tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 51 84
Ostat tydzień 1089 2497
Ostat. dwa tyg. 2666 6659
Ostat. miesiąc 6442 15794
Ostatni rok 95106 235472
Razem 1958071 4245691
aktualnosci
NSZZ Policjantów z Komendantem Głównym Policji o problemach szkolnictwa policyjnego
dzielnik
28.04.2010 | Środa

Problemy związane ze szkolnictwem policyjnym - spotkanie z Komendantem Głównym Policji

KOMUNIKAT


W dniu 28 kwietnia 2010 r. w KGP odbyło się spotkanie Komendanta Głównego Policji –  gen. insp. A. Matejuka z przedstawicielami central związkowych: NSZZ Policjantów, NSZZ Pracowników Policji, ZZ Pracowników Cywilnych MSWiA, ZZ Pracowników Policji i zarządów szkolnych związków zawodowych działających w szkołach policyjnych. Ponadto w spotkaniu   uczestniczyli zastępcy komendanta głównego –  nadinsp. W. Jarczewski i insp. A. Trela oraz komendanci i ich zastępcy ds. logistycznych czterech szkół: Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Szkoły Policji w Pile, Słupsku i Katowicach, a także  zastępca dyrektora BKiSz wraz ze współpracownikami, zastępca dyrektora i naczelnik wydziału budżetu Policji BF KGP, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji do kontaktów  ze związkami zawodowymi mł.insp. J. Gaładyk.

Spotkanie było poświęcone, zgodnie z ustaleniami z 7 kwietnia br., omówieniu i wyjaśnieniu problemów związanych ze szkolnictwem policyjnym, w tym w szczególności z wprowadzaniem zmian organizacyjnych w szkołach Policji. 

W pierwszej części spotkania, komendanci szkół policyjnych zaprezentowali dotychczasowe działania związane z wdrażaniem programu racjonalizacji wydatków w jednostkach szkoleniowych Policji i dokonanymi w tym zakresie redukcjami etatów policyjnych i pracowniczych. Jednocześnie komendanci szkół policyjnych przedstawili propozycje zmian organizacyjno – strukturalnych przewidzianych do wprowadzenia w roku 2010. Proponowane rozwiązania przewidują dalszą likwidację stanowisk zarówno policyjnych, jak i cywilnych oraz zmianę struktury organizacyjnej, polegającą głównie na likwidacji niektórych komórek lub obniżeniu ich rangi (np. z wydziału na sekcje), a także likwidację stanowisk zastępców kierowników. I tak w Szkole Policji w Słupsku planuje się likwidację  10 stanowisk policyjnych i 4 stanowisk cywilnych, co pozwoli osiągnąć stan zatrudnienia w ogólnej liczbie 298 osób. W Szkole Policji w Pile redukcja obejmie 16 stanowisk policyjnych i 9 cywilnych (łączny stan zatrudnienia po reorganizacji 220 osób). Zmiany organizacyjne w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie przewidują likwidację 52 stanowisk policyjnych i cywilnych. Po przeprowadzonej reorganizacji stan zatrudnienia w CSP (z 4 jednostkami zamiejscowymi) zostanie zredukowany do 598 etatów. W Szkole Policji w Katowicach na chwilę obecną nie planuje się likwidacji kolejnych stanowisk pracowniczych, a proponowane rozwiązania mające na celu zwiększenie liczby szkolonych policjantów i dalszy rozwój szkoły przewidują konieczność pozyskania dodatkowych etatów – 19 policyjnych i 11 cywilnych. Aktualny, łączny stan zatrudnienia w SP w Katowicach wynosi 217 osób. 

