tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 30 56
Wczoraj 116 275
Ostat tydzień 1660 4295
Ostat. dwa tyg. 3477 8598
Ostat. miesiąc 7433 17710
Ostatni rok 94741 234334
Razem 1956887 4242962
aktualnosci
Nerwice a zaburzenia lękowe
dzielnik
30.05.2014 | Piątek

Nerwice a zaburzenia lekowe

37819835Po spotkaniu reprezentantów Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych z przedstawicielami MSW poświęconemu projektowi rozporządzenia MSW ws. wykazu chorób pozostających w związku z pełnieniem służby w Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Biurze Ochrony Rządu oraz sposobu ustalania uszczerbku na zdrowiu funkcjonariuszy tych służb, dowiadujemy się m.in., że w wykazie chorób nie ma „nerwicy”, są w nim za to „zaburzenia lękowe”, które pod względem terminologicznym bardziej odpowiadają aktualnym osiągnięciom medycyny.

Zgodnie z tym co znalazło się w uzasadnieniu, terminologię użytą w projekcie rozporządzenia dostosowano po prostu do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych „ICD-10 rewizja dziesiąta”.

W dodatku projektodawca twierdzi, że „w porównaniu do aktualnie obowiązującego stanu prawnego, proponowane zmiany polegają na rozszerzeniu listy chorób pozostających w związku ze służbą.” Na dowód tego w załączniku nr 1 poz. 27 pkt 1 do rozporządzenia pojawia się „zespół stresu pourazowego (PTSD) a w dalszych punktach zaburzenia lekowe takie jak: fobie, zespół lęku uogólnionego, zespół lęku panicznego, zaburzenia depresyjno-lękowe nawracające, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne oraz zaburzenia osobowościowe.

Czy to jednak wystarczy, żeby tę propozycję odbierać jako korzystną z punktu widzenia funkcjonariuszy i czy w ogóle można mówić o jakichkolwiek korzyściach z tej właśnie perspektywy?

Zwróćmy uwagą na to, czego w wykazie chorób zabrakło i co może mieć istotne znaczenie w wymiarze praktycznym. Czyli jakie jednostki chorobowe w orzecznictwie lekarskim diagnozowane są u funkcjonariuszy najczęściej i jednocześnie kojarzone zarówno z działaniem długotrwałego stresu w służbie, jak i silnymi aczkolwiek krótkotrwałymi przeżyciami psychicznymi typu udział w strzelaninie lub innym makabrycznym zdarzeniu. Jakkolwiek nie wertowalibyśmy projektu rozporządzenia wraz z jego załącznikami, porównując je oczywiście do aktualnych przepisów, właściwej odpowiedzi nie znajdziemy. Takich informacji należy szukać bowiem u mundurowych psychologów, w resortowych komisjach lekarskich oraz wśród psychiatrów z którymi te komisje współpracują.

W ich ocenie poważnym problemem może być brak w wykazie chorób kilku zaburzeń nerwicowych, związanych ze stresem i pod postacią somatyczną, ujętych w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych „ICD-10 rewizja dziesiąta” w przedziale F-40 – F-48.  Na listę wielkich nieobecnych trafiły zaburzenia dysocjacyjne (konwersyjne, F-44) i zaburzenia nerwicowe, takie jak m.in. neurastenia (F-48.0). Choroby te diagnozowane są obecnie najczęściej i mają najsilniejszy związek z oddziaływaniem długotrwałego stresu charakterystycznego dla wszystkich służb mundurowych. Z drugiej zaś strony, na wykazie chorób znalazły się takie pozycje, które diagnozuje się bardzo rzadko a ich przyczyny mają podłoże raczej genetyczne. Przykładem są zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (F-42). Wśród ok. 3 tys. pacjentów mundurowych z Warmii i Mazur nie stwierdzono ani jednego takiego przypadku.

Nie sposób zgodzić się też ze stwierdzeniem, iż kategorię „nerwice” należało zastąpić „zaburzeniami lękowymi”, bo to drugie pojęcie "zgodne jest z aktualną terminologią medyczną" (por. Informacja FZZ SM, Ldz. F-19/2014 z dn. 23.05.2014 r.), co by sugerowało, że pierwszy termin jest z nią niezgodny. Tymczasem, ten rzekomo nieaktualny termin funkcjonuje w najnowszym „ICD-10 „rewizja dziesiąta”, z tymże jest pojęciem znacznie szerszym od „zaburzeń lekowych”. Ta z pozoru niewinna zmiana znacznie zawęzi resortowym komisjom lekarskim możliwość orzekania o chorobach, które póki co w tej szerszej kategorii się mieszczą.

Nowelizacja wyklucza szereg często stwierdzanych chorób, które wywołuje długotrwały stres charakterystyczny dla służby a  w to miejsce rozszerza katalog chorób będących konsekwencją silnych, ale krótkotrwałych przeżyć, które występują relatywnie rzadziej.

Można z tego wysnuć dwa wnioski. W ocenie lekarzy, propozycja nie została wystarczająco skonsultowana pod kątem medycznym a z punktu widzenia MSW – może przynieść wymierne oszczędności dla budżetu, ponieważ orzeczeń o uszczerbkach oraz inwalidztwie związanym ze służbą będzie znacznie mniej. Ocenę, na ile działania te były zamierzone a na ile są dziełem przypadku, pozostawmy funkcjonariuszom. 

Znając determinację naszych reprezentantów z centrali związkowej, można spodziewać się kolejnego, administracyjnego uzdrowienia środowiska. Nic oczywiście nie mamy przeciwko „uzdrawianiu”, byłe by było ono rzeczywiste, na przykład poprzez zapełnienie wakatów i zmniejszenie dzięki temu stresogennych obciążeń.

Z tej smutnej konstatacji wynika jeszcze jedno retoryczne pytanie. Co z byłymi funkcjonariuszami, którzy w tej chwili mają orzeczone czasowe inwalidztwo, np. z powodu neurastenii? Po zmianie przepisów stawią się przed oblicze komisji a ta stwierdzi, że choroba wprawdzie nie ustąpiła, ale renty nie dostaną, bo nie ma jej na wykazie.

Sławomir Koniuszy, Andrzej Szary

Wrocławscy przedstawiciele NSZZ Policjantów organizują zbiórkę na rzecz rodzin poszkodowanych policjantów!
dzielnik
04.12.2023 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 114
Kadencyjny komendant wybierany w konkursie? Szymański: taki model może motywować do jeszcze większego zaangażowania w służbę
dzielnik
04.12.2023 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 143
Takiej sytuacji chyba w ogóle nie było w policji!
dzielnik
02.12.2023 | Sobota
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 142
ZARZUTY USIŁOWANIA ZABÓJSTWA DWÓCH POLICJANTÓW DLA ZATRZYMANEGO NIEBEZPIECZNEGO PRZESTĘPCY
dzielnik
03.12.2023 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 56
Służby MSWiA finansowane jak wojsko? Tomasz Szymański: nie może być "dziadowania"
dzielnik
01.12.2023 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 169
WAŻNE DNI DLA MUNDUROWYCH!
dzielnik
30.11.2023 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 229
Sprawiedliwość po 2 latach!
dzielnik
23.11.2023 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 174
TK - korzystny wyrok dla funkcjonariuszy SG!
dzielnik
29.11.2023 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 89
Czy w Policji kwestie dotyczące poza służbowej aktywności sportowej funkcjonariuszy są i czy powinny być uregulowane?
dzielnik
29.11.2023 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 144
KWP - Poznański Zespół Antykonfliktowy istnieje już 11 lat!
dzielnik
24.11.2023 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 51
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:25
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.