tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 56
Wczoraj 116 275
Ostat tydzień 1660 4295
Ostat. dwa tyg. 3477 8598
Ostat. miesiąc 7433 17710
Ostatni rok 94741 234334
Razem 1956887 4242962
aktualnosci
Uprawnienia coraz mniejsze, a pensje?
dzielnik
06.04.2011 | Środa

Przywileje coraz mniejsze, a pensje?

Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu nie ma jednak świadomości, że gdy pracownicy służb mundurowych przechodzą na wcześniejszą emeryturę, otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji.

Od kilku miesięcy trwają negocjacje dotyczące reformy emerytur mundurowych. Zmiany systemu nie idą jednak dość daleko. Może zamiast uprzywilejować emerytalnie, lepiej byłoby po prostu więcej płacić?
W listopadzie 2010 roku premier Donald Tusk wespół z ministrem Michałem Boni, zdali sobie sprawę z niewyobrażalnych kosztów wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego oraz z faktu niemal pewnego przegrania sprawy praw nabytych przed Trybunałem Konstytucyjnym. W grudniu 2010 roku został wydany oficjalny komunikat informujący o rezygnacji rządu z wdrożenia służb do powszechnego systemu emerytalnego. Jednocześnie zapowiedziana została modernizacja obowiązującego systemu.
Zdaniem Jeremiego Mordasewicza, eksperta PKPP Lewiatan - minimalny staż pracy dla policjantów powinien wynosić 25 lat, a minimalny wiek co najmniej 55 lat zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Poza tym wysokość emerytury powinna być ustalana na takich samych zasadach jak w przypadku emerytur pomostowych (dla maszynistów kolejowych czy hutników), czyli w oparciu o wynagrodzenia w czasie całej kariery zawodowej i przy uwzględnieniu oczekiwanego czasu dalszego trwania życia w momencie przechodzenia na emerytury.
Prawo nie działa wstecz
Wprowadzone zmiany dotyczyć będą funkcjonariuszy, którzy podejmą służbę po 1 stycznia 2012 roku. Minimalny staż służby wymagany do nabycia prawa do emerytury miałby wynosić 20 lat, przy jednoczesnym spełnieniu warunku osiągnięcia minimalnego wieku emerytalnego wynoszącego 50 lat. Funkcjonariusze wstępujący do służby od 1 stycznia 2012 roku uzyskiwaliby po 20 latach świadczenie emerytalne w wysokości 45 proc. podstawy wymiaru, które po każdym kolejnym roku wzrastałoby o 3 proc., aż do osiągnięcia 85 proc. po ok. 33 latach służby. Podstawą wymiaru emerytury byłoby - jak dotychczas - uposażenie na ostatnio zajmowanym stanowisku.

Józef Partyka

Józef Partyka

- Nowe zasady będą obowiązywały nowo wstępujących - podkreśla aspirant sztabowy Józef Jerzy Partyka, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów Województwa Pomorskiego. - Funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 20 lat, będzie mógł odejść na emeryturę, gdy osiągnie wiek 50 lat (czyli będzie musiał przepracować 15 lat więcej niż do tej pory). Natomiast funkcjonariusz, który wstąpi do służby w wieku 25 lat, będzie mógł odejść na emeryturę w wieku 50 lat, czyli będzie musiał przepracować 10 lat więcej.

Młody mundurowy na emeryturze?
- Nie jestem zwolennikiem tego, aby strażak w wieku 40 lat - w pełni sił - odchodził na emeryturę. Nie powinno się na nią tak wcześnie odchodzić, ale służba nic nam nie daje, nie ma żadnych podwyżek, nie możemy nawet zastrajkować. Nie jesteśmy traktowani poważnie. Nie ma możliwości, aby osobie po czterdziestce nic nie było, a wymagania wobec czynnych strażaków są olbrzymie. Mamy coroczne obligatoryjne badania lekarskie: RTG klatki piersiowej, EKG, spirometrię, okulistę, neurologa, badanie krwi i moczu, laryngologa, co trzy lata badania psychologiczne - mówi pan Michał - strażak, mieszkaniec woj. pomorskiego.
Kiedy nowo wstępujący mundurowy przyjmowany jest do służby, podpisuje kontrakt, że będzie mógł odejść na emeryturę po przepracowaniu 15 lat służby. Jest to niewątpliwie cenny argument dla rozpoczynających pracę. Prawo do przejścia na wcześniejszą emeryturę mają: funkcjonariusze policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej.
- Znikoma jest ilość osób, które przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 15 lat. Jeśli tak się dzieje, decydują o tym przyczyny zdrowotne. Są to najczęściej osoby na stanowiskach wykonawczych, pracujące w terenie. Statystyki pokazują, że policjanci w woj. pomorskim przechodzą na emeryturę po przepracowaniu 25-26 lat - stwierdza Józef Partyka.

