tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 27 63
Wczoraj 223 608
Ostat tydzień 1689 4354
Ostat. dwa tyg. 3511 8605
Ostat. miesiąc 7650 18554
Ostatni rok 94730 234298
Razem 1956768 4242694
aktualnosci
Wywiad TOK.FM na temat zmian w L4
dzielnik
20.07.2012 | Piątek

          Wywiad TOK.FM na temat zmian w L - 4

W dzisiejszej audycji komentarze radia Tok.FM na temat planowanych zmian w L4 na pytania red.Macieja Głogowskiego odpowiadali Artur Wdowczyk, dyr. Zakładu Emerytalno-Rentowego w MSW i Antoni Duda przewodniczący NSZZ Policjantów.

Maciej Głogowski - witam, jak państwo wzięli dzisiaj do ręki Gazetę Wyborczą, to można przeczytać "Chorobowe się nie opłaci - rewolucyjne zmiany dla mundurowych - ćwierć miliona mundurowych, zamiast pełnej pensji dostanie na zwolnieniu tylko 80 % a ZUS sprawdzi, czy naprawdę chorują". No bo dotychczas jest tak, że mundurowi na chorobowym dostają 100% pensji i zdaje się mogą też korzystać z nagród i dodatków a taka osoba zatrudniona na etacie, na przykład taki redaktor Głogowski nie dostanie 100 %. No ale też wykonuje zupełnie inną pracę. Myślę, że moglibyśmy się na tym etapie trochę zatrzymać, na tym temacie bo on jest dosyć istotny, są tutaj różne watki, różne interesy i różne wątpliwości, jakie mogą się pojawić przy procedowaniu tego typu zmian. Dwóch gości w tej części komentarzy: pan Artur Wdowczyk, dyr. Zakładu Emerytalno-Rentowego w MSW - dziń dobry panie dyrektorze - dzień dobry, i pan Antoni Duda przewodniczący Solidarności Policjantów. Dzień dobry panie przewodniczący...dzień dobry...no nie Solidarności, ale związku Policjantów. Związku Policjantów, bardzo pana, ach panie przewodniczący - związek zawodowy policjantów, jak ja mogłem popełnić ten błąd! Proszę mi to wybaczyć.

Pierwsze pytanie do pana dyrektora Wdowczyka; proszę powiedzieć, jakież to zmiany tak dokładnie państwo planują wprowadzić w systemie zabezpieczeń teraz dla Policji?

A. Wdowczyk - podstawowa zmiana, o której pan redaktor wspomniał to wprowadzenie takiej reguły jaka funkcjonuje w systemie powszechnym, że w większości przypadków, w których jest zwolnienie spowodowane chorobą, zwolnienie od pełnienia służby, to uposażenie należne wówczas za te dni zwolnienia lekarskiego wynosi nie 100% jak w tej chwili, a 80% uposażenia, oczywiście także z tymi wszystkimi wyjątkami, za które należy się 100%, takie jak funkcjonują w systemie powszechnym, a więc zwolnienie w czasie ciąży, zwolnienie związane z wypadkiem w służbie, a także zwolnienie chorobowe w celu poddania się badaniom w przypadku zostania dawcą organu.

Maciej Głogowski - panie dyrektorze, zgoda. Rozumiem, mamy zdiagnozowane, ale czemu państwo chcą to zmienić? Czemu państwo chcą to zmienić i naruszyć ten przywilej, który w tej chwili pracownicy służb mundurowych mają?

A. Wdowczyk - nie chodzi o zabieranie przywilejów, o naruszanie przywilejów, chodzi o dostosowanie takiej samej sytuacji prawnej funkcjonariuszy i żołnierzy do wszystkich osób
świadczących pracę odpłatnie. Oczywiście jest specyfika służby, i tutaj nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Ale jeśli chodzi o uprawnienia dotyczące pozostawania w czasowej niezdolności do służby, czy niezdolności do pracy, no to wydaje się, że wszyscy obywatele świadczący pracę powinni być na zasadach zbliżonych traktowani. W związku z tym w chwili obecnej i żołnierze i funkcjonariusze zachowują okres takiej niezdolności do służby krótkoterminowej, zachowują prawo do 100% uposażenia, a wszyscy pozostali pracownicy do 80% wynagrodzenia. To zrównanie praw nie jest jakby podyktowane odbieraniem przywilejów, a właśnie wyrównywaniem szans. Faktycznie oczywiście oznacza odebranie tego prawa do 100% i zostawienie prawa do 80% uposażenia. Ale ja bym też nie chciał mówić o przywilejach - wiadomo, i pan przewodniczący z całą pewnością to potwierdzi - służba funkcjonariuszy, policjantów i innych służb jest ciężką służbą. Tutaj nie chciałbym, żeby to było traktowane, że ministerstwo chce odebrać przywileje. Bo my nie chcemy, my nie traktujemy tych uprawnień funkcjonariuszy, jako przywilejów. To są słusznie utrzymywane warunki wynagradzania służby z powodu no ciężkiej służby, specyfiki i trudnych warunków, bardzo często. Natomiast no, przepisy powinny być, te przepisy dotyczące takich uprawnień, jak właśnie uposażenie za czas choroby powinny być takie same we wszystkich grupach zawodowych. Takie jest stanowisko ministerstwa i stąd ta propozycja.  

