tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 52 83
Wczoraj 222 600
Ostat tydzień 1504 4086
Ostat. dwa tyg. 2998 7806
Ostat. miesiąc 6734 17046
Ostatni rok 95472 237768
Razem 1960656 4252609
aktualnosci
Barbórka nie pomogła funkcjonariuszom
dzielnik
05.12.2013 | Czwartek

Barbórka nie pomogła funkcjonariuszom

aswfiaskoPatronka górników nie zdołała pomóc funkcjonariuszom służb mundurowych, dlaczego? Szansa na sukces zaprzepaszczona została niejako na życzenie samych reprezentantów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Uwagi i przestrogi swojego środowiska uznali za szkodzące sprawie a zawierzyli mglistym obietnicom polityków zaangażowanych w forsowanie niekorzystnych propozycji Rządu. Efekt tego wszystkiego był więc łatwy do przewidzenia.

4 grudnia 2013 r. Sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych przyjęła sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej ds. rozpatrzenia rządowego projektu ustawy ws. L-4 funkcjonariuszy (druk nr 1497). Jeśli weźmiemy pod uwagę zastrzeżenia kierowane przez związki zawodowe, projekt  zawarty w sprawozdaniu Podkomisji nadzwyczajnej niczym specjalnym nie różnił się od tego, który trafił do Sejmu  18 czerwca. O ile zaskoczeniem nie był brak uwzględnienia argumentów przemawiających za utrzymaniem pełnopłatnych zwolnień lekarskich, o tyle zignorowanie propozycji ustanowienia okresu ochronnego – pewnej liczby dni zwolnienia lekarskiego w roku, która nie obniżałaby uposażenia – zmusza już do zastanowienia się nad przyczynami kompletnej porażki związków zawodowych.    

Podkomisja nadzwyczajna spotkała się czterokrotnie. Nie licząc krótkiego posiedzenia z 30 sierpnia, gdzie ukonstytuował się jej skład, posiedzenia z 10 i 24 października oraz z 20 listopada były typowo robocze. Reprezentanci Federacji byli obecni tylko na pierwszym roboczym posiedzeniu. Na dwóch kolejnych, posłowie występujący w interesie funkcjonariuszy nie mogli już liczyć na ich wsparcie. Jakie były tego przyczyny trudno do końca odgadnąć. Nam wypada jedynie oceniać „aktywność” przedstawicieli NSZZ Policjantów.

Z udzielonych przez nich informacji wynika, że powód nieobecności był jeden – Przewodniczący Podkomisji nadzwyczajnej poseł Tomasz Szymański nie wystosował zaproszenia. W polemicznej publikacji Biura Prasowego ZG NSZZ P „I co dalej, panowie?” koledzy ubolewali nad wygórowanymi oczekiwaniami swoich oponentów – „najwyraźniej powinniśmy wejść na posiedzenie przez okno lub w inny podobny sposób…”

Podsumowując efekty pracy Podkomisji oraz rezultat głosowań w Komisji Spraw Wewnętrznych 4 grudnia okazuje się, że podjęcie takiego wysiłku było niestety konieczne. Z wejściem przez przysłowiowe okno nie miał najmniejszego problemu Andrzej Szary, który 20 listopada uczestniczył w pracach Podkomisji na zasadzie eksperta Pani Poseł Krystyny Łybackiej. Możliwość wzięcia udziału we wszystkich posiedzeniach Podkomisji i prezentowania merytorycznych argumentów była więc w zasięgu naszych przedstawicieli, tym bardziej, że koledzy Nems i Krzemieński mogli wykorzystać doskonałe kontakty, o których z wielkim entuzjazmem informowali na ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego. No chyba, że spotkanie się z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych i ważnych komisji sejmowych było zwyczajną „sztuką dla sztuki”.

Z drugiej zaś strony, obejrzenie transmisji z dzisiejszego posiedzenia Komisji może skłonić do jeszcze innej refleksji. Z samej tylko obecności też bowiem niewiele wynika. Reprezentanci byli  dziś co prawda obecni i to w pełnym składzie, ale żadnemu z nich nie przyszło do głowy żeby zabrać głos nawet kiedy wyraźnie pytał o to Pan Poseł Wójcik. A przecież można było podsumować, że prace zarówno Komisji, jak i Podkomisji przyniosły niemal identyczny efekt, co uzgodnienia ze stroną rządową zanim projekt trafił do Laski Marszałkowskiej. Że nie uwzględniono mnóstwa merytorycznych argumentów, które padły podczas wysłuchania publicznego, że żaden z istotnych wniosków partnera społecznego nie został uwzględniony, że radykalność forsowanych rozwiązań nie ma odniesienia do żadnego europejskiego systemu, że zmiany są niekonstytucyjne... – można było po prostu jeszcze raz przekazać rozczarowanie i rozgoryczenie środowiska służb mundurowych.      

