnień, wydane w trybie administracyjnym, świadczą o prawie korzystania z lokalu przyznanego na czas nieograniczony, najemca może , jak dotąd, ubiegać się o wykup lokalu. (…) decyzje administracyjne będą traktowane na równi z umową najmu w kontekście uzyskania ewentualnych bonifikat na wykup lokalu. Do okresu najmu zaliczany będzie okres nieprzerwanego zajmowania lokalu na podstawie obu tytułów prawnych” - fragment pisma insp. Andrzeja Treli  Zastępcy Komendanta Głównego Policji  ds. logistyki do komendantów wojewódzkich i komendantów szkół Policji po zawarciu porozumienia między KGP a władzami Warszawy.

Zmiany będą korzystne dla dzieci policjantów, dotychczas bowiem w przypadku śmierci rodzica (najemcy lokalu) mogły one zamieszkiwać w przyznanym przez organ Policji mieszkaniu tylko do 25 roku życia, i to w przypadku, jeśli w tym okresie kontynuowały naukę. Po zrzeczeniu się możliwości zarządzania mieszkaniami komunalnymi pozostającymi w dyspozycji KGP, dzieci funkcjonariuszy po śmierci rodzica (najemcy) będą mogły we własnym imieniu podpisać z organem administracji samorządowej umowę dalszego najmu, nie oglądając się na Policję.

Podobne rozwiązania, jak podjęte przez KGP , zostały już wprowadzone lub są wprowadzane także w komendach wojewódzkich i podległych im jednostkach oraz szkołach Policji. Przy czym przyjęcie określonego modelu współpracy z samorządem leży w wyłącznej gestii komendantów wojewódzkich, powiatowych oraz szkół Policji.

Większość jednostek Policji podjęła starania o umożliwienie dalszego przydzielania przez organy Policji lokali komunalnych w takim charakterze, a także o uregulowanie kwestii związanych z dysponowaniem przez organy Policji indywidualnymi lokalami mieszkalnymi stanowiącymi własność organów samorządowych.

Stopień zaawansowania prac nad porozumieniami jest różny w poszczególnych komendach. Zależy on bowiem od dobrej woli i chęci współpracy obecnego właściciela czyli władz lokalnych.

Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu także podjęła takie działania. Prowadzone są rozmowy w celu podpisania porozumienia z prezydentem miasta o zrzeczeniu się dyspozycji lokalami mieszkalnymi, w których najemcy nie zalegają z opłatami czynszowymi. Jednocześnie postanowiono pozostawić w dyspozycji lokale mieszkalne, których najemcy zalegają z opłatami za czynsz za okres dłuższy niż dwa pełne okresy płatności, oraz lokale, w których osoby zameldowane, wskazane w decyzji o przydziale, nie zamieszkują od dłuższego czasu. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, powyższe lokale KWP w Poznaniu odzyskiwane będą po wydaniu decyzji o opróżnieniu, w trybie egzekucji administracyjnej.

Fragment artykułu z 60 numeru „Policja 997

tytul_szukaj
tytul_zegar
12:31:20
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.