tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 677 1181
Wczoraj 304 576
Ostat tydzień 4230 8547
Ostat. dwa tyg. 7338 15562
Ostat. miesiąc 13607 26880
Ostatni rok 236769 495651
Razem 1246356 2796883
Czy wszyscy funkcjonariusze mogą mieć godziny nadliczbowe

Czy wszyscy funkcjonariusze mogą mieć godziny nadliczbowe?

Ostatnio dużo wątpliwości budzi korzystanie przez funkcjonariuszy służb mundurowych z uprawnień rodzicielskich. Często porównuje się ich do pracowników, a rozwiązania zawarte w ich pragmatykach służbowych do przepisów kodeksu pracy.

Warto więc zastanowić się, w jaki sposób uprawnienia związane z ochroną rodzicielstwa funkcjonariuszy policji mają wpływ na ich czas służby? Czy podobnie jak pracowników wychowujących dzieci do lat 4 obowiązuje ich zakaz pracy w godzinach nadliczbowych?


Rozporządzenie w sprawie rozkładu czasu służby wymienia policjantów, których nie wolno zatrudniać w porze nocnej w godzinach od 22.00 do 6.00 oraz w niedzielę i święta. Są to kobiety w ciąży oraz jedyni opiekunowie dziecka w wieku do lat ośmiu lub osoby wymagającej stałej opieki (par. 16 rozporządzenia).


Jest to jedyny przepis tego rozporządzenia dotyczący ochrony praw rodzicielskich funkcjonariuszy mający wpływ na ich rozkład czasu służby. Jednak z uwagi na art. 79 ustawy o Policji do policjantek mają także zastosowanie zawarte w kodeksie pracy przepisy związane z ochroną rodzicielstwa odnoszące się do rozkładu czasu pracy. W praktyce oznacza to, że do policjantek w ciąży mają zastosowanie ograniczenia pracy godzinach nadliczbowych i pracy w porze nocnej.


Także delegowanie takiej policjantki do wykonywania obowiązków poza stałe miejsce pracy wymaga jej zgody.


Warto podkreślić, że wprawdzie art. 79 ustawy o Policji odsyła do kodeksu pracy tylko w zakresie szczególnych uprawnień przewidzianych dla policjantek, to jest on dzisiaj rozumiany znacznie szerzej niż wynikałoby to z jego literalnego brzmienia. Biorąc zatem pod uwagę, że na podstawie o art. 79 ustawy o Policji obecnie również policjanci (mężczyzni) korzystają z prawa do urlopu macierzyńskiego, wychowawczego i ojcowskiego należy moim zdaniem przyjąć, że będzie miał do nich również zastosowanie art. 178 par. 2 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracownika opiekującego się dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej , a także delegować poza stałe miejsce pracy.


Przepis ten uzupełnia więc paragraf 16 rozporządzenia w zakresie uprawnień związanych z ochroną rodzicielstwa mających wpływ na rozkład czasu służby. To kolejny dowód na to, że art. 79 ustawy o Policji wymaga szybkiej nowelizacji i dostosowania do obecnych standardów dotyczących praw rodzicielskich funkcjonariuszy służb mundurowych wynikających chociażby z konstytucji.


Podstawa prawna Art. 79 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 z późn.zm.).


Art. 178 par.2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).


Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 października 2001 r. w sprawie rozkładu czasu służby policjantów (Dz. U. nr 131, poz. 1471).

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

(jp)

tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:07
tytul_kalendarz
Styczeń 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz porozumienie MSWiA - FZZ SM w sprawie podwyżek?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
Najlepsze od lat
dzielnik


ZW NSZZ P – Kapituła "Kryształowej Gwiazdy" - 17 stycznia Kapituła dokonała oceny 204 wniosków. Ostateczne decyzje o przyznaniu odznak i dyplomów zgodnie z Regulaminem podejmą Komendant Wojewódzki Policji wspólnie z Przewodniczącym ZW NSZZ P woj. wlkp., o czym niezwłocznie zostaną poinformowane osoby zainteresowane, przełożeni i ZT NSZZ P!!!