Maciej Głogowski - bardzo proszę, pan dyrektor już sam wywołał pana przewodniczącego Dudę, panie przewodniczący, co pan na to?

Antoni Duda - no więc należałoby na wstępie wyjaśnić; co to jest uprawnienie, a co to jest przywilej. Myślę, że jest to zwykłe uprawnienie z tytułu służby i dobrze, że pan dyrektor się poprawił w końcówce swojej wypowiedzi. Ale wracając jeszcze do początku wystąpienia pana redaktora - "redaktor Głogowski pracuje". I to pojęcie służby a pracy należałoby rozróżniać i przede wszystkim wyjaśnić. Służba a więc rozkaz, polecenie bo mówimy tu o wojsku, mówimy o wszystkich funkcjonariuszach, jest wielką różnicą. Natomiast podawanie takich danych, jak pan redaktor zacytował, że półtora miliona - otóż to nie jest tak, że ZUS sprawdzi. No nie ZUS sprawdzi, bo akurat tutaj Zakład Emerytalno Rentowy i przełożeni mogą sprawdzać zasadność L4. Natomiast powiedzmy sobie szczerze tutaj - my robiliśmy na początku takie badania na temat wywołany ograniczenia uposażenia na L4 mundurowych i wychodzi nam wprost, że nie jest to 6 %, a 3,7 % - to jest mniej, niż w ZUS-ie. Dlatego też należałoby rozróżnić tutaj wypadek i uraz, chorobę w związku ze służbą, z urazem w służbie, w czasie zabezpieczenia - mówimy tutaj o imprezach masowych, nie tylko o rożnego rodzaju akcjach, realizacjach. To jest wielka różnica pomiędzy pracą a służbą, gdzie tutaj odmowa wykonania rozkazu, polecenia mówimy o wojsku również, wiąże się z postępowaniem wewnętrznym - dyscyplinarnym.

Maciej Głogowski - proszę pana, jak ja odmówię wykonywania swoich obowiązków, to też kodeks pracy zadziała i konstrukcja mojej umowy, także zadziała.

Antoni Duda - tak, ale nie ma postępowania karnego, najwyżej dyscyplinarne, czy zwolnienie, czy zmiana kontraktu, więc panie redaktorze jest różnica...

Maciej Głogowski - oczywiście, tutaj się z panem akurat zgodzę, ale z drugiej strony proszę wyjaśnić, dlaczego pana zdaniem osoba, która nie doznała.. na przykład to zwolnienie nie jest wywołane wykonywaniem bezpośrednich obowiązków, nie może być równa z redaktorem, albo sprzedawcą w sklepie i tak dalej, kierowcą, i tak dalej i tak dalej...?

Antoni Duda - panie redaktorze otóż tak, jak powiedziałem na początku swojej wypowiedzi, musimy rozróżnić - nie jest to przywilej, uprawnienie z tytułu służby, a pracę, myślę, że do tego już nie będę wracał, natomiast mówimy tutaj jeszcze o innych rzeczach. Ciągle pan odwołuje się do kodeksu pracy i pan dyrektor zakładu emerytalno-rentowego również, pan dyrektor Wdowczyk. Otóż jeśli tak, to proszę bardzo, dlatego w projekcie nie mamy rozwiązań typu: dodatek za służbę nocną, dodatkowe wynagrodzenie za służbę w święta i dni wolne. Tu musi być kompleksowe rozwiązanie. O tym mówiliśmy 3 lata temu, jeżeli wracamy do tego projektu, należy do tego wrócić również. Mówimy również o tym, że należy rozróżniać wypadek w służbie, co akurat w tym projekcie prawdopodobnie jest. W tej chwili, no jest. Jeżeli chodzi również o urlop macierzyński, wychowawczy, ponieważ I projekt zakładał równe traktowanie wszystkich, a więc ograniczenie uposażenia do 80 %.

Maciej Głogowski - ale tutaj pan dyrektor mówił, że tego nie będzie, jeśli chodzi o...no to tutaj jest poprawka...

Antoni Duda - jeżeli chodzi o pozostałe kwestie dodatków i jeżeli się odwołujemy do Kodeksu  pracy, no to w projekcie nie widzimy tego rozwiązania, że będą dodatki za służby nocne, święta, dni wolne. Wtedy, kiedy nie odpoczywają, mundurowi muszą służyć i nie mają prawa odmówić tej służby. To jest różnica.

