tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 55 198
Wczoraj 242 740
Ostat tydzień 1651 4319
Ostat. dwa tyg. 2840 7216
Ostat. miesiąc 6771 16938
Ostatni rok 95454 237455
Razem 1960181 4251302
aktualnosci
Majątek żołnierzy i funkcjonariuszy w internecie?
dzielnik
13.08.2014 | Środa

Majątek żołnierzy i funkcjonariuszy w internecie?

 

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawy o oświadczeniach majątkowych osób pełniących funkcje publiczne, który 18 lipca 2014 r. wysłano do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania do 174 instytucji oraz organizacji.

Część z projektowanych przepisów o oświadczeniach majątkowych godzi w bezpieczeństwo państwa. Upublicznienie w internecie pełnego składu kadry oficerskiej stwarza służbom państw obcych okazję do pozyskania danych mogących narazić te osoby i ich rodziny na realne niebezpieczeństwo - uważa Krajowa Rada Sądownictwa.

Intencją projektodawcy jest ujęcie w jednym akcie prawnym i ujednolicenie zasad składania oświadczeń majątkowych przez funkcjonariuszy publicznych oraz osoby zatrudnione w sferze publicznej, których zakres obowiązków lub uprawnień uzasadnia ujawnianie przez te osoby ich stanu majątkowego.  Wymóg składania takich oświadczeń jest jednym z podstawowych rozwiązań służących zapobieganiu zagrożeniom korupcyjnym - twierdzi z kolei projektodawca

Jedna ustawa zamiast ok. 30 aktów prawnych
Obecnie regulacje dotyczące obowiązku składania oświadczeń majątkowych znajdują się w ok.30 aktach prawnych i pozostają niespójne. Różnice dotyczą przede wszystkim:
- zakresu informacji, które należy podać w oświadczeniu,
- wzoru formularza, na którym składa się oświadczenie,
- terminów składania oświadczeń,
- sposobu weryfikowania rzetelności złożonych oświadczeń i służb do tego powołanych,
- podawania oświadczeń do publicznej wiadomości,
- sankcji za niezłożenie oświadczenia lub podanie w nim nieprawdy.
W rezultacie – jak twierdzą projektodawcy -  obowiązek  składania  oświadczeń majątkowych  będzie dotyczył  na równych zasadach wszystkich tych stanowisk i funkcji publicznych, z których zajmowaniem wiąże się odpowiedzialność bądź współodpowiedzialność za podejmowanie istotnych decyzji lub za zarządzanie środkami publicznymi.  Uwzględniono  przy tym zalecenia Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Grupy Państw przeciwko Korupcji (GRECO).

Co nowego w projekcie?


W projekcie nowej ustawy o oświadczeniach majątkowych m.in. przewidziano:
- obowiązek składania oświadczenia majątkowego przez wszystkich żołnierzy Żandarmerii Wojskowej, oprócz oficerów i podoficerów w organach finansowych i logistycznych,
- konieczność zamieszczenia informacji o majątku osobistym oraz objętym małżeńską wspólnotą majątkową ( m.in. nieruchomości, a także o zasobach pieniężnych,  posiadanych składnikach mienia ruchowego, zobowiązaniach i darowiznach  powyżej 20 tys. zł),
- rezygnację w przypadku Ministerstwa  Obrony Narodowej  ze szczególnego rozwiązania polegającego na składaniu tych oświadczeń „za pośrednictwem” Żandarmerii Wojskowej, dokonującej analizy oświadczeń o stanie majątkowym żołnierzy zawodowych,
- możliwość składania docelowo oświadczeń w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP – w celu ułatwienia późniejszej analizy, weryfikacji i porównywania oświadczeń.  W okresie przejściowym – przez 3 lata  od wejścia w życie ustawy, czyli od 1 maja 2015 r. - będzie istniała możliwość składania oświadczeń w formie pisemnej,
- ujednolicenie  terminu  składania oświadczeń rocznych, według stanu na dzień 31 grudnia, na dzień 30 kwietnia,
- ujawnianie oświadczenia majątkowego  w Biuletynie Informacji Publicznej urzędu lub jednostki organizacyjnej zapewniających obsługę organu,
- obligatoryjne wyłączenie ujawniania oświadczeń majątkowych funkcjonariuszy służb specjalnych – Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego (z wyłączeniem Szefów tych służb i ich zastępców) – z uwagi na charakter wykonywanych przez nich czynności.
- fakultatywne upoważnienie dla Rady Ministrów do wyłączenia spod obowiązku ujawniania niektórych oświadczeń majątkowych. Może to dotyczyć stanowisk w Biurze Ochrony Rządu, Policji, Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej. Projektowane regulacje są uzasadnione koniecznością objęcia ochroną niektórych kategorii funkcjonariuszy służb ochrony państwa.
- kierowanie do właściwych urzędów kontroli skarbowej oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego pięciu procent losowo wybranych oświadczeń majątkowych przez podmiot odbierający te oświadczenia, spośród tych, które w ramach wstępnej kontroli nie wzbudziły jego wątpliwości
- możliwość składania korekt oświadczeń majątkowych. Przewiduje się, że korekta taka będzie mogła zostać złożona w każdym czasie, a zatem również po rozpoczęciu procedury kontroli oświadczenia przez Centralne Biuro Antykorupcyjne, a nawet po wszczęciu postępowania karnego w sprawie o złożenie oświadczenia niezgodnego z prawdą.
- karę pieniężną za niezłożenie oświadczenia w wymaganym terminie w wysokości  1000 złotych.