Co w tej sytuacji zrobią nasi dzieli reprezentanci z ZG? Pomimo porażki i tak pewnie będą chcieli odtrąbić sukces. Przewodniczący ASW Pan poseł Marek Wójcik poinformował, że przed dzisiejszym posiedzeniem Komisji spotkał się z przedstawicielami strony społecznej i zgodził się na wykreślenie z procedowanego projektu ustawy zapisu umożliwiającego zwalnianie funkcjonariuszy po upływie 182 dni od zaprzestania służby z powodu choroby. Poprawka zdobyła zresztą akceptację członków komisji, tyle tylko że o skłonności Rządu do ustępstwa w tym akurat przypadku wiedzieliśmy już na tydzień przed posiedzeniem Komisji. Reprezentanci osiągnęli jeszcze jeden spektakularny sukces. Pan Poseł Wójcik zapewnił naszych reprezentantów, że jeśli od niego to będzie zależało, zaprosi ich na posiedzenie Komisji Spraw Wewnętrznych podsumowujące efekty po roku funkcjonowania znowelizowanych przepisów.

S. Koniuszy, A Szary

transmisja obrad Komisji: http://www.sejm.gov.pl

 

MSW: Komisja Spraw Wewnętrznych przyjęła projekt L-4

 

Na posiedzeniu w dniu 4 grudnia 2013' sejmowa Komisja Spraw Wewnętrznych przyjęła projekt ustawy o „L-4” mundurowych. Projekt przewiduje zrównanie zasad zwolnień lekarskich funkcjonariuszy z tymi, które obowiązują w systemie powszechnym.

Po zmianach otrzymają oni 80% uposażenia. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone w całości na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg. Aktualnie funkcjonariusze przebywający na zwolnieniach otrzymują 100% przysługującego im uposażenia. W tekście przypominamy najważniejsze założenia projektu ustawy.

Funkcjonariusze i żołnierze, którzy są na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, która nie ma związku ze służbą otrzymają 80% uposażenia (aktualnie obowiązujące przepisy przewidują 100% uposażenia);
Pomniejszone uposażenie będzie wypłacane tylko w sytuacjach, gdy zwolnienie lekarskie jest wynikiem choroby, która nie ma związku ze służbą;
Funkcjonariusze i żołnierze będą otrzymywać 100% uposażenia jeśli są na zwolnieniu lekarskim m.in. z powodu: choroby lub wypadku mającego związek ze służbą, choroby przypadającej w czasie ciąży, choroby podczas służby poza granicami kraju lub w przypadku gdy choroba jest wynikiem działań o charakterze bohaterskim.;
Pieniądze, o które zostaną ograniczone uposażenia osób, pozostających na zwolnieniach lekarskich, zostaną przeznaczone w całości na nagrody w ramach funduszu nagród i zapomóg;
Nagrody będą otrzymywać funkcjonariusze oraz żołnierze, którzy wykonują zajęcia służbowe w zastępstwie chorych kolegów;
Funkcjonariusze i żołnierze, którzy przebywając na zwolnieniu lekarskim będą pracować zarobkowo lub wykorzystywać zwolnienie niezgodnie z jego celem, stracą prawo do uposażenia za cały okres tego zwolnienia;
Ustawa obejmie: policjantów, żołnierzy, strażaków, funkcjonariuszy Straży Granicznej, BOR, CBA i ABW, Służby Więziennej, AW, SKW i SWW.

https://www.msw.gov.pl/pl/aktualnosci/11607,Komisja-Spraw-Wewnetrznych-przyjela-projekt-ustawy-o-L-4-mundurowych.html

Kontrowersyjne Zarządzenie KGP legalizuje donos policjanta na policjanta!!!
dzielnik
19.12.2013 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6725
Opłatkowo - odwetowy Zarząd Główny NSZZ Policjantów - Komentarz
dzielnik
16.12.2013 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 7437
Komunikat prasowy po rozprawie dotyczącej waloryzacji świadczeń emerytalnych służb mundurowych.
dzielnik
17.12.2013 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6281
ZT NSZZ P OPP Poznań - Paczki dla wychowanków Domu Dziecka
dzielnik
13.12.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6030
Obra - Policyjna Wigilia policjantów i pracowników wolsztyńskiej policji
dzielnik
13.12.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5284
Obradował ZW NSZZ Policjantów
dzielnik
16.12.2013 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6546
O przestrzeganiu praw człowieka w Policji, a kiedy o przestrzeganiu praw policjanta w służbie?
dzielnik
17.12.2013 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6363
E - Posterunek to porażka KGP!
dzielnik
13.12.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5744
Spotkanie FZZSM z Marszałek Sejmu
dzielnik
13.12.2013 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6208
Komendant Wojewódzki Policji i Przewodniczący ZW NSZZ podziękowali emerytom za wzorową służbę
dzielnik
12.12.2013 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 7310
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:05
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!