tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 75 172
Ostat tydzień 1362 3563
Ostat. dwa tyg. 3102 8053
Ostat. miesiąc 6288 16047
Ostatni rok 95121 237104
Razem 1961122 4253660
aktualnosci
Debata o BHP w służbach mundurowych
dzielnik
19.03.2012 | Poniedziałek
Debata o BHP w służbach mundurowych
W dniu 19 kwietnia w siedzibie KWP PSP w Poznaniu WFZZ SM zorganizowała debatę o BHP w służbach. Pomysłodawcą spotkania był Kolega Marek Garniewicz z ZW NSZZ Pracowników Pożarnictwa Udział w spotkaniu wzięli Posłowie na Sejm RP. Było merytorycznie, stanowczo i konkretnie.

       
   
Wśród Parlamentarzystów znaleźli się:

Posłanka Krystyna ŁYBACKA,
Posłanka Bożena SZYDŁOWSKA,
Poseł Tadeusz TOMASZEWSKI,
Poseł Maciej BANASZAK,
Poseł Stanisław KALEMBA

    

Ponadto w debacie udział wzięli:

Pani Beata JUSKA - Państwowy Inspektor Sanitarny MSW woj. wlkp.
Pan Krzysztof FIKLEWICZ - Okręgowy Inspektor PIP
Pan Jacek STRZYŻEWSKI - Inspektor PIP
Pan Krzysztof MAŁECKI - Przewodniczący ZW FZZ
Pan Adrian KACZMAREK - Radny Miasta Poznania
Pan Adam LANGNER - Zastępca Wielkopolskiego Komendanta PSP w Poznaniu
Pan Lucjan DUTKIEWICZ - ZSIP ZW NSZZ P,
Pan nadkom. Piotr OWCZARCZAK - przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji
Pan Dariusz MIECZYŃSKI - Przewodniczący LFZZ SM,
Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Organizacji Wojewódzkich, Okręgowych PSP oraz SW,
Pan Mieczysław SKOWRON - przedstawiciel Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska
kpt. Tomasz POLAK - przedstawiciel Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP (Samodzielne Stanowisko Pracy ds.
BHP i Obronnych).


Debatę prowadzili Andrzej Szary, Przewodniczący WFZZ SM oraz Marek Garniewicz.



Podczas debaty uczestnicy omówili kwestie związane m.in. z :

- funkcjonowaniem ZSIP w służbach,
- mobbingiem,
- wyposażeniem funkcjonariuszy,
- stanem obiektów,
- systemem szkolenia,
- współpracy strony służbowej i związkowej,
- systemem emerytalnym służb,
- przygotowaniami do "EURO 2012"

 

Nie chcemy być narażani na dodatkowe niebezpieczeństwo w służbie” - mówili związkowcy do parlamentarzystów ziemi wielkopolskiej podczas debaty na temat problemów ze stosowaniem zasad i przepisów bhp w służbach mundurowych. Przedstawili rzeczywisty, nia zawoalowany obraz sytuacji, jaka panuje w tym względzie w reprezentowanych przez nich formacjach. W załączniku przedstawiamy szczegółowe sprawozdanie z debaty mając nadzieję na szybką poprawę warunków pełnienia służby.

Celem debaty, która odbyła się w dniu 19 kwietnia w siedzibie Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu było wypracowanie kierunków niezbędnych do natychmiastowej poprawy sytuacji w zakresie zapewnienia przez przełożonych właściwych warunków bezpieczeństwa i higieny służby, zwłaszcza w obliczu zbliżających się mistrzostw – EURO `2012, które będą przeprowadzone również w stolicy Wielkopolski.

Z zaproszonych parlamentarzystów na spotkanie ze związkowcami przybyli: Krystyna Łybacka (SLD), Bożena Szydłowska (PO), Tadeusz Tomaszewski (SLD), Maciej Banaszak (RP) oraz Stanisław Kalemba (PSL).

Oprócz członków Sejmu RP o bieżących problemach związanych z bezpieczeństwem w służbie dyskutowali przedstawiciele strony służbowej oraz z instytucji i organizacji społecznych i samorządowych, którzy – zdaniem związkowców – mogą wpłynąć, w ramach posiadanych kompetencji, na natychmiastową poprawę sytuacji związanej z bezpiecznym wykonywaniem obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy służb mundurowych.

W debacie wziął również udział Przewodniczący Lubuskiej Federacji ZZ SM oraz Przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Forum Związków Zawodowych.