Z kolei wizję rozwiązań związanych z funkcjonowaniem szkolnictwa policyjnego zaprezentował zastępca Komendanta Głównego Policji – nadinsp. Waldemar Jarczewski. Podejmowane działania obejmują kontynuację alokacji zasobów Policji, których główną przesłanką, zdaniem Komendanta, jest nie tylko osiągnięcie oszczędności w obszarze szkoleniowym, ale przede wszystkim określenie funkcji i zadań oraz oszacowanie koniecznych zasobów, zarówno osobowych, jak i rzeczowych. Przeprowadzone przez KGP analizy wykazały, że średnia liczba godzin dydaktycznych na jednego wykładowcę kształtowała się dotychczas następująco: CSP w Legionowie – 2,24, SP Katowice –  3,24, SP w Pile –  3,17, SP w Słupsku – 3,22, przy średniej UE 4,6 godziny (dane podane przez KGP). Wg związkowców, statystyka KGP jest zaniżona, np. w CSP pensum wynosiło 4,11.
Argumentując skrócenie szkolenia podstawowego o 176 godzin lekcyjnych, nadinsp. W.Jarczewski stwierdził, że policjant w służbie przygotowawczej, w ramach adaptacji zawodowej, po zakończeniu szkolenia podstawowego delegowany jest do czasowego pełnienia służby w oddziałach prewencji, co tym samym wydłuża początkowy okres kształcenia umiejętności policjanta, uzupełniając go o szczególnie istotny aspekt praktyczny. Jednocześnie zmiana programu szkolenia podstawowego objęła m.in. zagadnienia związane ze stosowaniem chemicznych środków obezwładniających. Uprzednio wyjazdowe zajęcia „poligonowe”  prowadzone były dla wszystkich słuchaczy, choć tylko część z nich korzysta z tych umiejętności  w dalszej służbie. Obecne rozwiązanie urealnia zagadnienie, dostosowując jego zakres do aktualnych potrzeb i możliwości. 

Szkoły policyjne będą miały w pełni zapewnione środki finansowe na przeprowadzenie w roku 2010 szkoleń podstawowych dla 4000 nowo przyjętych policjantów, natomiast środki dla przeprowadzania doskonalenia zawodowego dla 874 funkcjonariuszy będą przekazywane bezpośrednio z budżetu Policji. Przedstawiciele Zarządów Szkolnych NSZZ Policjantów funkcjonujących w szkołach policyjnych odnosząc się do poruszanych zagadnień wyrazili głębokie zaniepokojenie działaniami podejmowanymi przez kierownictwo służbowe Policji w zakresie funkcjonowania szkolnictwa policyjnego. 

Brak przemyślanych i kompetentnych decyzji opartych na rzetelnych analizach i diagnozach doprowadził,zdaniem strony związkowej, do sytuacji swoistej zapaści dotychczasowego systemu. Pod przykrywką wdrażania programu racjonalizacji wydatków w szkołach policyjnych spowodowano drastyczne zmniejszenie kadry dydaktycznej, tracąc częstokroć bezpowrotnie wielu doświadczonych, zaangażowanych w swoją dotychczasową pracę dydaktyków. Pozorne ruchy kadrowe nie przyniosły oczekiwanych oszczędności (policjantów i pracowników cywilnych przenoszono do innych jednostek wraz z etatem),a drastyczne obniżenie środków finansowych i swoisty „wyścig szczurów” w zakresie osiągania tzw. progów satysfakcji określonych przez KGP prowadzi do absurdów, a wręcz patologii. 

Jednocześnie publiczne przekazywanie nieprawdziwych informacji i manipulowanie danymi statystycznymi w zakresie ponoszonych na szkolnictwo wydatków jak i obciążenia pracą zatrudnionych w szkołach policjantów i pracowników cywilnych ( 2,4 godz. zajęć na jednego dydaktyka dziennie; 6,7 słuchacza na jednego policyjnego nauczyciela) doprowadziło do zdyskredytowania całego środowiska. Ile wart jest nauczyciel bez autorytetu i szacunku ze strony ucznia pokazują dobitnie wydarzenia w szkołach publicznych, o których możemy przeczytać w doniesieniach prasowych. 

Na efekty nie trzeba było długo czekać. Zwiększenie liczby osób w grupach szkoleniowych, zmniejszenie liczby dydaktyków, ograniczenie środków finansowych, błyskawicznie przełożyło się na poziom kształcenia ( świadczą o tym choćby wyniki egzaminów końcowych oraz wyniki osiągane przez słuchaczy w trakcie prowadzonych szkoleń). Niedouczony policjant to zagrożenie dla niego samego i jego partnerów oraz niewielki pożytek w działaniach skierowanych przeciwko przestępcom. 

Tymczasem zamiast poprawy sytuacji wprowadza się kolejne cięcia. Następuje dalsza redukcja kadry w szkołach policyjnych. Skróceniu ulega szkolenie podstawowe, szkolenie, które powinno zapewnić młodym policjantom uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności zawodowych oraz przygotować ich do pełnienia służby po powrocie do macierzystych jednostek. 

