tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 84 185
Ostat tydzień 1369 3473
Ostat. dwa tyg. 3070 7776
Ostat. miesiąc 7153 17376
Ostatni rok 95253 235677
Razem 1957628 4244755
aktualnosci
Reforma szkolnictwa policyjnego !!!
dzielnik
20.07.2009 | Poniedziałek
KOMUNIKAT

 
Spotkanie było poświęcone wyjaśnieniu problemów związanych z wdrażaniem programu racjonalizacji wydatków w jednostkach szkoleniowych policji i planowanymi redukcjami etatów policyjnych i pracowniczych. W maju br. zastępca komendanta ds. logistyki zobowiązał komendantów czterech szkół do zmniejszenia kosztów o kolejne 20%, tj. kwotę ok. 20 mln zł. Pierwsze cięcie budżetów w wys. 10 % wprowadzono, podobnie jak w innych jednostkach policji w całym kraju, na początku roku. Tak drastyczne zmniejszenie budżetów szkół musiało skutkować  likwidacją etatów policyjnych i pracowniczych, łącznie ok. 400 stanowisk (186 policjantów), przy  utrzymaniu dotychczasowej liczby słuchaczy, zachowaniu poziomu szkolenia policjantów i realizowaniu innych zadań jednostki, w tym prowadzeniu naboru do Policji.

Spotkanie miało m.in. na celu zweryfikowanie informacji przekazywanych przez Komendanta Głównego na naradach służbowych i na spotkaniach z członkami Zarządu Głównego NSZZ Policjantów z faktycznymi działaniami komendantów szkół, zmierzającymi do wprowadzenia drastycznych zmian w jednostkach szkoleniowych Policji. Związkowcy oczekiwali od kierownictwa policji rzetelnych informacji i jasno określonej sytuacji kadry policyjnej i cywilnej szkół. W tym celu komendanci szkół przedstawiali programy oszczędnościowe przygotowane do realizacji w podległych jednostkach w ramach zmian strukturalnych i udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez uczestników spotkania.

W Centrum Szkolenia Policji w Legionowie w ramach zmian strukturalnych likwiduje się 156 etatów, w tym 80 pracowniczych i 76 policyjnych, co z wakatami daje łącznie ok. 200 etatów. Przedstawiciele związków zawodowych z CSP stwierdzili, że pozbawiono ich wszelkich informacji dot. planowanych zmian. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo, że kadrze kierowniczej CSP polecono wskazać stanowiska do likwidacji, włącznie z dydaktycznymi, prowadzenie rozmów z policjantami z pełną wysługą i „zachęcać” ich do składania raportów o odejście na zaopatrzenie emerytalne oraz informować pracowników cywilnych o planowanych zwolnieniach, które nie będą traktowane jak zwolnienia grupowe. Związkowcy nie słyszeli, by kierownictwo służbowe podejmowało jakichkolwiek działaniach w udzielaniu konkretnej pomocy osobom, których stanowiska mają być likwidowane. Zdaniem komendanta CSP, konsultacje ze związkami wstrzymywałyby przebieg pracy nad programem racjonalizacji wydatków, a osoby zainteresowane będą miały czas na znalezienie pracy w innej firmie. Natomiast policjanci zostaną przeniesieni na emerytury, do KSP bądź do dyspozycji KGP, tylko nie są znane warunki ich przeniesienia. Pozbawienie związków zawodowych prawa do informacji oraz nieprzestrzeganie przepisów m.in. ustawy o związkach zawodowych stanowią dodatkowy punkt w sporze zbiorowym Zarządu Szkolnego NSZZ Policjantów z komendantem CSP.

