tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 43 83
Ostat tydzień 1328 3371
Ostat. dwa tyg. 3029 7674
Ostat. miesiąc 7112 17274
Ostatni rok 95212 235575
Razem 1957587 4244653
aktualnosci
Trybunał Konstytucyjny orzekł w sprawie podwyższania emerytur funkcjonariuszy.NSZZ Policjantów opracuje wzór wniosku!
dzielnik
27.05.2014 | Wtorek

Zasady podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej U 12/13

Kwestionowany przepis rozporządzenia o szczegółowych warunkach podwyższania emerytur funkcjonariuszy władzy publicznej w zakresie, w jakim stanowi o bezpośrednim zagrożeniu życia lub zdrowia, jest niezgodny z konstytucją

27 maja 2014 roku Trybunał Konstytucyjny rozpoznał wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczący konstytucyjności przepisów rozporządzenia o szczegółowych warunkach podwyższania emerytur funkcjonariuszy władzy publicznej.

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że  § 4 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 4 maja 2005 r. w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej w zakresie, w jakim stanowi o bezpośrednim zagrożeniu życia lub zdrowia, jest niezgodny z art. 15 ust. 6 w związku z ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz z art. 92 ust. 1 konstytucji.

Problem konstytucyjny sprowadzał się do pytania, czy ograniczenie przez Radę Ministrów w rozporządzeniu jednej z przesłanek podwyższenia emerytury do sytuacji „bezpośredniego” zagrożenia życia lub zdrowia, w stanie prawnym, w którym ustawa upoważniająca do wydania tegoż rozporządzenia stanowi jedynie o warunkach „szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu”, było niekonstytucyjnym przekroczeniem upoważnienia do wydania aktu wykonawczego. 

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że wprowadzenie w rozporządzeniu kryterium „bezpośredniości” doprowadziło do zawężenia ustawowego wymogu podwyższenia emerytury. Interpretując zaskarżony przepis niektóre z sądów administracyjnych przyjmowały bowiem, że „bezpośrednie” zagrożenie to takie, które jest zarazem „konkretne”, „obiektywne” i „rzeczywiste” oraz dotyczy bezpośrednio funkcjonariusza. Organy uprawnione do wydawania zaświadczeń o okresie służby pełnionej w warunkach uzasadniających podwyższenie emerytury, przyjmowały, że z uwagi na wymóg „bezpośredniości”, o którym mowa w zaskarżonym przepisie, samo zakwalifikowanie czynności jako szczególnie zagrażającej życiu lub zdrowiu nie daje jeszcze podstawy do podwyższenia emerytury.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przysłówek „bezpośrednio” użyty w rozporządzeniu nie stanowi merytorycznego rozwinięcia przysłówka „szczególnie” użytego w ustawie. Pierwszy odnosi się bowiem do relacji kauzalnej między czynnościami funkcjonariusza a zagrożeniem, drugi zaś – dotyczy kwalifikacji merytorycznej zagrożenia. Zwrot „bezpośrednie zagrożenie życia lub zdrowia” dotyczy związku przyczynowo-skutkowego i nakazuje adresatom rozporządzenia odwołać się do konkretnej koncepcji związku przy określaniu, czy został spełniony ustawowy warunek podwyższenia emerytury. Natomiast ustawowy zwrot „szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu” odnosi się do kwalifikacji zagrożenia per se, rozumianej jako stwierdzenie istnienia zagrożenia innego niż normalne następstwo pełnienia służby, przy założeniu, że w jej istotę wpisane jest ryzyko zagrożenia życia i zdrowia. Trybunał ponadto podkreślił, że ustawodawca formułując warunki podwyższenia emerytury zróżnicował znaczenie przysłówków „szczególnie” i „bezpośrednio”. Drugi został wyraźnie zastrzeżony na określenie relacji kauzalnej. W tym zaś kontekście istotne również było, że z uwagi na przedmiot ustawowej regulacji, której celem jest zagwarantowanie czytelnych kryteriów podwyższenia emerytury, a tym samym operacjonalizacja art. 67 ust. 1 konstytucji, nie mogła ona podlegać wykładni zawężającej.

Rozprawie przewodniczyła sędzia TK Teresa Liszcz, sprawozdawcą był sędzia TK Stanisław Rymar.

Zobacz Rozporządzenie RM w sprawie szczegółowych warunków podwyższania emerytur funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej

Zobacz Ustawę z dnia 18 lutego 1994 roku o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (…) i ich rodzin.

 

NSZZ Policjantów opracuje wzór wniosku

 

Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów zleciło kancelarii prawniczej opracowanie dokumentu niezbędnego do wszczęcia postępowania w sprawie podwyższenia emerytury za cały okres jej otrzymywania.

W związku z opublikowanym na naszej stronie internetowej wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (sygnatura akt: U 12/13) gwarantującym funkcjonariuszom możliwość wszczęcia postępowania w sprawie podwyższenia emerytury za cały okres jej otrzymywania, powołując się na art. 145a k.p.a., Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów informuje, iż wystąpiło już do radcy prawnego z wnioskiem o opracowanie wzoru dokumentu potrzebnego do wszczęcia postępowania w tym określonym przypadku.

Józef Partyka

Józef Partyka

Jak zapewnia wiceprzewodniczący ZG NSZZ Policjantów Józef Partyka, wzór takiego dokumentu, niezwłocznie po jego opracowaniu zostanie zamieszczony na naszej stronie internetowej.

Zespół Prasowy ZG NSZZ Policjantów

 

Wyłoniono nowe władze PKZP
dzielnik
25.06.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4668
Poselski wniosek o wotum nieufności wobec ministra SW
dzielnik
23.06.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4388
Czy będą wyższe dodatki stażowe w wojsku?
dzielnik
21.06.2014 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4577
KMP Konin - Policjantem jest się 24 godziny na dobę
dzielnik
22.06.2014 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4554
Minister Spraw Wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz o nagraniach tygodnika „Wprost”
dzielnik
18.06.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4986
Walne Zebrania Delegatów PKZP (KKOP) KWP w Poznaniu
dzielnik
17.06.2014 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4958
KWP/NSZZ P - Policyjne wędkowanie w Iwnie
dzielnik
13.06.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5092
XI Pielgrzymka Mężczyzn - Tulce 2014
dzielnik
15.06.2014 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5536
Jak podwyższyć emeryturę policyjną?
dzielnik
14.06.2014 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6187
Co znaczy słowo Premiera RP?
dzielnik
15.06.2014 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4904
tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:41
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.