tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 59 132
Wczoraj 397 1169
Ostat tydzień 1248 3029
Ostat. dwa tyg. 2872 7192
Ostat. miesiąc 6827 16940
Ostatni rok 95483 236636
Razem 1958589 4247115
aktualnosci
W Katowicach przedstawiciel ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego uczcił pamięć pomordowanych policjantów na Wschodzie.
dzielnik
16.09.2009 | Środa

Uczczono pamięć policjantów pomordowanych na Wschodzie 

Sprzeciw wobec prób zafałszowania historii zbrodni katyńskiej wyrażali w środę w Katowicach uczestnicy uroczystości upamiętniającej polskich policjantów, pomordowanych na Wschodzie. Spotkanie odbyło się w przeddzień 70. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę, przy Grobie Policjanta Polskiego - jedynym takim monumencie w Polsce. 

Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego podczas uroczystości reprezentował asp.sztab. Lucjan Dutkiewicz, Wiceprzewodniczący ZW.

W uroczystościach, jak co roku, udział wzięli przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP, władz wojewódzkich i samorządowych, kierownictwo KGP i KWP w Katowicach, oraz wielu innych zaproszonych gości.
    
"Teraz, gdy obecne władze Federacji Rosyjskiej próbują fałszować historię, musimy wołać raz jeszcze: dosyć zakłamania historii, dosyć poniewierania godności naszych bliskich, dosyć haniebnej propagandy i prowokacji ze strony władz rosyjskich" - powiedziała podczas uroczystości Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Rodzina Policyjna 1939 r." Maria Nowak. "Nie bójmy się tego wyraźnie mówić, my wiemy, że prawda i tak zwycięży" - dodała. Także komendant główny policji Andrzej Matejuk podkreślał, że Polacy muszą dawać świadectwo prawdzie i pamiętać o bolesnej polsko-rosyjskiej karcie w historii, o tym kto był agresorem, a kto ofiarą agresji we wrześniu 1939 r.

"Dziś, budując cmentarze i wznosząc pomniki pamięci na rosyjskiej i ukraińskiej ziemi, czynimy to nie po to, żeby przeszłość dzieliła nasze narody, ale po to, by oddać hołd pomordowanym i po to, by pamięć o ich cierpieniu była niemilknącym ostrzeżeniem (...)" - zaznaczył szef policji. Matejuk mówił, że policjanci II Rzeczypospolitej mieli zostać nie tylko zabici, ale i wykreśleni z pamięci. Mimo kłamstwa katyńskiego pamięć o nich przetrwała - mówił. "Wyrażam ogromny szacunek, że nie ulegliście jednak próbom nacisku, nie zgodziliście się na wymazanie z kart historii Polski tych tragicznych dla was i waszych rodzin wydarzeń" - zwrócił się do rodzin policjantów.

Odprawionej przy symbolicznym grobie mszy w intencji pomordowanych przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Gerard Bernacki. Poza bliskimi pomordowanych w uroczystościach uczestniczyli też m.in. przedstawiciele władz, jednostek policji z całego kraju i uczniowie.

Stowarzyszenie "Rodzina Policyjna 1939 r." powstało w 1991 r. i skupia rodziny policjantów zamordowanych w czasie II wojny światowej. Nazwą nawiązuje do organizacji "Rodzina Policyjna", działającej od 1929 roku.

Rozstrzeliwania przetrzymywanych w Ostaszkowie polskich jeńców wojennych rozpoczęły się 4 kwietnia 1940 r. Obóz w Ostaszkowie, kilkanaście kilometrów na północny zachód od Kalinina (Tweru), znajdował się w dawnym klasztorze na jednej z wysp jeziora Selinger. Od listopada 1939 roku do pierwszych dni kwietnia 1940, kiedy rozpoczęła się jego likwidacja, przebywało w nim około 6,5 tys. osób.

W przeciwieństwie do obozów w Starobielsku i Kozielsku, Ostaszków nie był obozem oficerskim. Rosjanie więzili w nim jedynie ok. 400 oficerów, wśród których było ok. 300 oficerów polskiej policji, zmilitaryzowanej po wybuchu wojny. W Ostaszkowie osadzono też kilkudziesięciu polskich duchownych, a także osadników wojskowych, ziemian oraz pracowników sądów. W czasie II wojny światowej zginęło lub zostało zamordowanych ok. 13 tys. spośród 36 tys. polskich funkcjonariuszy policji. Ponad 1200 z nich pochodziło ze Śląska.

W symbolicznym Grobie Policjanta Polskiego w 1993 roku złożono szczątki nieznanego polskiego policjanta ekshumowanego w Miednoje. Co roku przy grobie odbywają się uroczystości ku czci pomordowanych. Jak mówiła w środę Maria Nowak, dla rodzin policyjnych to miejsce wyjątkowe. "To miejsce, w którym przypominamy sobie ostatnie pożegnania naszych ojców i dziadków, ich ostatnie słowa, uściski i pocałunki na do widzenia" - powiedziała. Więźniowie Ostaszkowa zostali rozstrzelani m.in. w marcu 1940 w Twerze. Właśnie tam, a także w Katyniu i Charkowie, od marca do maja 1940 roku funkcjonariusze NKWD strzałami w tył głowy uśmiercili ok. 25 tys. oficerów, policjantów, lekarzy, profesorów i duchownych, wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę.

