tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 166 400
Ostat tydzień 2334 5884
Ostat. dwa tyg. 4450 11925
Ostat. miesiąc 9769 28031
Ostatni rok 105398 242541
Razem 1946261 4216334
Wywiad z ZSIP

S P O Ł E C Z N Y     I N S P E K T O R   P R A C Y   M A  G Ł O S !!!

 

Odpowiada: Kolega Lucjan Dutkiewicz – Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy Zarządu Wojewódzkiego NSZZ policjantów woj. wlkp.

 

1.       Dlaczego w Policji „ kuleją „ sprawy warunków służby, pracy ?

 

Obojętne traktowanie tej problematyki wynika z braku należytej wiedzy i zrozumienia na każdym poziomie zarządzania. O znaczeniu spraw dotyczących BHP i Medycyny Pracy mówi się niechętnie a niekiedy lekceważąco. Jednoznacznie i otwarcie można stwierdzić, że ta tematyka spychana jest na dalszy plan. Jest to w mojej ocenie świadome działanie celem uniknięcia konsekwencje prawnych , które grożą w przypadku nieprzestrzegania przepisów obowiązujących w tym zakresie. W innych gałęziach jest to niedopuszczalne.

 

2.       Gdzie tkwią przyczyny takiego stanu ?

 

Należy sięgnąć do historii. Przez wiele lat powstał stereotyp , że taka instytucja jak Policja jest poza kontrolą . Dało to poczucie bezkarności i dowolnego postępowania co wielokrotnie skutkowało bardzo negatywnymi następstwami tj. wypadkami, uszczerbkiem na zdrowiu, kalectwem, długotrwałą absencją chorobową , zdarzały się również przypadki utraty życia, powstało szereg zaniedbań na poziomie zaplecza ( sanitariaty, szatnie, miejsca wypoczynku itp. ), wyposażenia w sprzęt i środki ochrony , niewłaściwa organizacja stanowisk pracy, niekorzystne rozwiązania dotyczące urlopów, dni wolnych, wadliwe rozwiązania w obszarze medycyny pracy oraz wiele innych. Bardzo negatywnym zjawiskiem jest permanentne ograniczanie przez kierowników jednostek funkcjonowania etatowej służby BHP, która bezpośrednio podlega pracodawcy. Z drugiej jednak strony niektórzy przedstawiciele tejże służby sami prowadzą lub sugerują komendantowi działania w celu torpedowania ZSIP. Nie rozumieją , że tylko współpraca może dać efekty. W przeciwnym wypadku ta służba zostanie prawdopodobnie  „ucywilniona” i wielu wartościowych ludzi zostanie odsuniętych od działań na rzecz środowiska zawodowego.

 

3.       Czy istnieją szanse na poprawę istniejącej sytuacji ?

 

Oczywiście , pod warunkiem , że będą przestrzegane przepisy w tym zakresie, te ogólnopaństwowe oraz resortowe. Znaczącą rolę w tym zakresie  może i powinna odegrać w najbliższym czasie  tworząca się z w policji ogromnymi bólami  Społeczna Inspekcja Pracy.  .

 

4.       W jaki sposób ?

 

Społeczna Inspekcja Pracy jest służbą powołaną przez związkowe Organizacje Zakładowe tzn. przez Zarządy Wojewódzkie NSZZ Policjantów. Jej działania są niezależne od służb pracodawcy. Społeczni Inspektorzy Pracy praktycznie mają nieograniczone możliwości w zakresie kontroli warunków służby, pracy. Ich ustalenia i wyniki z przeprowadzonych kontroli przedstawiają rzeczywiste nieprawidłowości i zagrożenia w obszarze służby policjanta. Należy tu podkreślić, że Społeczny Inspektor Pracy w Policji musi posiadać bardzo dobrą znajomość kontrolowanych zagadnień , umiejętność oceniania zagrożeń oraz cechować się odwagą i otwartością w podejmowaniu decyzji przy wydawaniu zaleceń lub uwag w stosunku do pracodawcy w tym przypadku Komendanta Wojewódzkiego Policji.

 

5.       Jaka jest dotychczasowa ocena Społecznych Inspektorów Pracy ?

 

Na podstawie posiadanych informacji istnieje pogląd , że aktywni inspektorzy, których jest niewielu stanowią pewnego rodzaju zagrożenie dla pracodawców. Dlatego też w stosunku do nich stosuje się różne formy nacisku tak by ich zniechęcić do rzetelnej pracy. Niekiedy to się udaje ale duże znaczenie ma w tym przypadku postawa Przewodniczących oraz samych zarządów czyli organów kierujących pracą SIP. Jeżeli Zarząd i Przewodniczący nie rozumie jakie oręże posiada w walce o rzeczywistą poprawę warunków służby policjantów i ulega sugestiom komendanta,  a tak niestety w kraju się dzieje to możemy zapomnieć o sukcesach w tym obszarze działalności związkowej.

 

6.       Jak uniknąć takiej sytuacji ?

 

Aby uniknąć negatywnych zjawisk w działalności ZSIP funkcjonujących na poziomie województw i szkół policji należy prowadzić stałą koordynację na szczeblu Zarządu Głównego NSZZ Policjantów i zdecydowanie reagować dostępnymi środkami w przypadku zaistnienia utrudnień. Należy doprowadzić do wydania przez właściwego Ministra wytycznych , które zgodnie z ustawą będą dawały możliwość prowadzenia kontroli na terenie kraju przez zespoły powołane przez Zarząd Główny. W działalności tej służby musimy zawsze kierować się celem nadrzędnym, którym jest dobro policjanta.

 

Wywiad przeprowadził:

Andrzej Szary

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:39
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P -ZG NSZZ Policjantów otrzymał w dniu 8 marca projekt zmiany ustawy o Policji, którego celem jest zwiększenie efektywności naboru do służby.WIĘCEJ W AKTUALNOŚCIACH!