Cywile mogą mieć za złe mundurowym, że mają takie przywileje. Wielu z nich nie ma jednak świadomości, że pracownicy służb mundurowych przechodząc na emeryturę otrzymują zaledwie 40 proc. ostatniej pensji. Praca funkcjonariuszy policji, pracowników służb więziennych czy strażaków niesie za sobą codziennie niebezpieczeństwo i narażanie własnego życia.
- Mnóstwo cywilów narzeka na nierówne traktowanie, mają nam mocno za złe, ale nie wiedzą, w jakich warunkach pracujemy, jakie ponosimy ryzyko, dla nas nie ma znaczenia czy jest święto czy weekend. Jeśli coś się stanie naszemu koledze, możemy być w każdej chwili ściągnięci ze służby. Rygor badań, pełna gotowość do służby, a nie dostajemy nic w zamian. Nie jesteśmy mocną siłą, tak jak policja - mówi pan Michał, strażak z woj. pomorskiego.

Będzie kogo rekrutować?
Nabór do służb mundurowych jest niezwykle skomplikowany. Kandydaci mają wysoko postawianą poprzeczkę. Likwidacja przywilejów może spowodować coraz mniejsze zainteresowanie wstąpieniem do służby i w efekcie brak rekrutów.
- Kandydat na strażaka powinien mieć prawo jazdy kat. C, być jednocześnie płetwonurkiem, ratownikiem medycznym, posiadać niezbędne wykształcenie, doświadczenie w pracy OSP. A przy tym zarobki są naprawdę niskie, przez pierwsze trzy lata pracy zarabiamy 1,5 tys. zł i nie możemy wnosić o żadne podwyżki. Warunki pracy są trudne, codziennie ryzykujemy własnym życiem. Jeśli mamy pracować dłużej, to niech chociaż nam sprawiedliwie wyliczą emeryturę - kontynuuje pan Michał.
W przypadku rekrutacji do służb pożarnych w woj. pomorskim z 200 chętnych tylko 60 przechodzi testy sprawności fizycznej i analizę dokumentów. Z 60 wyselekcjonowanych kandydatów 20 proc. nie przechodzi badań psychologicznych.

Kierunek prac rządowych jest słuszny?

- Polski system wynagrodzeń należałoby ujednolicić dla różnych grup zawodowych. Pierwszy krok wykonano decydując się na wprowadzenie emerytury pomostowej, teraz należy skoncentrować się na grupach będących poza powszechnym systemem wynagrodzeń - stwierdza Wojciech Nagel, ekspert ds. pracy i polityki społecznej BCC.Problemów rynku pracy nie rozwiąże się tylko przez zmiany w systemie emerytalnym. Należy to zrobić poprzez zmiany w systemie polityki wynagrodzeń. Emerytury opłacane są przecież z kieszeni podatników.

Joanna Wszeborowska

Joanna Wszeborowska

Źródło: trójmiasto.pl
autor: Joanna Wszeborowska

 

XI Międzynarodowy Triathlon Policyjny im. Lecha JÓZEFIAKA - 25 CZERWCA 2011 ROKU. ZAPRASZAMY!!!
dzielnik
23.04.2011 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22352
KPP Jarocin - Policjanci uratowali mężczyznę
dzielnik
02.05.2011 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20880
Beatyfikacja Jana Pawła II
dzielnik
01.05.2011 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21220
Minister Boni odpowiada Federacji!!!
dzielnik
29.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20753
Czy Premier RP unieważni rozporządzenie w sprawie mundurówki?
dzielnik
29.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20813
NIK - nadużycia w policji, a może czyny karalne?
dzielnik
27.04.2011 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22118
Komunikat Federacji ZZSM - niezbędne spotkanie z Premierem RP!
dzielnik
29.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20092
Oświadczenie Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów - skoordynować solidarne działania protestacyjne!
dzielnik
28.04.2011 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20232
Związkowcy oskarżają Komendanta.!!!
dzielnik
29.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 21355
"Delikatna" wypowiedź premiera
dzielnik
29.04.2011 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 20879
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:25
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.