tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 120 370
Ostat tydzień 1350 3773
Ostat. dwa tyg. 2844 7493
Ostat. miesiąc 6580 16733
Ostatni rok 95318 237455
Razem 1960502 4252296
aktualnosci
Oświadczenie ZW NSZZ P w sprawie policyjnej akcji w Sanoku w dniu 11 stycznia
dzielnik
12.01.2013 | Sobota

Oświadczenie w sprawie policyjnej akcji w Sanoku w dniu 11 stycznia

W dniu 11 stycznia  antyterroryści i negocjatorzy przeprowadzili  w Sanoku działania zmierzające do zatrzymania 32-letniego mężczyzny związanego z zabójstwem w Międzybrodziu. Mężczyzna ostrzelał z okna swojego mieszkania policjantów.  Ponieważ nie podjął współpracy z negocjatorami, do akcji przystąpili policyjni antyterroryści.

Działania  zmierzały w kierunku polubownego, pokojowego rozwiązania. Dążono do wypracowania wspólnego stanowiska, do skłonienia osoby zatrzymywanej do współpracy. Siłowe wejście było ostatecznością. Decyzja o wejściu do lokalu była skutkiem braku współpracy z osobami będącymi wewnątrz lokalu.

Policyjne działania były szczegółowo zaplanowane, poprzedzone gruntownym rozpoznaniem i profesjonalnie przeprowadzone.

Również prokuratorzy, którzy znają szczegóły akcji, wypowiadając się publicznie  nie dopatrzyli się uchybień w działaniach Policji, co pokazuje, że procedury przewidziane w takich wypadkach nie zostały naruszone.

Zarząd  Wojewódzki bardzo krytycznie odnosi się do wypowiedzi części polityków, którzy nie znając faktów stawiają funkcjonariuszom  policji zarzuty o źle przeprowadzonych działaniach. Tego typu narracja publiczne jest nieuzasadniona  bo nie poparta faktami.

Polityk, który twierdzi  - W stanach wyższej konieczności trzeba być mężczyzną. Gdybym był premierem zgodziłbym się na likwidację tego przestępcy” to niedorzeczność i brak podstawowej wiedzy o funkcjonowaniu Policji. Czas gdy politycy wydawali polecenia policjantom mamy nadzieję, że odszedł do przeszłości.

Nasza Organizacja apeluje do klasy politycznej o rozwagę w wyrażaniu opinii czy też zarzutów wobec policjantów, tym bardziej, że są one bezpodstawne.

Zamiast brylować w mediach politycy powinni skupić się na tworzeniu dobrych przepisów prawa np. w sprawie użycia w podobnych sytuacjach snajpera policyjnego. Mówi się o tym  już od wydarzeń w Magdalence, czyli od dokładnie 10 lat, i co nadal nie ma żadnych działań Parlamentu w tej sprawie.

Policja nieustanie podlega ocenie opinii publicznej, co jest zrozumiałe i niezbędne w demokratycznym Państwie, jednak wykorzystywanie przez polityków tragedii do celów politycznych to nieporozumienie.

Policji ufa ponad 72% Polaków w przeciwieństwie do przedstawicieli sceny politycznej, którzy w oratorskich wystąpieniach nie zważając na konsekwencje tj. podważanie zaufania do Policji wygłaszają poglądy krzywdzące funkcjonariuszy, którzy codziennie narażają życia i zdrowie dbając o bezpieczeństwo wewnętrzne naszego Kraju.

W tej sprawie w ocenie Zarządu powinien zabrać głos Minister Spraw Wewnętrznych, co byłoby odebrane jako dbałość o dobre imię naszej  Formacji. Milczenie jest niezrozumiałe.

 

                                                                            Przewodniczący

                                 ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego

                                                              /-/ podinsp. Andrzej SZARY

Informacja policji po wydarzeniach w Sanoku

Dziś (14 stycznia br.) komendant główny policji nadinspektor Marek Działoszyński przekazał ministrowi spraw wewnętrznych Jackowi Cichockiemu informację zespołu kontrolnego, który wyjaśniał realizację zadań prowadzonych przez Komendę Powiatową Policji w Sanoku, Komendę Wojewódzką Policji w Rzeszowie oraz Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP.

Komendant w informacji podkreślił, że priorytetem działań policji było życie i zdrowie osób postronnych, jak również osób znajdujących się w mieszkaniu, dlatego policja zdecydowała o podjęciu prób negocjacji. Komendant zaznaczył, iż funkcjonariusze policji byli przygotowani na kilka wariantów w tym również do natychmiastowego wejścia do mieszkania.

Policja dysponowała informacją, że osoba znajdująca się w mieszkaniu posiada broń krótką, jak również broń typu sztucer, która mogła zostać użyta wobec osób postronnych. Dlatego, biorąc pod uwagę najwyższe dobro - życie i bezpieczeństwo innych osób - policja wybrała jeden z wariantów działania w takich sytuacjach, jakim jest podjęcie próby negocjacji. Zawsze w takich sytuacjach, działania policji nastawione są przede wszystkim na ochronę życia i zdrowia ludzkiego. 

Opisując działania policji, należy podkreślić, że komendant główny policji polecił, aby policjantów na miejscu w Sanoku, natychmiast wsparli funkcjonariusze BOA KGP. 

W informacji przekazanej szefowi MSW opisano również przebieg ewakuacji mieszkańców osiedla oraz pobliskiej szkoły.

Z informacji przekazanej ministrowi spraw wewnętrznych wynika, że taktyka użycia siły, zmierzająca do zatrzymania osoby podejrzanej oraz zapewnienia bezpieczeństwa osób postronnych, była adekwatna do zaistniałej sytuacji.

Zespół kontrolny sporządzi raport, który zostanie następnie przekazany ministrowi spraw wewnętrznych.

Dlaczego policjanci nie płacą czynszów?
dzielnik
31.01.2013 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8191
MSW: ponad 20 uwag do propozycji zmian zwolnień lekarskich mundurowych
dzielnik
01.02.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8536
Podziękowania dla Kolegi Lucjana Dutkiewicza za pracę w Wojewódzkiej Radzie Zatrudnienia
dzielnik
31.01.2013 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6766
O mobbingu w Policji
dzielnik
29.01.2013 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 7779
Dlaczego MSW i KGP nie chce raportu o stanie zdrowia funkcjonariuszy?
dzielnik
27.01.2013 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8974
Wielkopolscy policjanci pożegnali w Szubinie i Nakle tragicznie zmarłych policjantów
dzielnik
26.01.2013 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 9010
Ostatnie pożegnanie tragicznie zmarłych policjantów
dzielnik
25.01.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 7381
Co się dzieje w sprawie "Sporu Zbiorowego" KGP - NSZZ P?
dzielnik
25.01.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8948
Krucjata Redaktora Mosza na emerytury mundurowe trwa!!!
dzielnik
23.01.2013 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 8305
Przewodniczący ZW NSZZ P na odprawie rocznej o problemach policji
dzielnik
22.01.2013 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 7790
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:06
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!