tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 169 454
Ostat tydzień 1352 3321
Ostat. dwa tyg. 2948 7442
Ostat. miesiąc 6251 15758
Ostatni rok 95131 237281
Razem 1961478 4254425
aktualnosci
Krucjata Redaktora Kostrzewskiego i Miączyńskiego z GW wobec funkcjonariuszy trwa - komentarz ZW NSZZ P!
dzielnik
02.02.2014 | Niedziela

                                                          Cywil z ZUS ma gorzej

Gazeta Wyborcza - Leszek Kostrzewski, Piotr Miączyński
31.01.2014
 
Mundurowi protestują przeciwko temu, że na chorobowym będą tak jak cywile dostawać 80 proc. pensji, a nie 100 proc. Tak tydzień temu uchwalił Sejm. I w zamianach domagają się innych przywilejów, które przysługują cywilom.

- Nie można nam zmniejszać chorobowego, jeśli nie mamy dodatków za służbę w niedzielę, święta, w nocy ani rekompensat za nadgodziny - argumentują mundurowe związki zawodowe. Twierdzą, że przegłosowana ustawa stawia ich w gorszej sytuacji od "zwykłych" pracowników.

Związkowcy mówią to, co dla nich wygodne. Podobnie posłowie PiS i SLD, którzy w Sejmie ustawę o zmniejszeniu chorobowego próbowali wyrzucić do kosza.

Gdyby podliczyć wszystkie przywileje, które mają mundurowi, okaże się, że Kowalski z ZUS w porównaniu z nimi jest traktowany przez polskie państwo jak sierota. Za to mundurowy - jak planowane, wyczekiwane dziecko.

Przykłady?

Okres chorobowego wlicza się policjantom i żołnierzom do stażu pracy. A to oznacza, że mogą wcześniej odejść na emeryturę. Cywile całego okresu na chorobowym do stażu zaliczyć nie mogą.

Przebywanie na L4 nie obniża w żaden sposób wysokości emerytury mundurowego. Cywile im dłużej chorują, tym mniejszą mają emeryturę. Bo nie odprowadzają składek.

Emeryt mundurowy jednocześnie z emeryturą może pobierać - ewenement na skalę światową - część renty! Specjalna renta (tzw. III grupa inwalidzka) może zwiększyć emeryturę o 15 proc., jeśli orzeczono, że inwalidztwo pozostaje w związku ze służbą. Można ją dostać nawet za niewielki uszczerbek na zdrowiu. Nic dziwnego, że mundurowi masowo z tego korzystają. Cywil może o takim prawie pomarzyć.

Mundurowy nie płaci żadnych składek emerytalnych, a wysokość świadczenia na emeryturze zależy od ostatniej pensji.

Stąd częste awanse w wojsku i policji tuż przed odejściem na emeryturę. Cywil dostanie emeryturę z tego, co sobie uzbiera. W nowym systemie państwo nie dopłaci mu ani złotówki.

No i wreszcie wiek emerytalny. Mundurowy, aby odejść na emeryturę, musi służyć co najmniej 25 lat i ukończyć 55. rok życia. Ale dotyczy to tylko wstępujących do służby po 1 stycznia 2013 r. Policjanci, którzy już wcześniej pracowali, nadal będą mogli dostać emeryturę od państwa w wieku 35 lat! Kowalski z ZUS będzie pracował do 67 lat.

I co, panowie związkowcy? Chcecie mieć takie same prawa jak cywile?

Oczywiście, że nie chcecie.

Kiedy w 1999 r. rozpoczęła się reforma emerytalna, mundurowi byli tak jak inni Polacy w powszechnym systemie, bez żadnych przywilejów. Płacili zwyczajnie składki do ZUS i OFE, tak samo jak cywile mieli liczone do emerytury chorobowe. Po trzech latach rząd Leszka Millera to skasował. Dlaczego? Bo związki mundurowe protestowały.

Teraz uważają za niesprawiedliwe, że będą dostawać taki sam zasiłek chorobowy jak pielęgniarka czy salowa w szpitalu. Chcą utrzymania obecnych zasad: na L4 pełna pensja, pełna nagroda roczna, prawo do wszelkich dodatków.

Skoro mają takie profity, nic dziwnego, że z powodu choroby każdego dnia w pracy nie stawia się ponad 6 tys. policjantów. To tak jakby zamknąć dwie średniej wielkości komendy wojewódzkie lub 20 powiatowych.