W Szkole Policji w Pile program oszczędnościowy zaczęto wdrażać w 2008 r., lecz obniżanie kosztów w maju br. o kolejne 20% , zgodnie z zaleceniem Zastępcy Komendanta Głównego insp. A. Treli, wymusiło likwidację 43 etatów policyjnych i 28 pracowniczych, bez konieczności likwidacji stanowisk dydaktycznych. Lokalizacja szkoły i problem z przesunięciem policjantów do innych jednostek będzie generowało dodatkowe koszty. W jednostce pracownicy cywilni zgodzili się na obniżenie wynagrodzeń i zmianę warunków zatrudnienia na czas kryzysu, lecz i tak dostali wypowiedzenia, co narusza przepisy kodeksu pracy. Chcąc uniknąć zwolnień grupowych, pracodawca planuje zwolnienia pracowników policji do końca 2009 r. i pozbawia pracowników przysługujących im świadczeń.

W Szkole Policji w Słupsku planuje się zlikwidować 116 etatów, w tym 46 policyjnych i 70 cywilnych. Zespół powołany przez komendanta SP, z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych, przygotował program zmian strukturalnych szkoły, jednocześnie pomógł osobom tracącym stanowiska w znalezieniu innej pracy z zachowaniem dotychczasowych warunków oraz zawarł wstępne umowy z komendantami jednostek terenowych Policji o przeniesieniu służbowym policjantów z zachowaniem uposażenia.

W Szkole Policji w Katowicach program obniżenia kosztów jednostki rozpoczęto w 2008 r. W ramach kolejnego 20-procentowego obniżenia kosztów w 2009 r. zlikwidowano 35 etatów policyjnych i 40 pracowniczych. Powołany przez komendanta szkoły zespół, z udziałem przedstawicieli organizacji związkowych, zadbał o policjantów i pracowników cywilnych likwidowanych stanowisk i zawarł wstępną umowy z komendantami jednostek terenowych policji o przesunięciach z etatami policjantów, w ten sam sposób zabezpieczono miejsca pracy dla pracowników cywilnych. Szkoła jest przygotowana do wdrożenia zmian strukturalnych i czeka na decyzję komendanta głównego.

Z przedstawionych relacji komendantów szkół i przedstawicieli związków zawodowych oraz wypowiedzi Zastępcy Komendanta Głównego ds. logistyki wynika, że zmiany strukturalne muszą przynieść oszczędności na poziomie 20%, bez względu na konsekwencje i wcześniejsze działania oszczędnościowe komendantów szkół (Katowice i Piła). Insp. A. Trela nie docenił  również faktu pozyskiwania środków na inwestycje i remonty bazy jednostek szkoleniowych ze   źródeł pozapolicyjnych i włączył te środki do kosztów szkół, co skutkowało zawyżeniem danych statystycznych.  Jednocześnie nic się nie wspomina o policjantach pełniących służbę w Wyższej Szkole Oficerskiej w Szczytnie, czy jednostka ta również będzie objęta ucywilnianiem stanowisk i w jakim zakresie?

Kierownictwo służbowe nie udzieliło przedstawicielom związków zawodowych odpowiedzi na pytanie dotyczące kosztów dokonywanych zmian strukturalnych i skali oszczędności dla budżetu Policji. Zdaniem insp. A. Treli, koszty wdrażania programów będą znane po zakończeniu przedsięwzięcia. Strona związkowa zauważyła, że w czasie kryzysu nie stać policji na wprowadzanie zmian bez analizy finansowej i decyzje kierownictwa służbowego powinny być determinowane przede wszystkim czynnikiem ekonomicznym. W odczuciu związkowców, wdraża się  program z nazwy oszczędnościowy, gdyż policja poniesie dodatkowe koszty związane z odejściem ze służby policjantów z pełną wysługą emerytalną, którzy będą korzystali z prawa do rocznego pobierania uposażenia w pełnym wymiarze, otrzymają odprawy i wszelkie należne świadczenia i zwiększą grupę świadczeniobiorców Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA. Jednocześnie szkoły pozbawione tylu etatów nie będą w stanie realizować zadań bez pogorszenia ich jakości. Postępowanie takie pozostaje w jawnej sprzeczności z deklaracjami Ministra A. Rapackiego i Komendanta Głównego Policji gen. insp. A. Matejuka, którzy twierdzili, że będą tworzyć warunki i namawiać policjantów do dłuższej służby. Do kwestii tej odniósł się insp. A. Trela twierdząc, że przyjął zasadę, iż nikt nie będzie zwalniany, lecz nie gwarantował, że będzie to reguła.

