tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 15
Wczoraj 223 608
Ostat tydzień 1669 4306
Ostat. dwa tyg. 3491 8557
Ostat. miesiąc 7630 18506
Ostatni rok 94710 234250
Razem 1956748 4242646
aktualnosci
Zagrożone renty policjantów
dzielnik
21.02.2011 | Poniedziałek

Zagrożone renty policjantów

Do końca marca rząd i związkowcy mają przygotować założenia ustawy o reformie systemu emerytalnego. Rząd jednak chce nie tylko wydłużyć wiek emerytalny osób dopiero wstępujących do służby, ale także ograniczyć przywileje obecnie służących funkcjonariuszy. Przez najbliższe 6 tygodni nad propozycjami rządu będzie pracować sześć grup roboczych.

– Rząd za wszelką cenę szuka oszczędności kosztem funkcjonariuszy – mówi Janusz Łabuz, przewodniczący Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów, który uczestniczy w pracach zespołu rządowo-związkowego ds. emerytur służb mundurowych.

Powodem szczególnego niezadowolenia związkowców jest rządowa propozycja obniżenia do 80 proc. należności pobieranej przez policjanta w czasie choroby. Zdaniem policjantów może to spowodować destabilizację służb. Jutro sprawą tą zajmie się rząd.

– Żądamy wstrzymania prac nad założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej. Inaczej wycofamy swoich przedstawicieli z zespołu – ostrzega Antoni Duda, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.

Już teraz wiadomo, że związkowcy nie zgodzą się też na zmianę systemu orzekania o rentach oraz zmianę wykazu chorób zawodowych. Ich zdaniem przygotowane przez rząd propozycje nie uwzględniają specyfiki służby, ryzyka zawodowego wynikającego z narażania zdrowia, a nawet życia.

– Jeśli rząd chce, aby funkcjonariusz miał takie obowiązki jak pracownik, to musi także mieć prawo do dodatków za pracę w nocy, w święta czy w niedziele – dodaje Antoni Duda.
W czasie prac ma być także poruszana sprawa dalszego ucywilniania służb. Zdaniem przedstawicieli rządu, np. sekretarki w tajnych służbach nie muszą być funkcjonariuszami. W tym tygodniu zespoły będą kontynuowały prace.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Artykuł z dnia: 2011-02-21

 RZĄD TEGO NIE ODPUŚCI ?

Podobno już w połowie roku rządząca koalicja pragnie zrealizować swój plan pozbawienia żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych (łącznie ze Służbą Celną, która nie korzysta z zaopatrzeniowego systemu emerytalnego wypłacanego z budżetu państwa)  jednego z ostatnich już „przywilejów”, jakim jest wyższy, stuprocentowy zasiłek chorobowy. 

Przygotowany w MSWiA projekt ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych trafił do Komitetu Stałego Rady Ministrów, na czele którego stoi minister Michał Boni, prowadzący równocześnie negocjacje ze związkowcami służb mundurowych (członkowie Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych i Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ ‘Solidarność”) oraz przedstawicielami Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego w sprawie zmiany systemu emerytalnego.

O ile w kwestii emerytur rząd już „odpuścił”, rezygnując z zapowiedzianej wcześniej koncepcji likwidacji odrębnego systemu emerytalnego służb mundurowych i opowiadając się za zwiększeniem wysługi lat  i określeniem limitu wieku niezbędnych do skorzystania ze świadczenia, o tyle w sprawie „chorobowego” jest nieustępliwy. Chodzi o to, że środki finansowe z obcięcia zasiłku będą dostępne od zaraz, co nie jest obojętne dla zagrożonego budżetu państwa. A odpowiednie nagłośnienie usuwania „komunistycznych przywilejów” znajduje wciąż życzliwe zrozumienie i poparcie w społeczeństwie. W tym kontekście zmasowanej odgórnej propagandy należy też rozumieć wyjątkowo nierzetelny felieton o mundurowych „przywilejach,” który 14 lutego wyemitowały „Wiadomości „ TVP 1.
Nowy plan Balcerowicza ?

Będący w ostrym sporze z nieprzejednanym krytykiem dotychczasowej polityki finansowo-gospodarczej rządu prof. Leszkiem Balcerowiczem, przedstawiciele koalicji przyjęli z zadowoleniem jego filozofię zasiłków chorobowych.

