tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 43 83
Ostat tydzień 1328 3371
Ostat. dwa tyg. 3029 7674
Ostat. miesiąc 7112 17274
Ostatni rok 95212 235575
Razem 1957587 4244653
aktualnosci
Informacja z narady kadry kierowniczej Policji
dzielnik
15.04.2014 | Wtorek

Informacja z narady kadry kierowniczej Policji

W dniach 14 – 15 kwietnia 2014 roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbywa się narada służbowa kadry kierowniczej Policji. Naradę prowadzi nadinsp. Marek Działoszyński – Komendant Główny Policji. Udział w naradzie biorą Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz, podsekretarz stanu w MSW Grzegorz Karpiński, kierownictwo Komendy Głównej Policji, Komendanci Wojewódzcy (Stołeczny) Policji, Komendanci Szkół Policji, Dyrektorzy biur KGP, dyrektor CLKP, rzecznik prasowy KGP, Pełnomocnicy KGP, Komendanci Miejscy/Powiatowi/Rejonowi Policji oraz przedstawiciele związków zawodowych działających w Policji. ZG NSZZ Policjantów reprezentują Przewodniczący ZG Grzegorz Nems i wiceprzewodniczący ZG Tomasz Krzemieński.

Rozpoczynając pierwszy dzień narady, Komendant Główny Policji poinformował zebranych, że stanowi ona drugą roczną naradę kierownictwa Policji. Zaznaczył, że priorytety Komendanta Głównego na lata 2013 – 2015 będą konsekwentnie realizowane w roku 2014, a strategia wyznaczona przez priorytety jest obowiązująca. Zapoznał uczestników narady z przeprowadzonym w marcu 2014 roku badaniem CBOS – oceną instytucji publicznych, w której 67 % ankietowanych dobrze oceniło działalność Policji (dla porównania np. wojsko otrzymało 66 % dobrych ocen, a Sejm – 23 %), Z kolei 72,4 % respondentów ocenia pozytywnie pracę policjantów w swoim miejscu zamieszkania. Nadinsp. Marek Działoszyński podkreślił, że ocena i efekty pracy całej formacji zależą od wszystkich policjantów, a w szczególności od kierownictwa polskiej Policji.

Działania poszczególnych rodzajów służb, w tym ocenę ich efektywności oraz występujące problemy i priorytety przedstawili zastępcy Komendanta Głównego Policji przy pomocy dyrektorów biur KGP.  Nadinsp. Krzysztof Gajewski odniósł się między innymi do opiniowania imprez masowych, czasu reakcji na zdarzenie, zatrzymań na gorącym uczynku, służby dzielnicowych i konwojów międzynarodowych. Zauważył, że w pierwszym kwartale 2014 roku nastąpił wzrost liczby wypadków i ofiar śmiertelnych, spowodowany najczęściej niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu i nieudzieleniem pierwszeństwa przejazdu. Poinformował o działaniach podjętych w celu zwiększenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nadal zwiększany będzie stan etatowy funkcjonariuszy RD, a na bazie dawnego ośrodka szkolenia w Sieradzu ma powstać ośrodek szkoleniowy dla policjantów służby ruchu drogowego.

Po prezentacji I Zastępcy Komendanta Głównego Policji głos zabrał wiceminister spraw wewnętrznych Grzegorz Karpiński, który zauważył, że rzadko ma okazję rozmawiać z komendantami powiatowymi, miejskimi i rejonowymi. Podkreślił, że tematy, od których rozpoczęła się narada (przemoc w rodzinie i bezpieczeństwo w ruchu drogowym) są zarazem priorytetami MSW. Zdaniem wiceministra Karpińskiego wysokie wskaźniki zaufania do Policji wynikają z bardzo dobrej pracy; w tym kontekście wyróżnił siedemnastu komendantów powiatowych, miejskich i rejonowych wzorowo współpracujących ze społecznościami lokalnymi (Grajewo, Toruń, Zielona Góra, Chojnice, Chorzów, Sandomierz, Nowy Sącz, Lublin, Łódź, Kętrzyn, Prudnik, Konin, Siedlce, Krosno, Choszczno, Wrocław, V KRP w Warszawie). Zwrócił uwagę na mające wkrótce nastąpić zmiany w kpk, powodujące konieczność jeszcze dokładniejszego opracowywania dowodów zebranych w poszczególnych sprawach.

