tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 170 481
Ostat tydzień 1609 4164
Ostat. dwa tyg. 3431 8415
Ostat. miesiąc 7570 18364
Ostatni rok 94650 234108
Razem 1956688 4242504
Nowe podejście do płac w budżetówce.

Zdaniem wicepremiera Waldemara Pawlaka do wynagrodzeń w budżetówce trzeba podejść systemowo, nie należy koncentrować się na pojedynczych grupach zawodowych.

Na dzisiejszym briefingu Pawlak podkreślił, iż "ważne jest, by kompleksowo podejmować dyskusję" dotyczącą płac w sferze budżetowej.

"Oczywiście będą to różne rozwiązania w różnych obszarach. Inaczej będzie to wyglądało w administracji, inaczej w edukacji. Ważne jest, abyśmy skupiali się na rozwiązaniach systemowych, które wiążą się z różnymi pozycjami osób zatrudnionych i osób, które są na emeryturach" - wyjaśnił Pawlak.

Powiedział, iż należy doprecyzować kwestię oczekiwań co do podwyżek w budżetówce. "Trzeba podejmować działania, które umożliwią lepsze wykorzystanie budżetu" - dodał.

"Komisja Trójstronna daje możliwość prowadzenia rozmów o poważnych sprawach bez presji"

Zdaniem Pawlaka, Komisja Trójstronna daje możliwość prowadzenia rozmów o poważnych sprawach bez presji i nacisku mediów. "W ramach jej prac na bieżąco monitorujemy istotne sprawy" - dodał.

"W Komisji Trójstronnej mamy reprezentację rządu na poziomie ministrów" - powiedział dodając, iż w skład prezydium wchodzą m.in. minister pracy i polityki społecznej Jolanta Fedak, minister finansów - Jan Rostowski i minister skarbu państwa Aleksander Grad.

Fedak poinformowała, iż prowadzone są negocjacje ze związkami zawodowymi na temat spraw płacowych. Rozmowy dotyczą także przywilejów pracowniczych, np. emerytur.

"Nie można mówić tylko o wynagrodzeniu, trzeba też oceniać aktywność zawodową"

W trakcie dotychczasowych prac komisji poruszana była także kwestia nowelizacji Kodeksu pracy. Fedak zapewniła, iż żadne zmiany nie zostaną podjęte bez konsultacji ze związkami. Słuchamy postulatów związków dotyczących budowy nowego systemu wynagrodzeń w sferze budżetowej - podkreśliła.

"Należy ustalić, jak w Polsce ma wyglądać system wynagrodzeń" - powiedział sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni. Dodał, iż ważne jest podjęcie "pakietowych rozmów", wypracowanie długofalowego modelu wynagrodzeń oraz ocena ich realizacji.

Jego zdaniem "nie można mówić tylko o wynagrodzeniu, trzeba też oceniać aktywność zawodową". Podkreślił, iż w Polsce jest zjawisko wczesnego wychodzenia z rynku pracy. Polacy kończą swoją karierę zawodową średnio w wieku 57 - 58 lat. Tzw. pakiet 50 plus ma wzmacniać chęć utrzymania pracy - dodał.

Boni zapowiedział, że konkretne propozycje dotyczące zwiększenia i usystematyzowania wynagrodzeń w sferze budżetowej mają zostać przedstawione partnerom społecznym w środę podczas spotkania Komisji Trójstronnej.


tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:11
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.