 „ Nie należy patrzeć przez pryzmat szlachetnych uczuć i licytować się, kto bardziej współczuje ludziom – mówił twardo ten reformator w wywiadzie opublikowanym 19-20 lutego 2011 r. na łamach „Gazety Wyborczej”,  najbardziej zasłużonej w upowszechnianiu idei „liberalnych” i zwalczającej rzekome przywileje - (…) Na naszej liście oszczędności (Fundacji Obywatelskiego Rozwoju na czele której stoi Balcerowicz – MT), które podsuwamy rządowi, jest cofnięcie przywileju, że służby mundurowe mają 100 proc. zasiłku chorobowego”. 

„To pana nie oburzało ? (wywiad przeprowadzili red.red. A. Leszczyński i P. Pacewicz – MT). Jak to musiało osłabiać zdrowie policjantów ?” – kpił w żywe oczy były wicepremier, który wraz z FOR forsuje w ogóle obniżenie wszystkich zasiłków chorobowych do 60 proc. podstawy ich wymiaru, wstrzymanie wszelkich podwyżek płac, ograniczenie waloryzacji emerytur, likwidację ulg podatkowych i becikowego oraz obniżenie – już znacznie przyciętego - zasiłku pogrzebowego do 1100 zł…

Chorujemy częściej, ale…

Jeśli wierzyć statystykom podanym w załącznikach do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych (bombiasty tytuł ma wprowadzić w błąd, „przykryć” niejako prosty zabieg obcięcia zasiłku „chorobowego”), funkcjonariusze i żołnierze faktycznie chorują częściej niż średni obywatel ubezpieczony w ZUS. W 2009 r. najwięcej dni zwolnienia lekarskiego przypadało na jednego funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu, przed policjantem i pogranicznikiem, ale w roku ubiegłym wyraźnie (niemal dwukrotnie !) spadła absencja w Policji i na czoło wysunęli się  w kolejności: funkcjonariusze Straży Granicznej, Centralnego Biura Antykorupcyjnego i BOR. Świadczy to chyba, że mierniki tego rodzaju nie dają podstaw do wyciągania zbyt daleko idących wniosków.

A takie wnioski wyciągnięto i w propozycji ustawy „racjonalizacyjnej” zakłada się zmniejszenie zasiłków chorobowych w Siłach Zbrojnych RP, 10 służbach mundurowych wymienionych w odrębnej ustawie emerytalnej i Służbie Celnej do 80 proc. dotychczasowego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę wymiaru tego zasiłku. Żeby zabieranie forsy jeszcze przyspieszyć, biurokraci z MSWiA proponują wprowadzenie przepisu przejściowego, który spowoduje, że przebywający na zwolnieniu lekarskim  w trakcie wejścia ustawy w życie otrzymają stuprocentowy zasiłek do 30 dni zwolnienia, później natomiast uposażenie zostanie im automatycznie obniżone.

Do tego dochodzi jeszcze odpowiednie zmniejszenie nagrody rocznej za czas przechorowany i zwiększona kontrola udzielania zwolnień lekarskich. Projektodawca  zgadza się podtrzymać zasiłek w dotychczasowej wysokości tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku w drodze do służby lub po służbie, w czasie służby  oraz do zachorowania w  ciąży. Zgodnie  z zapowiedzią zaoszczędzone na „chorobowym” środki miałyby zwiększyć fundusz nagród i zapomóg. Te pierwsze – jak wynika z danych uzyskanych przez ZG NSZZ Policjantów - otrzymują najczęściej i w nieproporcjonalnej w stosunku do innych wysokości, osoby zajmujące stanowiska kierownicze.

Służba to nie praca !