Z kolei miało miejsce wystąpienie nadinsp. Mirosława Schosslera, który m.in.odniósł się do statystyki przestępczości ogółem, a następnie do przestępczości kryminalnej ze szczególnym uwzględnieniem zabójstw i zgwałceń. Poruszył także kwestie określonych algorytmów postępowania, w tym w przypadku poszukiwań osób zaginionych. Inne tematy omawiane przez Zastępcę Komendanta Głównego Policji to handel ludźmi, „przestępstwa z nienawiści”, cyberprzestępczość i przestępczość bankomatowa. KGP czyni starania w kierunku uruchomienia elektronicznego RSD, który funkcjonuje już w woj. świętokrzyskim, gdzie zdał egzamin. Podinsp. Rafał Derlatka z CBŚ omówił efektywność zwalczania przestępczości grup pseudokibiców oraz procedury działania w przypadku alarmów bombowych. Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji przedstawił funkcjonowanie pionu techniki kryminalistycznej w Policji. Do nowości w tym obszarze należą wprowadzenie standardowych procedur badawczych we wszystkich specjalnościach kryminalistycznych, specjalizacja laboratoriów kryminalistycznych i regionalizacja badań oraz objęcie nadzorem merytorycznym techników kryminalistyki przez LK KWP/KSP. Uporządkowania wymaga kwestia nadgodzin techników kryminalistyki, ujednolicenie struktur i wyposażenie w sprzęt. Komendant Szkoły Policji w Pile omówił założenia i cele kursów doszkalających skierowanych do policjantów pionu kryminalnego o krótkim stażu służby. Zgodnie z ustaleniami powołanego w tym celu zespołu, kursy będą oddzielne dla osób wykonujących czynności dochodzeniowo – śledcze i operacyjno – rozpoznawcze. Szkolenie będzie się odbywać w grupach 20-osobowych. Czas kursu dla policjanta dochodzeniowo – śledczego to 60 dni szkoleniowych (466 godzin). Nadinsp. Schossler zauważył, że kursy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom komendantów. W roku 2014 na pewno uda się przeszkolić 500 policjantów, w pierwszej kolejności tych o niewielkim stażu.

Z kolei miała miejsce prezentacja nadinsp. Wojciecha Olbrysia. Przedstawił on analizę budżetu Policji w roku 2013 oraz planowanego na rok 2014. 77 % budżetu Policji stanowią płace, świadczenia i pochodne, a 15 – 17 % wydatki rzeczowe, których realizacja nastręcza najwięcej problemów. Wykonanie budżetu za rok 2013 nastąpiło w 99,91 % (w zakresie płac i pochodnych – w 100 %). Budżet planowany na rok 2014 zamyka się kwotą 8 505 197 000 zł. Rok 2014 będzie stanowił kolejny etap wdrażania programu standaryzacji, na który zostanie przeznaczona kwota 336,7 mln zł. W roku tym planuje się m.in. zakup 10 tys. kompletów umundurowania służbowego nowego wzoru. Planowany do wprowadzenia SWOP (System Wspomagania Obsługi Policji) scharakteryzował Dyrektor Biura Łączności i Informatyki KGP. Ma to być zintegrowany system obsługujący obszary: kadr, płac, gospodarki materiałowej, środków technicznych i obecnego systemu finansowo – księgowego. Będzie on funkcjonował wyłącznie w ramach PSTD (Policyjnej Sieci Transmisji Danych), a jego wdrożenie nastąpi na poziomie KGP, KWP i SP.

Po przerwie rzecznik prasowy KGP zaprezentował fakty medialne dotyczące Policji i ich wpływ na wizerunek formacji. W ostatnim okresie prasa pisała m.in. o nietrzeźwych policjantach za kierownicą, stosowaniu przemocy przez funkcjonariuszy, złym wyszkoleniu policjantów, korupcji, nieudanych akcjach policyjnych, nieudolności Policji i manipulacji statystykami. Komendant Główny Policji zwrócił uwagę na konieczność profesjonalnego przyjmowania przedstawicieli mediów przez oficerów prasowych. Z kolei mł. insp. Kornela Oblińska z Gabinetu KGP przedstawiła działania z zakresu komunikacji społecznej i kreowania wizerunku Policji. Omówiła też harmonogram przedsięwzięć związanych z tegorocznym 95-leciem Policji.

Następnie zabrał głos Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Przypomniał, że 4 kwietnia 2013 roku miał zaszczyt występować przed takim samym gremium i nakreślić zadania oczekiwane przez MSW. Zdaniem ministra udało się stworzyć system, który nie narusza fundamentalnej kwestii, tzn. jak wykonać zadania (od tego jest Policja). Bartłomiej Sienkiewicz odniósł się do swoich rozważań sprzed roku o roli związku między Policją a społeczeństwem oraz zapowiedzianej wówczas przez niego reformie L-4. Według ministra spraw wewnętrznych większość ówczesnych zamierzeń MSW została wykonana. Obecnie potrzeba jeszcze formalnej zgody parlamentu dla utworzenia Centralnego Biura Śledczego Policji. Minister podkreślił, że mimo protestów związków zawodowych, które w tej sprawie – jak stwierdził – absolutnie nie okazały się elastyczne, MSW zakończyło reformę L-4. Dalsze tezy wypowiedzi ministra Sienkiewicza:
•    Policja nie ma być kochana, tylko wykonywać swoje zadania.
•    Priorytetem na rok 2014 jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Minister jest „absolutnie pod wrażeniem” działań Komendanta Głównego Policji i komendantów wojewódzkich w tej sprawie.
•    Rola dialogu społecznego (chodzi o współpracę z podmiotami odpowiedzialnymi za porządek i bezpieczeństwo w województwach, gminach, samorządach). Dzięki temu korpus policji staje się częścią społeczeństwa.
•    Policja ma „absolutne wsparcie” MSW, także w regulacjach prawnych.
•    Szkolenia: stoimy przed koniecznością intensyfikacji szkoleń policyjnych. Minister gotów jest do wszelkiej pomocy Policji w tej sprawie, ale główne zadanie przypada tu Komendantowi Głównemu.
•    Honor munduru oznacza kanon zachowań, który musi być przestrzegany. Genezą przypadków negatywnych jest nierozładowany stres w służbie, a także relacje koleżeńskie – przyzwolenie wewnątrz formacji. Czasem trzeba kogoś odsunąć od obowiązków, zanim wydarzy się tragedia.
•    Trzeba dokonać zmian w systemie naboru do Policji.