(Źródło: PAP)

List prezydenta do uczestników uroczystości w Katowicach

16 września w Katowicach odbyły się uroczystości z okazji 80. rocznicy agresji Sowieckiej na Polskę oraz 16. rocznica złożenia szczątków Polskiego Policjanta II RP w Grobie Policjanta Polskiego.

Z tej okazji Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński wystosował do organizatorów i uczestników uroczystości list, który został odczytany przez Doradcę Prezydenta RP Panią Bożenę Borys-Szopę:

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystości rocznicowych
przed Grobem Policjanta Polskiego
w Katowicach
 
Szanowni Państwo!
 

Pragnę przekazać serdeczne pozdrowienia wszystkim organizatorom i uczestnikom uroczystych obchodów 70 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę oraz 16 rocznicy złożenia szczątków Polskiego Policjanta II RP w Grobie Policjanta Polskiego w Katowicach. W szczególnie serdecznych słowach, pełnych współczucia i solidarności, chciałbym zwrócić się do członków Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, którzy dzisiaj skupiają się wokół tego miejsca pamięci, aby oddać hołd swoim pomordowanym bliskim.

Wspominamy 17 września 1939 roku – dzień, który zapisał się złowrogo w naszej historii. Na wschodnie tereny walczącej z hitlerowskim najazdem Rzeczypospolitej wdarła się Armia Czerwona, niosąc śmierć, zniszczenie i zniewolenie. Celem agresorów i okupantów było całkowite zlikwidowanie państwa polskiego. Ze szczególnym okrucieństwem uderzono w same podstawy suwerenności i podmiotowości naszego narodu, w polskie elity i funkcjonariuszy państwowych, którzy reprezentowali ideę Polski wolnej i niepodległej.

Ofiarami tych zbrodniczych działań stali się w wielkim stopniu polscy policjanci. Ludzie, którzy ochraniali ład prawny Rzeczypospolitej i bezpieczeństwo swoich współobywateli. Ludzie patriotycznej służby, często zasłużeni już wcześniej dla niepodległej Polski: legioniści, uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej i zmagań o kształt naszych granic. Po 17 września 1939 roku spadły na nich okrutne prześladowania. Wielu z nich zostało zamordowanych już w pierwszych dniach sowieckiej agresji na Polskę, wielu znalazło się wśród ofiar zbrodni katyńskiej. Zginęli – bo byli Polakami, patriotami, którzy wiernie i z poświęceniem służyli swej ojczyźnie.

Pochylamy dziś głowy przed ich bohaterstwem i męczeństwem. Nigdy nie zapomnimy ofiary życia złożonej przez polskich policjantów, strażników niepodległości i bezpieczeństwa
II Rzeczypospolitej. W 70 rocznicę agresji sowieckiej na nasz kraj oddajemy cześć wszystkim Polakom, którzy cierpieli i ginęli w łagrach, więzieniach i miejscach zsyłek. Z najgłębszym uznaniem myślimy dziś także o tych wszystkich, którzy w latach komunistycznej opresji odważnie i bezkompromisowo potrafili być świadkami prawdy o sowieckich zbrodniach. W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, pragnę wyrazić ogromny szacunek całemu środowisku, skupionemu wokół Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939”, za pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej historii.

Cześć polskim policjantom, którzy w latach drugiej wojny światowej zginęli w służbie niepodległej Rzeczypospolitej; cześć poległym i zamordowanym!
 
Lech Kaczyński
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 
 

 


Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę pomnika poświęconego pomordowanym policjntom województwa wielkopolskiego.
dzielnik
28.09.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29001
Szamotuły - Ratunek w ostatniej chwili !!!
dzielnik
22.09.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28161
Zespół ds. rokowań ZG NSZZ P stawia Komendantowi Głównemu Policji ultimatum oraz kieruje wystąpienie do funkcjonariuszy!!!
dzielnik
21.09.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 30952
RPO krytykuje system emerytalny służb mundurowych. MAMY KOLEJNEGO PRZECIWNIKA. ZG NSZZ Policjantów i FZZ ZM zdecydowanie odpowiada!!!
dzielnik
18.09.2009 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28587
Wniosek ZG NSZZ Policjantów do Komendanta Głównego Policji o odstąpienie od dokonywania w 2009 roku zmian etatowych w jednostkach Policji.ODPOWIEDŹ KOMENDANTA!!!
dzielnik
17.09.2009 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29913
Samorząd dobry na kryzys w Policji. Co robi Rząd RP - tnie w budżecie Państwa na 2010 rok środki na Policję o 10 %!!!
dzielnik
21.09.2009 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28954
Kolejny Poseł odpowiada na wniosek ZW NSZZ Policjantów. Tym razem to Pan Marek Zieliński.
dzielnik
22.09.2009 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 30838
Policjant z Poznania użył broni. Trwają poszukiwanie drugiego sprawcy !!!
dzielnik
19.09.2009 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 28972
Grzybobranie - Smolarnia Bolewice - impreza integracyjna ZT NSZZ P KWP w Poznaniu.
dzielnik
19.09.2009 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 29543
Zbiórka krwi - 25 wrzesień - Swarzędz!!!
dzielnik
23.09.2009 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 27746
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:08
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.