tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 114 205
Wczoraj 570 1040
Ostat tydzień 3587 7686
Ostat. dwa tyg. 7088 15114
Ostat. miesiąc 17316 37687
Ostatni rok 219986 470197
Razem 988565 2252987
Zwrot za dojazd a koszty pracownicze
Zwrot za dojazd a koszty pracownicze

04.06.2010, 12:47
 
Przy ustalaniu zaliczki na podatek, a także przy obliczaniu podatku rocznego pracownikom przysługują tzw. zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Różnią się one w zależności od tego, czy zakład pracy jest położony w miejscu zamieszkania pracownika czy też nie. Dodatkowo wpływ na nie może mieć (ale tylko w niektórych sytuacjach) fakt zwracania wydatków na dojazdy do i z pracy.
 
Rozpatrzmy następującą sytuację: Firma zatrudniła pracownika z innej miejscowości. Pracownik złożył w tym zakresie odpowiednie oświadczenie. Do pracy dojeżdża on pociągiem, w związku z czym ponosi koszty zakupu biletów PKP. Na koniec miesiąca firma jednak zwraca mu poniesione wydatki na przejazdy. Czy pracownikowi temu przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodów?

Regulacje w zakresie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów znalazły się w art. 22 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej updof). Zgodnie z nim koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej wynoszą:

    * 111,25 zł miesięcznie (pkt 2) albo
    * 139,06 zł miesięcznie, jeżeli miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę (pkt)


Art. 22 ust. 13 updof dodaje jednak, że m.in. przepisów ust. 2 pkt 3 nie stosuje się w przypadku, gdy pracownik otrzymuje zwrot kosztów dojazdu do zakładu pracy, z wyjątkiem, gdy zwrócone koszty zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Otrzymany zwrot wydatków poniesionych na dojazd do i z pracy mieści się w bardzo szerokim pojęciu przychodu ze stosunku pracy (definicja podana w art. 12 ust. 1 updof). Należy go zatem doliczyć do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w danym miesiącu (wynagrodzenie zasadnicze, chorobowe, premie, dodatki itp.) i opodatkować.

Tutaj ustawodawca przewidział jednak pewien wyjątek. Otóż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 112 updof, zwalnia się z tego podatku zwrot kosztów dojazdu pracownika do zakładu pracy, ale tylko wówczas, gdy obowiązek ponoszenia tych kosztów przez zakład pracy wynika wprost z przepisów innych ustaw. Takie zapisy znalazły się m.in. w ustawie z dnia 24 maja 2002 r. o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Agencji Wywiadu (art. 107), ustawie z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (art. 97a), ustawie z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (art. 93) i kilku innych.

W pozostałych przypadkach zwrócone pracownikom poniesione wydatki na dojazd do i z pracy skutkują powstaniem po ich stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu. To z kolei powoduje, iż nie będzie miał dla takiego zwrotu zastosowania art. 22 ust. 13 updof.

W konsekwencji powyższego pracownikowi, u którego zwrot kosztów dojazdu skutkuje powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu, przysługują podwyższone koszty uzyskania przychodu.

Gdyby natomiast otrzymany zwrot kosztów dojazdu korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego, zgodnie z dyspozycją art. 22 ust. 13 updof pracownikowi nie będą przysługiwać podwyższone koszty uzyskania przychodu, a co za tym idzie, można je zastosować jedynie w podstawowej wysokości.
 
tytuł : Zwrot za dojazd a koszty pracownicze
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodark
tytul_szukaj
tytul_zegar
11:52:01
tytul_kalendarz
Grudzień 2017
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Czy służba w Policji jest atrykcyjna?
Tak
Nie
dzielnik


ZW NSZZ P - 9 grudnia delegacja NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, SPAP, Wydziału Konwojowego KWP oraz kierownictwa naszej Policji w Oleśnicy pożegnała bohatera podkom. Mariusza Koziarskiego, który poległ w służbie. CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!