tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 27 63
Wczoraj 223 608
Ostat tydzień 1689 4354
Ostat. dwa tyg. 3511 8605
Ostat. miesiąc 7650 18554
Ostatni rok 94730 234298
Razem 1956768 4242694
aktualnosci
Statystyka w Policji to już odrębna dziedzina jej działalności!
dzielnik
18.08.2011 | Czwartek

Policja: Liczą słupki zamiast łapać przestępców?

Policja: Liczą słupki zamiast łapać przestępców?

Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce: - Statystyka to problem policji w całym kraju (© Fot. Andrzej Szozda)

Głos Wielkopolski Agnieszka Smogulecka

2011-08-13 10:44:41, aktualizacja: 2011-08-13 10:45:18

Nie ma dziedziny w policji, która nie byłaby objęta jakąś formą statystyki. Jeśli nadal policja będzie rozliczana tylko przez pryzmat cyferek, może dochodzić do nieprawidłowości - ostrzega Andrzej Szary, wiceprzewodniczący zarządu głównego i szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce.

W tej sprawie prezydium związku napisało do komendanta pismo, w którym wnioskuje o ograniczenie liczby mierników.

PRZECZYTAJ TAKŻE:
Policja: Związkowcy świętują, ale będą protesty
Ważą się losy policji
Policja: Albo pieniądze, albo będzie protest

Kilka lat temu odbyła się debata na

temat policyjnych statystyk. Okazało się, że przy sporządzaniu kolejnych danych, może dochodzić do nieprawidłowości. Wszystko po to, aby poprawić wyniki danego komisariatu.


Dochodziło nawet do tego, że nie przyjmowano zawiadomienia o przestępstwie, a także podawano błędne terminy wszczęcia danej sprawy. W ten sposób wypełniano liczbowe limity narzucone przez przełożonych. Aby "poprawić" statystykę, w Grójcu w latach 2001-2003 nie przyjmowano zawiadomień o kradzieżach dokumentów czy pieniędzy (zapisywano, że zostały utracone w nieznanych okolicznościach). W 2007 roku policjanci z Zakopanego też nie przyjmowali zawiadomień o przestępstwach.

Podobne podejrzenia pojawiły się w komisariatach w Zielonej Górze oraz Poznaniu, ale prokuratura nie dopatrzyła się w tych przypadkach przestępstw. Zarządzenie w sprawie sprawozdawczości było zmienione, ale z rozmów z policjantami wynika, że nie zmieniło się wiele. Statystyka ciągle rządzi policją.

- Przełożeni muszą oceniać, więc część statystyk ma uzasadnienie - mówi policjant z Poznania. - Ale część rzeczy jest zbędna. Teraz "na topie" jest zabezpieczanie mienia na poczet przyszłych kar, więc liczymy jego wartość, i to w rozbiciu na kategorie przestępstw.

Co miesiąc z komisariatów wysyłane są wyliczenia dotyczące kilkudziesięciu mierników: od liczby policjantów w służbie patrolowej, przez liczbę wystawionych mandatów i przestępców złapanych na gorącym uczynku, po wartość zabezpieczonego mienia.

- Taka sytuacja budzi w nas sprzeciw. Tworzenie statystyk nie jest podstawowym zadaniem policji - grzmią związkowcy. Dlatego prezydium zarządu wielkopolskiego NSZZ Policjantów napisało wniosek o powstrzymanie "praktyk statystycznych" w interesie policji, policjantów oraz Polaków, którzy potrzebują mundurowych na ulicach, a nie przy biurku.

- W ostatnim czasie z jednostek docierają do nas niepokojące informacje dotyczące nakładania na funkcjonariuszy coraz więcej zadań w zakresie prowadzenia różnego typu statystyki - mówi Andrzej Szary, szef NSZZ Policjantów w Wielkopolsce, a jednocześnie wiceprzewodniczący zarządu krajowego w Polsce. Jak zaznacza, mierniki, wskaźniki, progi satysfakcji i analizy to problem policji w całym kraju.

Co jest mierzone? Policjanci, których o to pytamy, tylko chwytają się za głowę. - Praktycznie każda dziedzina naszej pracy jest wyliczana, przeliczana, porównywana - mówią.