W końcowej części swojego wystąpienia Minister Spraw Wewnętrznych stwierdził, że występuje także jako przedstawiciel rządu, który po raz pierwszy od 23 lat znalazł się w sytuacji wyjątkowej. To, co dzieje się za wschodnią granicą, nie skończy się szybko i będzie miało wpływ na sytuację w Polsce. Naszą rolą jest zrobić wszystko, żeby państwo było bezpieczne i by zachować stabilność społeczną. To Policja decyduje, czy ta stabilność będzie zachowana. Zdaniem ministra polska Policja zda egzamin.

W krótkiej dyskusji po wystąpieniu ministra głos zabrał m.in. Przewodniczący ZG NSZZ Policjantów Grzegorz Nems, który zapytał o możliwość wejścia w życie zmodyfikowanych zasad naliczania dodatku stażowego. W odpowiedzi Minister Spraw Wewnętrznych stwierdził, że otrzymane w tej sprawie dokumenty z Komendy Głównej Policji „wymagają analizy budżetowej”. Kierownictwo MSW chciałoby móc powiedzieć „tak” w sposób odpowiedzialny, ponieważ decyzja dotyczy środków wakatowych i musi to jeszcze trochę potrwać.

W dalszej części narady miało miejsce wystąpienie insp. Grzegorza Jacha, który nakreślił nowe kierunki działań programu KGP „Profilaktyka a Ty”.

Podsumowania I dnia narady dokonał Komendant Główny Policji, który wcześniej omówił ewaluację priorytetów KGP. Nadinsp. Marek Działoszyński zaprezentował także wyniki najnowszego badania satysfakcji z pracy pracowników i policjantów. Wśród czynników niezadowolenia na drugim miejscu znajduje się stosunkowo słabe wynagrodzenie, które wymieniło ok. 50 % respondentów. Inne badanie, dotyczące problemów zdrowotnych funkcjonariuszy, dowiodło istnienia zdaniem ankietowanych związku między chorobą a charakterem i warunkami służby. Na dzień 31.12.2013 roku w Policji było 4616 wakatów (4,51 %). Na dzień 2 kwietnia br. było 4,34 % wakatów. Zamiarem kierownictwa Policji jest zmniejszenie ich liczby do końca 2014 roku poniżej 4 %.

Wydane przez Komendanta Głównego Policji polecenia dotyczą m.in.:
- zwalczania handlu ludźmi i przestępczości okołoprostytucyjnej;
- zwalczania przestępczości z nienawiści i na tle rasistowskim;
- współpracy z klubami piłkarskimi w zakresie bezpieczeństwa imprez masowych;
- represji wobec sprawców poważnych naruszeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Tomasz Krzemieński

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II do Kościoła Garnizonowego wielkopolskiej Policji
dzielnik
29.04.2014 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4548
Wiernopoddaństwo Przewodniczącego
dzielnik
24.04.2014 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5397
TK: podwyższenie wieku uprawniającego do emerytury - wniosek dot. również funkcjonariuszy.
dzielnik
28.04.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5995
1 czerwca 2014 roku wejdzie w życie ustawa o "L4" mundurowych
dzielnik
24.04.2014 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5246
Obradował ZW NSZZ Policjantów
dzielnik
23.04.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 7123
Oświadczenie ZW NSZZ P w sprawie wypowiedzi Prezesa KKS Lech Poznań. DECYZJA WOJEWODY!
dzielnik
22.04.2014 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4701
Nie ma to jak praca w służbach mundurowych...
dzielnik
25.04.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5142
PRZEMYSŁAW KAŹMIERCZAK ROZPOCZYNA NOWY SEZON MOTOROWY
dzielnik
23.04.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4344
KOMUNIKAT - PUNKT KONSULTACYJNY BANKU POCZTOWEGO
dzielnik
12.03.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5548
Narada służbowa: wystąpienia NSZZ Policjantów - TAKI PRZEWODNICZĄCY ZG NSZZ P DLA MSW i KGP TO SKARB!!!
dzielnik
16.04.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5379
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:02
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.