tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 21 50
Wczoraj 117 254
Ostat tydzień 1196 2828
Ostat. dwa tyg. 2858 7119
Ostat. miesiąc 6809 16682
Ostatni rok 95436 236114
Razem 1957937 4245459
aktualnosci
Gazeta Prawna strzeliła sobie w stopę!
dzielnik
13.07.2012 | Piątek

Gazeta Prawna strzeliła sobie w stopę

 

"Policja chce strzelać do dzieci i kobiet w ciąży" - artykuł pod takim tytułem ukazał się w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oraz Komenda Głowna Policji wydały jednobrzmiące oświadczenia potępiające sposób w jaki DGP komentuje projekt założeń do ustawy o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej.

Trzeba znaleźć w sobie naprawdę dużo złej woli, by z lektury wzmiankowanego projektu zamieszczonego w biuletynie informacji publicznej MSW, wysnuć akurat taki wniosek. Do tego trzeba jeszcze sporo chamstwa i bezmyślności, by poinformować o tym społeczeństwo w taki a nie inny sposób. Zdecydowanie została przekroczona granica nie tylko dobrego smaku ale i złamane zostały kanony rzetelnego dziennikarstwa. Wydawało się, że niedawny przykład Wojewódzkiego i Figurskiego otrzeźwi im podobnych. Jak widać jednak kolejka chętnych do nagrody "Dziennikarskiej Hieny 2012' powiększyła się o piszącą omawiany tekst. Nie sądziłem, że jeszcze kiedykolwiek zatęsknimy za cenzurą... (jp)

Oto link do artykułu w DGP...

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/631859,policja_chce_strzelac_do_dzieci_i_kobiet_w_ciazy.html

Poniżej oświadczenie MSW i KGP:

Policja strzela tylko w obronie życia ludzkiego – oświadczenie Komendy Głównej Policji w związku z artykułem Małgorzaty Kryszkiewicz pt. „Policja: dajcie nam strzelać do dzieci”

Oburzenie całego środowiska policyjnego wywołał artykuł Małgorzaty Kryszkiewicz opublikowany dzisiaj na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” pt. „Policja: dajcie nam strzelać do dzieci”. Biorąc pod uwagę zadania, które od lat realizuje polska Policja, działając na podstawie przepisów prawa, korzystając ze środków przymusu bezpośredniego w sytuacjach prawem przewidzianych, używając broni palnej tylko w sytuacji zagrożenia życia – przy wysokiej społecznej ocenie pracy funkcjonariuszy stwierdzenia autorki są nieuprawnione i krzywdzące. Policja strzela tylko w obronie życia ludzkiego!

Wbrew temu, co napisano dziś w „Dzienniku Gazecie Prawnej” w artykule Małgorzaty Kryszkiewicz pt. „Policja: dajcie nam strzelać do dzieci”, Policja nie oczekuje jakichkolwiek nowych uprawnień. Każdy funkcjonariusz doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że użycie środków przymusu bezpośredniego, w tym broni palnej, to uprawnienia szczególne, stosowane w wyjątkowych sytuacjach. Ich katalog i warunki, w których mogą być użyte, są ściśle określone w Ustawie o Policji i Rozporządzeniach Rady Ministrów. W przyszłości wszystkie te zapisy mają znaleźć się w jednej ustawie. Nie chodzi tu jednak o nowe uprawnienia, ale tylko te, które już Policja ma. Każdy policjant – służąc społeczeństwu – wie, że praca w Policji to więcej obowiązków niż uprawnień. Po to, by z tych uprawnień korzystać właściwie w sytuacjach prawem przewidzianych, przeprowadza się m.in. surowy nabór do Policji i wewnętrzne szkolenia.

Od 22 lat, kiedy to uchwalono 6 kwietnia 1990 r. Ustawę o Policji, funkcjonariusze tej formacji otrzymali możliwość użycia broni palnej wobec każdego, bez wyjątku, kto dokonuje bezpośredniego, bezprawnego zamachu na życie drugiego człowieka.

Broni palnej nie używa się w stosunku do kobiet w widocznej ciąży, osób, których wygląd wskazuje na wiek do 13 lat, starców oraz osób o widocznym kalectwie, ale tylko w sytuacjach pościgu, ucieczki lub ukrywania się osoby, która może użyć broni palnej bądź niebezpiecznego narzędzia. Warto wyraźnie podkreślić, że mając od 22 lat te właśnie uprawnienia na szczęście nigdy nie zdarzyło się, i oby nie było takiego przypadku, strzelać do dziecka czy też kobiety w ciąży.

Z roku na rok rośnie ocena społeczna zarówno policjantów, jak i samej instytucji, co jest określane na podstawie oceny codziennej pracy funkcjonariuszy w terenie. Policja jest służbą, która chroni ludzkie życie, nawet z narażeniem życia funkcjonariuszy, o czym – niestety – zapomniała autorka artykułu.

Po lekturze opisanego artykułu czytelnik może mieć także wiele wątpliwości co oddania tzw. strzału ostrzegawczego. Warto wyjaśnić dokładnie również tę kwestię. Na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z 1995 r. policjanci przed użyciem broni palnej są zobowiązani najpierw, po okrzyku "Policja!", wezwać osobę do zachowania zgodnego z prawem, w tym w szczególności do porzucenia broni lub niebezpiecznego narzędzia, albo zaniechania przemocy. Jeśli to nie skutkuje, funkcjonariusz powinien zagrozić użyciem broni palnej, wzywając "Stój, bo strzelam!", a następnie - jeśli dotychczasowe działania nie przyniosły rezultatu - oddać strzał ostrzegawczy. Wbrew temu, co napisano w artykule, już dziś policjant może pominąć te trzy opisywane powyżej kroki w sytuacji, jeśli z zachowania osoby posiadającej broń lub niebezpieczne narzędzie wynika, że wszelka zwłoka groziłaby bezpośrednim zagrożeniem dla życia lub zdrowia ludzkiego. Taki strzał poprzedzony jest tylko okrzykiem „Policja”. W takich sytuacjach policjanci podejmują decyzję w ułamkach sekund. Strzał skierowany do człowieka nie jest czymś prostym, a wie o tym każdy, kto choć raz w tak ekstremalnej sytuacji wyciągnął broń z kabury, celując ją w kierunku napastnika. Ochrona życia potencjalnej ofiary determinuje jednak potrzebę zdecydowanego działania funkcjonariuszy.

Małgorzata Woźniak
Rzecznik Prasowy MSW

Mariusz Sokołowski
Rzecznik Prasowy Komendanta Głównego Policji

KWP - Rozpoczęły się obchody Święta Policji w Poznaniu
dzielnik
23.07.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9003
Ślubowanie 197 funkcjonariuszy z udziałem Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów
dzielnik
23.07.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8513
Przewodniczący ZW w Radiu "Merkury" o L-4!!!
dzielnik
23.07.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8606
Informacja z narady służbowej KGP w dniu 20 lipca
dzielnik
20.07.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9129
"Lekarz z ZUS oceni czy mundurowy był chory"
dzielnik
23.07.2012 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9018
MSW o L-4 i rentach inwalidzkich - III grupa!
dzielnik
22.07.2012 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9175
Centralne Obchody Święta Policji
dzielnik
21.07.2012 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9603
Nagonka medialna Polsatu na funkcjonariuszy
dzielnik
20.07.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9582
Wywiad TOK.FM na temat zmian w L4
dzielnik
20.07.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9689
PILNE: Założenia do ustawy: L-4 i renta inwalidzka III grupa
dzielnik
20.07.2012 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9985
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:08
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.