tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 3 5
Wczoraj 259 741
Ostat tydzień 1687 4415
Ostat. dwa tyg. 3497 8584
Ostat. miesiąc 7749 18723
Ostatni rok 94578 233867
Razem 1956521 4242028
aktualnosci
14. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego
dzielnik
26.09.2015 | Sobota

 

14. Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego

Po raz 14-ty na Jasnej Górze odbyły się Jasnogórskie Spotkania Środowiska Policyjnego. W sobotę, 26 września, w sanktuarium modliło się ponad tysiąc policjantów wraz z rodzinami.

Galeria Foto

Przybyli komendanci wojewódzcy, powiatowi, miejscy i rejonowi, policjanci i pracownicy Policji z całego kraju z rodzinami, przedstawiciele związków zawodowych, stowarzyszeń i fundacji działających w Policji oraz duszpasterze Policji. Społeczny Komitet Organizacyjny 14. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego w zastępstwie Przewodniczącego Grzegorza Nemsa reprezentował Wiceprzewodniczący Zarządu Głównego kom. Józef Partyka. W uroczystościach udział brali także inni Wiceprzewodniczący i członkowie Prezydium Zarządu Głównego NSZZ Policjantów a także Przewodniczący i Wiceprzewodniczący poszczególnych Zarządów Wojewódzkich NSZZ Policjantów.

Obecne były władze Policji na czele z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Krzysztofem Gajewskim. Uroczystościom przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji.

Tegoroczne spotkanie odbywało się w 25. rocznicę istnienia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia ‘Rodzina Policyjna 1939 r.

„Pielgrzymka zgromadziła nie tylko policjantów, ale całe rodziny policyjne - mówił ks. Stanisław Kotowski, kapelan Policji woj. kujawsko-pomorskiego w Bydgoszczy i proboszcz bydgoskiej Katedry - Policjanci przyjeżdżają po to, aby Matce Bożej dziękować za otrzymane łaski, za opiekę nad nimi, ale także i prosić o to, aby ich praca z jednej strony przynosiła jak najwięcej owoców, a z drugiej strony, by była dla nich bezpieczna, bo wiemy o tym, że są takie przypadki, że policjanci składają swoje życie, powiedzmy to tak górnolotnie, na ołtarzu obrony praw człowieka do normalnego istnienia”.

„W tych trudnych czasach policjanci potrzebują wewnętrznego, duchowego wsparcia - podkreślał ks. Stanisław Kotowski - Bo generalnie przecież dzisiaj młodym ludziom odebrano ideały, i na to miejsce nie dano nic, a młodzi policjanci są dziećmi tego czasu, i tym bardziej potrzebują motywacji do działania, którego sens nie zawsze potrafią dostrzec, bo taki policjant, który na co dzień spotyka się z tą brutalną stroną życia, musi dbać o swoje sumienie, żeby go nie uśpić, żeby w nim te zachowania ludzkie były zachowane, żeby on potrafił właściwie reagować szanując każdego człowieka, nawet jeśli to jest przestępca”.

W drodze na Jasną Górę uczestnicy Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego wzięli udział w uroczystym Apelu Pamięci w 75. rocznicę Zbrodni Katyńskiej pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza w al. Henryka Sienkiewicza. Pielgrzymi w swoich modlitwach pamiętają zawsze o policjantach, którzy zostali zamordowani przez Sowietów po wybuchu II wojny światowej.

Tradycyjnym punktem Jasnogórskich Spotkań jest także modlitwa przy płaskorzeźbie „Gloria Victis” w Kaplicy Cudownego Obrazu w intencji policjantów pomordowanych na Wschodzie. W Kaplicy Matki Bożej Akt Zawierzenia Policji odczytała Teresa Bracka, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Następnie Teresa Bracka, Michał Krzysztof Bykowski - prezes Warszawskiego Stowarzyszenia 'Rodzina Policyjna 1939 r.' oraz asp. w stanie spoczynku Grzegorz Kotwicki złożyli wiązanki kwiatów pod tablicą ‘Gloria Victis’.

Na zakończenie uroczystości w Kaplicy Matki Bożej bp Józef Guzdek poprowadził modlitwę w intencji funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji woj. śląskiego poległych, zamordowanych i zmarłych na Wschodzie. Po modlitwie nastąpiła minuta ciszy. „Wobec tej wielkiej tragedii, jaką było skryte morderstwo, pogrzebanie w milczeniu i kłamstwie tysięcy polskich policjantów na nieludzkiej ziemi, módlmy się o miłosierdzie Boże dla nich” - mówił bp Guzdek.

„Maryjo, Jasnogórska Pani, to właśnie tu, przed Twoim obliczem wypowiadamy te ważne słowa „Jestem, Pamiętam, Czuwam’. Dziś do tego świętego miejsca pielgrzymuje polska Policja wraz z rodzinami, są też emeryci i renciści. To ważne, by usłyszeć te trzy słowa ‘Jestem, Pamiętam, Czuwam’ - jestem postawiony na straży prawa i bezpieczeństwa, pamiętam o tym, i czuwam w dzień i w noc, w dni powszednie i święta. Taka jest służba polskiej Policji. 100 tys. w niebieskich mundurach i ponad 30 tys. pracowników cywilnych. Chcemy dzisiaj tu, przed Tobą, Matko Boża podziękować za ich trud, poświęcenie i to często z narażeniem zdrowia i życia, byśmy mogli czuć się bezpieczni. Chcemy polecić Ci także rodziny policjantów, aby były Bogiem silne, by to były rodziny kochające się wzajemnie i szanujące, by dom rodzinny dla policjantów, po trudnej, wyczerpującej i stresującej pracy był oazą pokoju, spokoju i miłości. Tobie powierzamy całe to środowisko, Tobie powierzamy tych, którzy służą” – mówił bp Guzdek.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. o godz. 13.00 na Szczycie jasnogórskim w intencji środowiska policyjnego. Eucharystii przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego bp Józef Guzdek, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa Policji.

O. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry powitał pielgrzymów, którzy przybyli, by „modlić się w intencji polskiej Policji, o bezpieczeństwo oraz przyszłość Ojczyzny i swego zawodu, za kolegów policjantów poległych podczas służby”.

„Drodzy funkcjonariuszki i funkcjonariusze Policji, często słyszycie, że służba w Policji nie jest zawodem, ale powołaniem, a więc i do was można odnieść prawdę o dwóch etapach powołania do służby na rzecz bezpieczeństwa i porządku publicznego naszej Ojczyzny. Pierwszy miał miejsce kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu, młodzi zdolni, dokonaliście odważnego wyboru, opuściliście wasze rodzinne domy, rodziców i przyjaciół, aby w szkole policyjnej przygotować się do realizacji swoich marzeń, ale to jeszcze nie był etap dojrzałej służby Ojczyźnie – podkreślał w homilii bp Józef Guzdek - On zaczyna się wtedy, gdy nie idziemy jedynie za swoimi marzeniami, ale z pełną determinacją realizujemy zobowiązania wynikające z Roty ślubowania. Najpełniej objawia się wtedy, gdy z narażeniem zdrowia, a nawet życia wierni służycie narodowi, strzegąc bezpieczeństwa jego obywateli. Za każdym razem, kiedy obejmujecie coraz bardziej odpowiedzialne zadania, słyszycie echo znad Jeziora Galilejskiego, echo tego pytania, które Jezus zadał Piotrowi ‘czy miłujesz bardziej aniżeli inni?’, czy miłujesz Ojczyznę bardziej aniżeli inni? - To bardziej jest istotne w doborze ludzi do pełnienia odpowiedzialnych zadań, także wśród tych, którzy ubierają niebieskie mundury. Potwierdzacie predyspozycje do zajmowania coraz wyższych stanowisk w polskiej Policji, kiedy jesteście dyspozycyjni i gotowi, nawet kosztem niedogodności w życiu rodzinnym, podejmując zadania w różnych rejonach naszej Ojczyzny. I tym razem odnoszą się słowa skierowane do Piotra: ‘Gdy byłeś młodszy, opasywałeś się sam i chodziłeś, gdzie chciałeś. Ale gdy się zestarzejesz, wyciągniesz ręce swoje, a inny cię opasze i poprowadzi, dokąd nie chcesz’. (…) To jest ten drugi etap policyjnego powołania, to jest ta nasza dyspozycyjność i determinacja w realizacji Roty ślubowania”.

Na zakończenie Eucharystii słowa podziękowania wygłosili: komisarz Józef Partyka, przedstawiciel Społecznego Komitetu Organizacyjnego 14. Jasnogórskich Spotkań Środowiska Policyjnego oraz bp Józef Guzdek.

Podziękowania Józefa Partyki - można odsłuchać tutaj

Pielgrzymkę Środowiska Policyjnego uświetniła swym występem Orkiestra Reprezentacyjna Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach

Tekst o. Stanisław Tomoń
Fot. Krzysztof Świertok (Jasna Góra) oraz Marek Krupa KGP i Marek Osiejewski NSZZP

Galeria Foto -Marka Osiejewskiego 

http://www.jasnagora.com/wydarzenie-9649/zdjecia

KOMUNIKAT BIURA PRASOWEG0 ZW NSZZ P - SŁOWA MOGĄ KRZYWDZIĆ!
dzielnik
26.04.2024 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 1
Sytuacja kadrowa Policji na dzień 1 kwietnia 2024 roku nie ulega poprawie!
dzielnik
26.04.2024 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 10
NSZZ P- KWP - Gala NSZZ P - Wręczono medale i odznaczenia
dzielnik
24.04.2024 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 66
"Nie będziemy zamykać posterunków, które zostały utworzone". Nadinsp. Kuster m.in. o raporcie NIK oraz zmianach w Policji
dzielnik
26.04.2024 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 6
Będzie nowy szef MSWiA
dzielnik
25.04.2024 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 46
Odbudowa konkurencyjności uposażeń będzie kontynuowana, o konkretach i wyliczeniach NSZZ Policjantów będzie rozmawiać jeszcze przed wakacjami
dzielnik
22.04.2024 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 44
Wywiad z insp. Markiem Boroniem dla InfoSecurity24.pl
dzielnik
22.04.2024 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 22
Wyrok za zniesławienie Policjanta!
dzielnik
24.04.2024 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 31
Skazany za publikowanie wizerunku Policjanta!
dzielnik
23.04.2024 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 31
Miażdżący raport NIK. Zmarnowano ponad 100 mln zł na posterunki-widmo
dzielnik
23.04.2024 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 78
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:54:48
tytul_kalendarz
Kwiecień 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930         
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.