Przeciwko projektowi protestują związki zawodowe skupione w Federacji ZZ SM, Krajowej Sekcji Pożarnictwa NSZZ „Solidarność” i Zrzeszeniu Związków Zawodowych Służby Celnej. Związkowcy argumentują, że w przypadku wojskowych i funkcjonariuszy chodzi o służbę, a nie pracę. We wszystkich niemal służbach mundurowych składa się przysięgę lub ślubowanie, w którym określono, że służbę tę pełni się „nawet z narażeniem życia” (zapisu tego nie ma tylko w ślubowaniu funkcjonariuszy celnych  i -  nie wiem dlaczego -  w nowej, uchwalonej 9 kwietnia 2010 r. ustawie o Służbie Więziennej). Służba oznacza stałą dyspozycyjność i zagrożenie, odbywa się na ogół w systemie zmianowym, funkcjonariusze muszą zachowywać pełną sprawność psychofizyczną, pełniona jest w większości przypadków z bronią (wyjątkiem są strażacy i celnicy oraz więziennicy wewnątrz zakładów penitencjarnych), w niekorzystnym środowisku (podejrzani, przestępcy, osadzeni, ranni i poparzeni itp.), w  ekstremalnych warunkach atmosferycznych, w wyjątkowo stresujących warunkach zwiększonego napięcia psychicznego i zwiększonej odpowiedzialności nie tylko za  zdrowie i życie własne, ale  i innych osób.

Dlatego też związkowcy domagają się utrzymania  zasiłków chorobowych w dotychczasowej wysokości także dla osób, których choroba jest następstwem warunków pełnienia służby (choćby zimowe przeziębienia), a celnicy argumentują dodatkowo, że w ich przypadku (emerytury z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych) wprowadzenie zmniejszonych zasiłków chorobowych oznaczać będzie też zmniejszone świadczenia. 

Zszargana psychika

„Urawniłowka”, jakiej chce dokonać rząd Donalda Tuska w zakresie zasiłków chorobowych nie bierze pod uwagę także zaburzeń psychicznych na jakie narażeni są w stopniu większym niż inni funkcjonariusze służb mundurowych. Grozi im bowiem, obok schorzeń somatycznych, częściej niż w innych zawodach tzw. wypalenie zawodowe, powodujące stany depresyjne. „Niedostatek sensu mierzonego własną efektywnością odczuwają ludzie, których zajęcie jest obarczone wysokim ryzykiem porażki, a jednocześnie niezwykle odpowiedzialne: lekarze, policjanci, członkowie wszelkich służb ratowniczych – twierdzi psycholog i psychoterapeutka Anna Nowakowska. – Wszyscy oni muszą mierzyć się z bezsilnością i poczuciem klęski, kiedy ich wysiłek nie przynosi efektu, ponieważ skutki ich porażki są ostateczne. Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym przeciążeniem jest stopniowe wygasanie empatii”. 

Ten brak empatii wyraźny jest także u prof. Leszka Balcerowicza, ale w jego przypadku wywołują go tylko zewnętrzne utrudnienia w procesie wprowadzania swoich, tak reklamowanych i „idealnych” koncepcji w życie.

Marcel Tabor
RZĄD TEGO NIE ODPUŚCI ?
PS.  14 lutego br. Federacja Związków Zawodowych Służb Mundurowych skierowała list do prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska protestujący przeciwko kontynuacji prac nad „racjonalizacją uposażeń”. Jak stwierdza w nim przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Antoni Duda: „Federacja żąda wstrzymania prac nad  założeniami do projektu ustawy o racjonalizacji uposażeń służb mundurowych co najmniej do czasu zakończenia prac nad zmianą ustawy emerytalnej dla naszych służb. W przeciwnym przypadku związki zawodowe wchodzące w skład Federacji ZZ SM wycofają swoich przedstawicieli z zespołu rządowo-związkowego i wszystkich podzespołów zajmujących się reformą systemu emerytalnego”.

 

Choroba nie pozwala obniżyć pensji
dzielnik
25.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21462
PILNE: Komunikat po spotkaniu w KPRM - EMERYTURY MUNDUROWE!
dzielnik
23.03.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23656
Fundacja "Serce dla Poznania" rozpoczyna działalność.
dzielnik
22.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21770
Dodatek służbowy na czas określony? Co kombinuje strona służbowa?
dzielnik
23.03.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 23003
Działacze NSZZ P Radnymi Osiedlowymi Miasta Poznania
dzielnik
23.03.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21897
Ulgi podatkowe służb mundurowych
dzielnik
22.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21114
KPP Rawicz - Uratowany niedoszły samobójca
dzielnik
22.03.2011 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22234
KPP Słupca/Kom.Wodny - Policjanci uratowali życie bezdomnemu
dzielnik
21.03.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20359
Emerytury służb mundurowych bez zmian?
dzielnik
18.03.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22306
PILNE: KWP/ ZW NSZZ P: Awanse i dodatki okresowe!
dzielnik
17.03.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20683
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:07
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.