Zdaniem przedstawicieli wszystkich związków zawodowych działających w szkołach, prezentowane przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji insp. A. Trelę stanowisko dotyczące wdrażania programu oszczędnościowego w Policji zawarte w wypowiedziach zamieszczonych w mediach i w działaniach służbowych ma charakter kolejnej autorskiej reformy, która ma znamiona godzenia w istotne interesy całej Policji, jak też narusza uprawnienia policjantów i pracowników policji. Jednocześnie Zastępca Komendanta w sposób nieuprawniony ograniczył dostęp organizacji związkowych do informacji o sprawach o charakterze publicznym, który gwarantują przepisy ustawy o związkach zawodowych, o finansach publicznych i informacji publicznej. Związki zawodowe chcą i powinny uczestniczyć w planowaniu i wdrażaniu programów oszczędnościowych, gdyż tylko w ten sposób mogą zapewnić właściwą ochronę policjantom i pracownikom policji. Współpraca z organizacją związkową jednocześnie chroni pracodawcę przed niekontrolowanym działaniem ze strony grup pracowniczych.

Komendant Główny Policji podkreślił, że dotychczasową współpracę z organizacjami związkowymi uważa za dobrą i zobowiązał komendantów szkół do współpracy i udzielenia pełnej informacji związkom zawodowym działających w szkołach.

Podsumowując spotkanie, Komendant Główny zagwarantował policjantom pełniącym służbę w szkołach policyjnych zachowanie dotychczasowych warunków uposażenia w przypadku przenoszenia do innych jednostek z powodu likwidacji ich stanowisk oraz wypłatę odpraw i należności policjantom przechodzącym na zaopatrzenie emerytalne.

W trakcie spotkania Komendant poinformował zebranych, że Ministerstwo Finansów przekazuje środki na wypłatę policjantom zaległych świadczeń (do wys. 70% ogólnej kwoty zobowiązań wymagalnych), które niezwłocznie zostaną przekazane komendantom wojewódzkim i szkolnym do realizacji zobowiązań.


Przewodniczący
Zarządu Głównego NSZZ Policjantów

/-/ Antoni Duda
Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych proponuje porozumienie w sprawie założeń do nowej ustawy emerytalnej!!!
dzielnik
04.08.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 30109
PILNE:Podsumowano realizację porozumienia w ramach sporu zbiorowego !!!
dzielnik
03.08.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29203
KPP w Nowym Tomyślu ma nowego Komendanta.
dzielnik
03.08.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29718
Wręczenie sztandaru Komendzie Powiatowej Policji w Międzychodzie.
dzielnik
31.07.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 30237
Przewodniczący ZW NSZZ Policjantów na Święcie Policji w KPP w Ostrowie Wielkopolskim.
dzielnik
30.07.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 31353
Wywiad z Wiceministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Adamem Rapackim dla ZPP - godne uwagi !!!
dzielnik
30.07.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28008
APEL O POMOC DLA ZENKA !!!
dzielnik
30.07.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29617
Szef BBN Minister Aleksander Szczygło o reformie emerytur mundurowych !!!.
dzielnik
24.07.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28604
Wielkopolskie - Wojewódzkie Obchody 90. Rocznicy Powstania Policji Państwowej!!
dzielnik
24.07.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29843
Spotkanie przedstawicieli Prezydium ZG NSZZ Policjantów z Komendantem Głównym Policji !!!
dzielnik
27.07.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29708
tytul_szukaj
tytul_zegar
08:53:00
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.