Technicy podliczają liczbę oględzin, czas ich trwania, liczbę zabezpieczonych śladów. Prewencja liczy patrole, mandaty, gorące uczynki, wylegitymowanych, zatrzymanych, nieletnich odwiezionych do izby dziecka, służby kryminalne także liczbę spraw, zabezpieczonych dowodów rzeczowych i wartość mienia zajętego na poczet przyszłych kar.

Liczone są także postępowania dyscyplinarne, wypadki nadzwyczajne z udziałem funkcjonariuszy itd. - Wyliczyliśmy,

że komisariat produkuje miesięcznie około 70 statystyk. Niektóre trzeba robić co miesiąc, inne co kwartał, pół roku czy rok. Dane, aby wykazać tendencje, trzeba porównać ze statystykami sprzed lat.

- Statystyka zdroworozsądkowa jest potrzebna dla diagnozowania zjawisk, jednak obecnie przyjęła ona formy, które nie mają z tym nic wspólnego. Statystyka stała się dla wielu przełożonych ważniejsza niż rzeczywista służba - mówi A. Szary. Dlatego związki skorzystały z kodeksu postępowania administracyjnego, który pozwala na składanie wniosków z propozycjami ulepszenia organizacji, wzmocnienia praworządności, usprawnienia pracy i zapobiegania nadużyciom itp.

- To wystąpienie bardzo ogólne, nie wskazano z jakich statystyk mielibyśmy zrezygnować - mówi Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu (sam, jako rzecznik, wytwarza statystyki dotyczące m.in. liczby publikacji na temat wielkopolskiej policji). Uważa, że stanowisko związkowców jest przesadzone. - Tworzymy takie statystyki, jakie nakazuje komendant główny. Zarządzenie w tej sprawie wydano w ubiegłym roku - dodaje.

Zarządzenie wskazuje jakie dane, w jakim czasie, powinny zliczać poszczególne służby. - Do tego należy dodać dane, które musimy podawać w zależności od bieżących potrzeb - komentują funkcjonariusze. - Komendant wojewódzki nie zleca dodatkowych statystyk. Jeśli potrzebuje danych, analizy przygotowują pracownicy komendy wojewódzkiej - mówi Borowiak.

Po co te statystyki? Żeby wiadomo było jak pracują policjanci, jak zmienia się przestępczość. - Sęk w tym, że ma być coraz lepiej - denerwują się policjanci. - Dlatego każdy się stara, żeby było trochę lepiej, niż rok wcześniej, ale nie za dobrze. Bo trzeba pamiętać, że np. za pół roku wynik znowu trzeba będzie poprawić - tłumaczą.

Takie podejście może rodzić nieprawidłowości. W Poznaniu kilka lat temu sprawdzano czy szef komisariatu zlecał fałszowanie statystyk (miał nakazać, by policjanci nie wszczynali postępowań na koniec kwartału). Prokuratura nie dopatrzyła się przestępstwa, ale w Polsce były sprawy, np. w Zakopanem, które kończyły się aktami oskarżeń.

POBIERZ STANOWISKO PREZYDIUM ZW NSZZ P




Rozdzielenie MSWiA, czy polskie FBI?
dzielnik
14.09.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 17437
Projekt Modernizacji na lata 2012-2016 - Czy to nie jest przypadkiem tylko chwyt wyborczy?
dzielnik
13.09.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16168
Komisariat Wodny Policji w Poznaniu - Uratowali trzy osoby. BRAWO!
dzielnik
13.09.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16835
Posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego - 9 wrzesień.
dzielnik
08.09.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16806
Podwyżki dla policjantów... w programie PO
dzielnik
11.09.2011 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 17368
Posiedzenie Zarządu Głównego NSZZ P
dzielnik
12.09.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16342
Definicja czasu służby w dyrektywie UE
dzielnik
10.09.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16057
PILNE: PRZYZNANO STYPENDIA DLA DZIECI WIELKOPOLSKICH ZWIĄZKOWCÓW NSZZ POLICJANTÓW!
dzielnik
09.09.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16470
Minister Michał Boni o mundurówkach w Dzienniku!
dzielnik
09.09.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 17961
Kto zostanie Zastępcą Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. kryminalnych?
dzielnik
03.09.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16810
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:24
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.