tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 35
Wczoraj 282 926
Ostat tydzień 2457 6445
Ostat. dwa tyg. 4573 12486
Ostat. miesiąc 9892 28592
Ostatni rok 105521 243102
Razem 1946384 4216895
ZSIP wnioskuje do ZG NSZZP - sprawa Sanoka

                                                                ZG NSZZ Policjantów

                                                                           

                                                                             W A R S Z A W A

 

 

W N I O S E K

Zakładowego Społecznego Inspektora Pracy ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

 

               W związku z ostatnim tragicznym zdarzeniem z udziałem policjanta, podczas którego doszło do utraty życia i ciężkiego okaleczenia ludzi, w tym  policjanta przypominam, że na tego rodzaju zdarzenia składa się szereg  czynników pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji.  

               Wywołana po tym zdarzeniu burza medialna i społeczna oraz wypowiedzi wielu  "znawców" przedmiotu, skupiających się na pomysłach i  propozycjach ograniczających się do OBSERWACJI policjantów i ich zachowań w służbie jest przykładem ograniczonej wiedzy w zakresie sposobu diagnozowania obciążeń w środowisku służby policjanta. Twórcy nowych pomysłów nie mają elementarnej wiedzy na temat zagadnień związanych z Bezpieczeństwem i Higieną Służby  (pracy) w Policji.

               Autorzy takich rozwiązań nie mają również pojęcia o sposobie diagnozowania uciążliwości, zagrożeń oraz prognozowania schorzeń związanych ze służbą w Policji. Trudno się temu  dziwić jeżeli ignoruje się wszelkie próby podejmowane  przez NSZZ P w zakresie realnego wprowadzenia przez pracodawców wymogów  dotyczących BHP.

               Pokazowe działania nakierowane na incydentalne przyznawanie turnusów profilaktycznych dla policjantów wywołują w środowisku falę rozgoryczenia, że wybiórczo traktuje się tych, którzy na codzień  narażają swoje zdrowie i życie. Ewidentnym przykładem niechęci wobec obowiązku diagnozowania obciążeń na stanowiskach pracy policjantów jest  odmowa KGP na temat opracowania raportu dotyczącego zdrowia polskich  policjantów.  W Policji jako ucywilizowanej instytucji, stojącej z mocy  Konstytucji na straży bezpieczeństwa Państwa jawnie nie przestrzega się generalnej zasady odnoszącej się do prawa o bezpiecznych warunkach pracy. Wypadki związane ze służbą stały się codziennością, a bezduszność wobec tych faktów jest nagminna.

               Troska o warunki BHP jest  powszechnie widoczna, o czym mówi ostatni raport RPO, odnoszący się do stanu obiektów stanowiących siedziby Policji. Brak wyposażenia stanowisk pracy,  nieprawidłowe stanowiska, brak wymaganych powierzchni, sprzętu, narzędzi do pracy spełniających obowiązujące wymogi, nadmierne obciążenie zadaniami, obciążenia psychiczne, brak odpowiedniego wynagrodzenia przekładają się na poziom wypalenia zawodowego, obniżenia odporności organizmów, przyspieszone zapadanie na choroby itp. Przytoczone  przykłady są codziennością panującą w Policji.

              Należy również zauważyć, że wspomnienie o metodach diagnozowania obciążeń wywołuje u wielu powszechną niechęć, niezadowolenie, a nawet agresję wobec tych, którzy podejmują próby uzmysłowienia czym mogą skutkować zagrożenia w służbie. Obce są metody RULA, REBA, NIOSH, OWAS, za pomocą, których powinno się oceniać warunki, w których funkcjonują policjanci. Przedstawiając niniejszy pogląd uważam, że NSZZ Policjantów powinno zdecydowanie przeciwstawić się przeciwko działaniom jawnie szkodzącym wszystkim policjantom RP.

 

 asp. sztab. inż. Lucjan Dutkiewicz - ZSIP

 

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
08:42:02
tytul_kalendarz
Marzec 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy rząd dotrzyma słowa i do policjantom podwyżki w wysokości 20%?
TAK
NIE
TRUDNO POWIEDZIEĆ
dzielnik


ZW NSZZ P - Sytuacja kadrowa Policji na 1 marca - wakat 16276, odeszło ze służby 4121, przyjęto 54!