Z przedstawionych przez związkowców materiałów wynika, że największe problemy z zapewnieniem właściwego poziomu bezpieczeństwa swoich pracowników występują w Państwowej Straży Pożarnej. Stanowią one książkowe wręcz przykłady niewłaściwego postępowania pracodawców w omawianej dziedzinie i występują praktycznie w każdym aspekcie działalności tej formacji.

Z kolei w wielkopolskiej Służbie Więziennej największy obecnie problem stanowi zjawisko mobbingu występującego w zakładach penitencjarnych, jak również ogromna dysproporcja pomiędzy funkcjonariuszami, a osadzonymi w zakresie zapewnienia właściwej opieki psychologicznej.

Przedstawiciele mundurowej strony związkowej podnieśli podczas debaty, że przyczyn tych nieprawidłowości należy upatrywać przede wszystkim w niedostosowaniu obecnych przepisów dotyczących ochrony pracy do warunków występujących w hierarchicznych strukturach służbowych. Oprócz tego jedną z głównych przyczyn zapaści w dziedzinie bhp jest nadmierne ograniczenie środków finansowych przeznaczanych na realizację zadań z tego zakresu.

Zebrani zgodnie stwierdzili, że działania zmierzające do poprawy sytuacji związanej z tematyką debaty powinny być natychmiastowe i polegać na nowelizacji obecnego prawa, która spowoduje, że organizacje związkowe działające w strukturach mundurowych otrzymają realne uprawnienia do sprawowania nadzoru i kontroli dotyczącej bezpieczeństwa i higieny służby. Zmiany te powinny polegać na nowelizacji ustawy z 1983 r. o Społecznej Inspekcji Pracy oraz zmianie odpowiednich ustaw i przepisów wykonawczych, która pozwoli na objęcie rzeczywistym nadzorem służb mundurowych przez Państwowa Inspekcję Pracy.

Podczas debaty ustalono, że oprócz konicznych zmian legislacyjnych konieczne jest również zapewnienie dodatkowych środków finansowych, które będą przeznaczone wyłącznie na poprawę bezpieczeństwa funkcjonariuszy. Zdaniem poseł Krystyny Łybackiej należy w tym celu odblokować tzw. „ustawę modernizacyjną”, której wykonywanie Rząd RP zawiesił w roku 2010. Pozostali posłowie zgodzili się z tym wnioskiem. Obecny na sali przedstawiciel Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego m.Poznania pan Adrian Kaczmarek zadeklarował ponadto zwołanie nadzwyczajnego posiedzenia Komisji, podczas którego radni spróbują znaleźć w budżecie środki, które natychmiastowo wspomogą poznańską straż pożarną w zapewnieniu bezpieczeństwa jej pracownikom.

Przed końcem debaty podjęto również dyskusję na temat sytuacji związanej z możliwą akcją protestacyjną „mundurówek” w okresie EURO-2012 w obliczu braku dialogu ze strony rządowej i jednostronnego jej wycofania z ustalonych porozumień w tym względzie.

Na zakończenie ustalono, że strona związkowa opracuje pełny materiał dotyczący zgłaszanych patologii w dziedzinie warunków pełnienia służby, który będzie wymagał wyjaśnień strony służbowej. Posłowie zadeklarowali, że będą interpelować o zwołanie posiedzeń sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, które będą w całości poświęcone warunkom pełnienia służby w formacjach mundurowych.

Szczegółowe sprawozdanie w załączniku

SPRAWOZDANIE - POBIERZ DOKUMENT


Mundurowi kułacy mówią DOŚĆ!
dzielnik
25.04.2012 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11972
KMP Leszno - Wyróżnienie dla policjanta
dzielnik
26.04.2012 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 10407
Służba i wiara
dzielnik
24.04.2012 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12025
W Sejmie dyskusja nad reformą emerytalną
dzielnik
25.04.2012 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 12497
Stanowisko ZW NSZZ P w sprawie ustawy emerytalnej!
dzielnik
25.04.2012 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11307
Rostowski: to nie koniec reformy mundurówek
dzielnik
23.04.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11259
Przewodniczący ZW NSZZ w Radiu "Merkury" w obronie systemu emerytalnego
dzielnik
20.04.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11590
Policja i wojsko ruszają na Sejm
dzielnik
24.04.2012 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11436
Zmiany w mundurówkach a oszczędności
dzielnik
23.04.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11258
Projekt ustawy emerytalnej już w Sejmie RP - Druk nr 330!!!
dzielnik
21.04.2012 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 11122
tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:06
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!