Wstrzymanie w ubiegłym roku realizacji kursów specjalistycznych spowodowało niespotykane dotychczas zaległości szkoleniowe w tym zakresie, szacowane przez komendantów wojewódzkich na niemal 15 000 nieprzeszkolonych funkcjonariuszy(dane przekazane przez KGP).Jednocześnie, jak wynika ze sprawozdania zespołu powołanego do opracowania projektu programu nauczania przygotowującego policjantów do realizacji zadań związanych z przeprowadzenie w naszym kraju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, do rozpoczęcia EURO 2012 należałoby przeszkolić 80 000 policjantów. 

Ponadto dotychczas podejmowane działania pogłębiające kryzys w zakresie funkcjonowania szkolnictwa policyjnego stoją w wyraźnej sprzeczności z wynikami kontrolii wytycznymi Najwyższej Izby Kontroli z 2006 r. Już wtedy NIK wskazywała na niecelowość zmian, które destabilizowały ustalony system szkolenia zawodowego policjantów i negatywnie oceniała brak nadzoru i kontroli realizacji szkolenia i doskonalenia zawodowego ze strony Komendanta Głównego Policji, w tym także brak systemu badania efektywności szkolenia i doskonalenia zawodowego. Od tamtej pory niewiele w tym zakresie się zmieniło, a w ostatnim roku sytuacja szkolnictwa policyjnego jeszcze zdecydowanie się pogorszyła (w ostatnim okresie czasu ponownie zawieszono funkcjonowanie ośrodków szkolenia). 

W trakcie spotkania kierownictwa służbowego Policji z przedstawicielami organizacji związkowych padły deklaracje i zapewnienia ze strony Komendanta Głównego Policji, że żadna szkoła policyjna nie zostanie zlikwidowana, a przeznaczane na ich funkcjonowanie środki finansowe będą zwiększane w miarę posiadanych możliwości i poprawy sytuacji finansowej całej formacji. Ponadto stworzone zostanie forum, w skład którego wejdą przedstawiciele KGP odpowiedzialni za szkolenie, reprezentanci szkół policyjnych oraz komendanci wojewódzcy, miejscy i powiatowi (policyjni praktycy), którego zadaniem będzie określenie ewentualnych zmian w zakresie funkcjonowania szkolnictwa policyjnego i wytyczanie nowych kierunków działania w tym zakresie.  Komendant Główny Policji  wysoko ocenił realizację zadań stawianych szkolnictwu policyjnemu, zajmując jednocześnie stanowisko, że nie ma mowy o jakiejkolwiek dyskredytacji środowiska policyjnych nauczycieli. Jednocześnie polecił przygotowanie informacji dotyczących metodologii wyliczeń średniego obciążenia policyjnych dydaktyków w poszczególnych szkołach policyjnych, podawanego w opracowaniach KGP. Padła również deklaracja wypłaty pozostałej części sortów mundurowych do grudnia br. (zgodnie z uregulowaniami nowego rozporządzenia). 

Na zakończenie strona związkowa zwróciła uwagę na konieczność wcześniejszego informowania o terminie podobnych spotkań (ostateczne potwierdzenie daty spotkania w dniu 28.04.2010 r. nastąpiło dopiero w dniu 27.04.2010 r. o godz. 10.00).


  PRZEWODNICZĄCY
 
 Zarządu Głównego NSZZ Policjantów
 
 (-) Antoni DUDA
 

 

 

Policjant leszczyńskiej policji uratował płonącego mężczyznę!
dzielnik
22.05.2010 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24331
Pożegnanie ze służbą mł. insp. Pawła Grześkowiaka - Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. logistyki
dzielnik
21.05.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25502
Kalisz - Policjanci walczą z powodzią!
dzielnik
21.05.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25835
X Międzynarodowy Triathlon Policyjny - Środa Wielkopolska 2010 - ZAPRASZAMY!!
dzielnik
18.05.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25741
DZIEŃ MATKI - ŻYCZENIA OD NSZZ POLICJANTÓW!
dzielnik
26.05.2010 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25755
Przewodniczący ZW NSZZ P oraz ZSIP ZW NSZZ P z wizytą w KPP w Wolsztynie
dzielnik
18.05.2010 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 24884
KPP w Gnieźnie i Wągrowcu ma nowego Komendanta
dzielnik
17.05.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25291
Mamy kolejny 48 ZT NSZZ Policjantów!
dzielnik
07.05.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26058
W hołdzie pomordowanym policjantom II RP - odsłonięcie pomnika
dzielnik
14.05.2010 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 26298
20 - LECIE NSZZ POLICJANTÓW!
dzielnik
10.05.2010 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 25476
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:48
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.