tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 478 1062
Wczoraj 813 1637
Ostat tydzień 5286 11120
Ostat. dwa tyg. 9350 18995
Ostat. miesiąc 16695 33563
Ostatni rok 219747 464416
Razem 1092370 2473306
Zwolnienie policjanta od czynności służbowych po orzeczeniu komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby Zwolnienie policjanta od czynności służbowych po orzeczeniu komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby
 

Zwolnienie policjanta od czynności służbowych po orzeczeniu komisji lekarskiej o trwałej niezdolności do służby

1.Które z orzeczeń lekarskich stanowi podstawę prawną odsunięcia policjanta od zajęć służbowych: nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, które otrzymuje policjant po zawiadomieniu przez WKL, o zakończeniu czynności komisyjno - lekarskich w wyniku których podjęto ustalenia o trwałej niezdolności do służby, czy prawomocne orzeczenie WKL, tj. zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską

2.Czy Biuro Kadr i Szkolenia KGP wypracowało już ujednolicone zasady lub algorytm postępowania w sytuacji o której mowa w założonym temacie? Jeżeli nie, to na jakim etapie są prace, czy istnieje powód (jaki?) dla którego nie ma do chwili obecnej gotowych rozwiązań? 

Które z orzeczeń lekarskich stanowi podstawę prawną odsunięcia policjanta od zajęć służbowych:

  1. nieprawomocne orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej, które otrzymuje policjant po zawiadomieniu przez WKL, o zakończeniu czynności komisyjno-lekarskich w wyniku których podjęto ustalenia o trwałej niezdolności do służby;
  2. prawomocne orzeczenie WKL, tj. zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską

..."Podstawą do odsunięcia policjanta od zajęć służbowych jest prawomocne orzeczenie Wojewódzkiej Komisji Lekarskiej MSWiA, czyli orzeczenie zatwierdzone przez Okręgową Komisję Lekarską MSWiA. Jednakże należy zaznaczyć, że problem niedopuszczania policjantów do wykonywania zajęć służbowych ma charakter bardziej złożony, niż wynika to z zadanego pytania i niewątpliwie powinien on znaleźć rozwiązanie w uchwaleniu odpowiednich norm prawnych"... W celu ujednolicenia zasad postępowania, Biuro Kadr i Szkolenia KGP rozpoczęło prace nad przygotowaniem algorytmu postępowania ww. sytuacji. O wynikach prac oczywiście powiadomię.

Na pytanie została udzielona odpowiedź, praktycznie poprzez „zakreślenie” literki b). Krótkie pytanie - krótka odpowiedź. Problem jest jednak o wiele bardziej poważny, niż mogłoby się wydawać, a i nie wszystkie kwestie są uregulowane przepisami prawa. A co najważniejsze: akty regulujące materię - to ustawa oraz rozporządzenia, których zmiana wymaga długiego procesu legislacyjnego. Z doświadczenia wiemy też, że nie da się wszystkiego zapisać w postaci norm prawnych.


Czy Biuro Kadr i Szkolenia KGP wypracowało już ujednolicone zasady lub algorytm postępowania w sytuacji o której mowa w założonym temacie? Jeżeli nie, to na jakim etapie są prace, czy istnieje powód (jaki?) dla którego nie ma do chwili obecnej gotowych rozwiązań?

Odpowiedź BKiS z pewnością nie jest całościową wykładnią, jednak zawiera wskazówkę: co robić w sytuacji, gdy policjant po długotrwałym zwolnieniu lekarskim wraca do służby?

Poniżej odpowiedź Biura Kadr i Szkolenia dotycząca zasad dopuszczania do służby policjantów po długotrwałym zwolnieniu w kontekście prawa do ich zwolnienia ze służby na podstawie art. 41 ust. 2 pkt 7 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. /tj. Dz. U. z 2007 r. nr 43 poz. 277 ze zm./:

"Kwestia zwolnienia policjanta po upływie 12 miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby wywołuje liczne problemy w praktyce. Problemy te pojawiają się przede wszystkim w przypadku, kiedy policjant po bardzo długiej absencji chorobowej /np. prawie 12 miesięcznej/ stawia się do służby. Zgodnie z § 14 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2 września 2002 r. w sprawie szczegółowych praw obowiązków oraz przebiegu służby policjantów /Dz. U. nr 151, poz. 1261/ policjant podlega badaniom określonym w przepisach o służbie medycyny pracy. Po długotrwałej chorobie przełożony policjanta jest zobowiązany przed dopuszczeniem go do wykonywania obowiązków służbowych uzyskać potwierdzenie jego zdolności do służby wystawione przez lekarza medycyny pracy. Może również w przypadku wątpliwości do stanu zdrowia policjanta skierować go na badania przez komisję lekarską MSWiA. W praktyce pojawia się problem – jak traktować okres od stawienia się policjanta do służby do orzeczenia komisji lekarskiej. W ocenie KGP okres ten powinien być uznany za usprawiedliwioną nieobecność w służbie. Wskazać przy tym należy, że policjant jest obowiązany bez zbędnej zwłoki poddać się badaniom lekarskim zleconym przez komisję lekarską".

kom. Sławomir Weremiuk, Gabinet KGP

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:37:21
tytul_kalendarz
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy służby mundurowe powinny rozpocząć protest?
Zdecydowanie tak
Nie
Najwyższy czas
dzielnik


ZW NSZZ P - 25 maja 2018 r., w trakcie realizacji zadań służbowych zginął st. sierż. Piotr Nowak (lat 36) z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. O życie drugiego policjanta, sierż. szt. Piotra Szydłowskiego walczą lekarze w biskupieckim szpitalu!!!