tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 7 15
Wczoraj 223 608
Ostat tydzień 1669 4306
Ostat. dwa tyg. 3491 8557
Ostat. miesiąc 7630 18506
Ostatni rok 94710 234250
Razem 1956748 4242646
Mundurowi bez urlopów ojcowskich!
Mundurowi bez urlopów ojcowskich

Kilkadziesiąt tysięcy osób pozbawiono uprawnień. Wszystko przez lukę w nowych przepisach. Rzecznicy praw obywatelskich i dziecka badają sprawę

Armia to kilkadziesiąt tysięcy potencjalnych ojców. Na razie żaden z nich z okazji narodzenia potomka nie skorzysta z nowego urlopu ojcowskiego.

Ministerstwo Obrony Narodowej wycofało się ze stanowiska, że także żołnierze zawodowi skorzystają z uprawnień rodzicielskich, które zyskali od 1 stycznia pracownicy. Okazuje się, że z zgodnie z nową interpretacją MON ustawa o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych nie pozwala na skorzystanie z przywileju urlopu ojcowskiego. Owszem, żołnierze będą mogli iść na wydłużony macierzyński, ale na ojcowski już nie.

Podobna sytuacja może dotyczyć innych służb mundurowych, np. policji czy Straży Granicznej.

Decyduje pragmatyka

Do redakcji „Rz” przyszło kilkanaście e-maili od żołnierzy, którym odmówiono udzielenia urlopów ojcowskich ze względu na brak podstaw prawnych.

Nie pójdą na ojcowski dlatego, że specustawa dla żołnierzy nie została zmieniona i nadal odsyła jedynie do stosowania przepisów kodeksu pracy określających zasady i wymiar urlopu macierzyńskiego oraz urlopu wychowawczego. Aby żołnierze zawodowi mogli składać wnioski o urlopy ojcowskie, w ustawie o służbie wojskowej powinno być wyraźne odesłanie do art. 1823 kodeksu pracy mówiącego o urlopie ojcowskim. Potwierdza to

Departament Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej: żołnierzom zawodowym nie przysługuje urlop ojcowski wprowadzony od 1 stycznia 2010 r.

Zgodnie zatem z art. 65 ust. 1 i 65a ustawy z 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych żołnierz zawodowy uzyskuje prawo do urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. Ponadto ma prawo do urlopu wychowawczego na zasadach określonych w kodeksie pracy. Te uprawnienia przysługują zarówno żołnierzom kobietom, jak i mężczyznom.

– Niewątpliwie intencją posłów nie była dyskryminacja jakiejkolwiek grupy czynnych zawodowo ojców. Urlop miał się należeć każdemu tacie niezależnie od tego, czy jest w stosunku pracy czy w stosunku służbowym – mówi posłanka Joanna Kluzik-Rostkowska.

Jest nadzieja na zmiany

Ze względu na specyfikę służby wojskowych, np. wyjazdy na misje zagraniczne, nie da się jednak sprawy załatwić automatycznym zapisem, że żołnierzom zawodowym urlop udzielany jest na zasadach określonych w kodeksie pracy.

– Minister pracy mógłby powołać międzyresortowy zespół, który zajmie się sprawą i opracuje nowelizację ustaw regulujących zasady służby żołnierzy, policjantów i innych funkcjonariuszy, by nie było wątpliwości, że ojcom nie tylko w ramach stosunku pracy należy się urlop ojcowski – dodaje Kluzik-Rostkowska.

Sprawą ograniczeń w korzystaniu z urlopów ojcowskich żołnierzy i policjantów próbowaliśmy zainteresować rzeczników: praw dziecka i praw obywatelskich.

– Poleciłem zbadanie tego zagadnienia moim prawnikom – mówi Marek Michalak, rzecznik praw dziecka.

Przypominamy, że r.p.o. kilka lat temu skutecznie walczył o prawo mężczyzn służących w policji do urlopów macierzyńskich i wychowawczych.

źródło: Rzeczpospolita

tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:07
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.