Na chorobowym żołnierz czy policjant para się różnymi zajęciami - niekoniecznie tymi zaleconymi przez lekarza. W oficjalnych dokumentach MSWiA, poprzednika MSW, czytamy, że w okresie absencji chorobowej mundurowych "podejmowana jest inna praca zarobkowa", "odbywają się wyjazdy turystyczne" oraz "sprawowana jest opieka nad osobami małoletnimi".

Mają więc rację mundurowi, że przepisy mamy niesprawiedliwe. Tylko że na tej niesprawiedliwości najbardziej cierpią Polacy podlegający pod ZUS, a nie oni.

Krucjata Redaktora Kostrzewskiego i Miączyńskiego z GW wobec funkcjonariuszy trwa - komentarz ZW NSZZ P

Redaktory L.Kostrzewski i P. Miączyński po raz kolejny starają się przypodobać stronie rządowo - parlamentarnej ironicznie deprecjonując służbę funkcjonariuszy służb mundurowych. Panowie Redaktorzy z zacietrzewieniem godnym "pochwały" starają się przekonać opinię publiczną, że policjanci i inni funkcjonariusze nadużywają zwolnień lekarskich, posiadają niezliczoną liczbę przywilejów, w tym emerytalne zapominając, że my nie pracujemy tylko służymy, aby również dziennikarze czuli się bezpiecznie.

Jaka jest ofiara służby, warto przypomnieć - od mometu transformacji, życie w trakcie wykonywania służby straciło ponad 100 funkcjonariuszy. Jest to największa ofiara jaką poniosła nasza grupa zawodowa, w tym Państwo Polskie, co powinno trafić również do świadomosci dziennikarzy.

Jednak patrząc na dotychczasowe dokonania o charakterze dyskryminacyjnym wobec funkcjonariuszy Pana Kostrzewskiego i Miączyńskiego trudno spodziewać się jakiejkolwiek refleksji, ale próbować warto, gdyż funkcjonariusze nie zasługują na tak krytyczne oceny ze strony dziennikarzy dziennika, który ma ogromne zasługi dla demokratyzacji życia w Polsce.

Panów Dziennikarzy odsyłamy do lektury sejmowego wysłuchania publicznego w sprawie tzw. ustawy o "L-4" gdzie wystąpiło ponad 200 funkcjonariuszy, którzy przedstawili racjonalne powody za odrzuceniem przez Sejm RP ustawy.

Panowie Redaktorzy jak i Posłowie RP nie chcieli zapoznać się z argumentami tych, którzy codzienie służą narażając życie i zdrowie, podobnie zapewne jak Pan Kostrzewski i Miączyński. Dlaczego tak sie dzieje, odpowiedź wydaje się oczywista.

Istnieje zapotrzebowanie redakcyjno - polityczne, aby pokazać społeczeństu, że trzeba walczyć z grupami "uprzywilejowanymi",  bez względu na przyszłe konsekwencje dla bezpieczeństwa wewnętrznego.

/-/ Biuro Prasowe ZW NSZZZ P woj. wlkp.

Dowiedz się jak Senatorowie RP debatowali i głosowali w sprawie ustawy o "L-4"!!!
dzielnik
21.02.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5872
Podziękowania Przewodniczącego ZW NSZZ Policjantów za udział w manifestacji
dzielnik
19.02.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4951
Pikieta przed Parlamentem w sprawie "L-4"
dzielnik
19.02.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5663
Czy Premier RP przyjmie zaproszenie Wielkopolskiej Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych?
dzielnik
17.02.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5629
Komisja Senacka odrzuciła projekt tzw. ustawy o "L-4". KOMENTARZ ZW NSZZ P!!!
dzielnik
14.02.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5696
Przyjęto zasady podziału środków na nagrody i zapomogi dla wielkopolskich policjantów w 2014 roku!
dzielnik
14.02.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6544
ZT NSZZ P KPP Ostrzeszów podsumował roczną działalność
dzielnik
12.02.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5185
Oświadczenie Komendanta Głównego Policji w sprawie Mariusza T. - policja zadba o dobre imię Państwa!
dzielnik
12.02.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5134
"Odbębniona" Konferencja Prasowa Federacji ZZ Służb Mundurowych
dzielnik
10.02.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5624
49. posiedzenie Senatu RP m.in. w sprawie "l-4" - na żywo!
dzielnik
19.02.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5299
tytul_szukaj
tytul_zegar
08:00:03
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!