Projekt  ustawy  wzbudził spore kontrowersje, zwłaszcza   postulowana w nim powszechność dostępu do danych objętych oświadczeniem majątkowym i zakres informacji podlegających ujawnieniu.

Krajowa Rada Sądownicza ostrzega

Część z projektowanych przepisów godzi w bezpieczeństwo państwa – ostrzega Krajowa Rada Sądownicza. Jak czytamy na stronie
www.lex.pl upublicznienie w Internecie pełnego składu kadry oficerskiej oraz istotnej części kadry podoficerskiej pełniących służbę w organach finansowych i logistycznych (art. 2 pkt 34 i 35 projektu) stwarza służbom państw obcych okazję do pozyskania danych mogących narazić powyższe osoby i ich rodziny na realne niebezpieczeństwo. Regulacje w zakresie nieujawniania części oświadczeń, przy ujawnieniu pozostałych, istotnie ułatwiają identyfikację funkcjonariuszy służb specjalnych. Uwagi te dotyczą również służby dyplomatycznej, funkcjonariuszy straży granicznej, policji, żandarmerii wojskowej (art. 2 pkt 36 pkt 48-50). Art. 10 ust.2 nie rozwiązuje  tego problemu, gdyż dotyczy jedynie wybranych przez Radę Ministrów stanowisk, co pośrednio może prowadzić do identyfikacji tych funkcjonariuszy.

Niezgodność z prawem UE i brak kontroli
Tak głęboka ingerencja w życie prywatne, nie jest konieczna dla osiągnięcia celu prewencyjnego jakim jest zapobieganie korupcji – uważa KRS. Zadania te zostały bowiem przekazane wielu wyspecjalizowanym służbom, które mają pełny dostęp do tych danych które mają być ujawniane.  
Co więcej, nowe propozycje wykraczają poza wzorzec jaki stanowią  uregulowania dyrektywy 95/46/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 24 października 1995 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w zakresie przetwarzania danych osobowych i swobodnego przepływu danych oraz art. 8 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.  Zarejestrowanie i udostępnienie tych danych do wiadomości wskazanych w projekcie organów i urzędów, a także ujawnienie bez żadnych ograniczeń w Internecie oznacza ich  przetwarzanie, a to wiąże się z obostrzeniami wskazanymi w dyrektywie.
KRS zwraca także uwagę  na  to, że projektowana ustawa nie przewiduje żadnej kontroli nad działaniami wskazanych w projekcie organów w zakresie ich zadań związanych z analizowaniem i publikowaniem danych zawartych w oświadczeniach majątkowych.
Na zgłaszanie ewentualnych uwag do Ministerstwa Sprawiedliwości pozostało jeszcze kilka dni, tzn. do 15 sierpnia br.  Co na to służby mundurowe? R.Ch.

Więcej...
http://www.portal-mundurowy.pl/

Ku pamięci Policjantom II RP
dzielnik
02.09.2014 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5140
Policjant kandyduje w wyborach samorządowych - stanowisko KGP!
dzielnik
03.09.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5126
WALORYZACJA - POZEW ZBIOROWY
dzielnik
10.07.2014 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5187
XIII Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
dzielnik
29.08.2014 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5404
75. rocznica wybuchu II wojny światowej
dzielnik
01.09.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4890
OŚRODEK WYPOCZYNKOWY SKORZĘCIN - SEZON 2014 - ZAPRASZAMY!!!
dzielnik
03.03.2014 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 5608
31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności
dzielnik
31.08.2014 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4771
STYPENDIA NAUKOWE - EDYCJA 2014 !!!
dzielnik
11.06.2014 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16657
Obradowała Podkomisja sejmowa ds. Komisji Lekarskich - komunikat FZZ SM
dzielnik
28.08.2014 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4745
Premier Donald Tusk zapomina o obietnicach wobec policjantów!!!
dzielnik
28.08.2014 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4998
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:03
tytul_kalendarz
Marzec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
        123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!