Maciej Głogowski - dobrze, pan dyrektor Wdowczyk, panie dyrektorze a państwo macie statystyki, które wskazywałyby, czy diagnozowałyby problem, ewentualny oczywiście tak mówię, zastrzegam oczywiście, żeby pan przewodniczący Duda nie  powiedział, że mówię nieprawdę. Czy policjanci, czy pracownicy służb mundurowych wykorzystują te uprawnienia? Tak, uprawnienie 100% na chorobowym do tego by nieco zwiększać wymiar swego urlopu, tak naprawdę nie kwalifikują się na zwolnienia, a mimo wszystko na nim są.

A. Wdowczyk - oczywiście my takich statystyk nie mamy, z tego prostego względu, że w tej chwili nie ma podstaw, żeby takie statystyki prowadzić.

Maciej Głogowski - ale czy widzicie taki problem, czy takiego problemu w ogóle nie ma?

A. Wdowczyk - ja bym powiedział tak, nie chciałbym tutaj przedstawiać żołnierzy, funkcjonariuszy, jako osoby nadużywające jakichś przepisów. Bo to nie o to chodzi. Tak tego nie powiem, natomiast z całą pewnością, jeśli jest takie uprawnienie, nie mówmy o przywilejach, ale wynikające z ogólnych przepisów dotyczących uposażeń, z pragmatyki służbowej, jest takie uprawnienie do 100 % uposażenia za praktycznie nielimitowany bo 12 miesięczny okres przebywania na zwolnieniu lekarskim niezależnie od powodu tego zwolnienia, czy nawet może być jakaś choroba dość drobna, to z całą pewnością u części osób pojawia się pokusa skorzystania z takiej możliwości - powiedziałbym nawet zasymulowania u lekarza jakichś chorób i tutaj jakiś procent tych zwolnień z pewnością jest spowodowany takim powiedziałbym nadużywaniem stanu zdrowia. Natomiast my takich statystyk, jako ministerstwo nie prowadzimy, bo prowadzić nie możemy i trudno tu odnieść się do jakichś liczb. Ja mogę tylko powiedzieć o tyle, że z badań Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - funkcjonariusze i żołnierze nie są ubezpieczeni w ZUS-ie, nie płaci się od uposażeń składek na ubezpieczenia społeczne. Emerytury i renty są płacone przez organy emerytalne właśnie między innymi przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSW. Tak że jeśli chodzi o ubezpieczenie to chorobowe jest płacone właśnie... Z tych danych, które przedstawiał Zakład Ubezpieczeń Społecznych to na 154 badań kontrolnych jakie przeprowadzono w stosunku do osób będących na zwolnieniach lekarskich w tym roku, no 10,3 % było zdolnych do pracy. Można powiedzieć, że z całą pewnością jakiś procent tych funkcjonariuszy, którzy przebywają na zwolnieniach lekarskich może być zbliżony do tych danych z powszechnego systemu.  

Maciej Głogowski - bardzo dziękuję panu dyrektorowi - pan Artur Wdowczyk dyrektor Zakładu Emerytalno - Rentowego MSW  i panu przewodniczącemu - pan Antoni Duda przewodniczący NSZZ Policjantów.

Zwracam uwagę na wypowiedź dyrektora Wdowczyka (wytłuszczonym drukiem), z której jednoznacznie wynika, że MSW nie prowadzi i nie posiada żadnych statystyk ani danych dotyczących naużywania zwolnień lekarskich przez funkcjonariuszy. Jest to istotne w kontekście kategorycznej wypowiedzi rzeczniczki MSW - Małgorzaty Woźniak w dzisiejszych "Wiadomościach Polsatu, która stwierdziła cyt. ".zrobiliśmy statystyki i z nich jednoznacznie wynika: średnio 6 tysięcy policjantów codziennie przebywa na zwolnieniach lekarskich..." oczywiście materiał Polsatu daje do zrozumienia, że wszystkie te zwolnienia są nadużyciem.
Środki funkcjonariuszy na płace dla pracowników policji
dzielnik
10.08.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9040
FZZ SM o podwyżkach dla służb i łamaniu przez Premiera obietnic
dzielnik
08.08.2012 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8707
Mundurowi zablokują obniżkę chorobowego?
dzielnik
09.08.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9518
Czy wystarczy pieniędzy na podwyżki dla pozostałych służb?
dzielnik
09.08.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9176
MSW przesłało Federacji ZZSM dane nt.L-4
dzielnik
09.08.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8808
Ekwiwalent za urlop - stanowisko Rządu
dzielnik
07.08.2012 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9382
Dwugłos o L-4 w Polskim Radiu
dzielnik
07.08.2012 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9085
Modernizacja służb - odpowiedź Ministra na interpelację Posła na Sejm RP Krystyny Łybackiej
dzielnik
06.08.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9427
Sztandar dla złotowskich policjantów
dzielnik
04.08.2012 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9489
KPP Szamotuły - Mobbingu nie było. Komentarz ZW NSZZ P!
dzielnik
03.08.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9012
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:24
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.