tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 21 50
Wczoraj 117 254
Ostat tydzień 1196 2828
Ostat. dwa tyg. 2858 7119
Ostat. miesiąc 6809 16682
Ostatni rok 95436 236114
Razem 1957937 4245459
aktualnosci
Finał Wojewódzki IX Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych "Dzielnicowy Roku"
dzielnik
23.09.2016 | Piątek

KWP - Kto rządzi na dzielni? Dzielnicowy!

P1015065Wczoraj na poznańskiej Lizawce i obiektach Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu przy ul. Taborowej odbył się wojewódzki finał już IX Ogólnopolskich Zawodów Policjantów Dzielnicowych Dzielnicowy Roku tradycyjnie objęty patronatem honorowym przez Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna i Wojewódzki Zarząd Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego. Jednocześnie naczelnicy wydziałów prewencji komend miejskich i powiatowych wielkopolskiego garnizonu Policji wzięli udział w odprawie roboczej, która dotyczyła między innymi obecnych priorytetów służby dzielnicowych w ramach programu Dzielnicowy bliżej nas.

Podczas uroczystego otwarcia zawodów ZW NSZZ P reprezentował asp. sztab. Dariusz Żak, Wiceprzewodniczący ZW.

W Służbie niezwykle ważnym elementem rozwoju zawodowego jest samokształcenie i aktywny udział w różnorodnych inicjatywach szkoleniowych organizowanych na wszystkich szczeblach organizacyjnych Policji w myśl uniwersalnej zasady: ćwiczenie czyni mistrza. Systematycznie zmieniane prawo i przepisy szczegółowe, które muszą nadążać za bieżącymi potrzebami, wymagają stałej aktualizacji wiedzy w tym zakresie. Nie inaczej jest również z umiejętnościami fizycznymi – kondycja fizyczna, lub technicznymi – techniki przeprowadzania interwencji i strzelectwo, które są niezbędne dla bezpiecznego wypełniania obowiązków zarówno z punktu widzenia podejmującego działania policjanta i jego partnera z patrolu, jak i osób postronnych, uczestniczących w zdarzeniach w najróżniejszym charakterze. Tylko systematycznie rozwijający się funkcjonariusze Policji we wszystkich tych elementach są w stanie zapewnić służbę na poziomie zapewniającym bezpieczeństwo obywatelom, skutecznie wypełniając tym samym założenia nowej dewizy Policji – Pomagamy i chronimy.

Dzielnicowi ze wszystkich komend miejskich i powiatowych Policji województwa wielkopolskiego rywalizowali między sobą w trzech dyscyplinach. Pierwszą był sprawdzian wyszkolenia strzeleckiego. Każdy funkcjonariusz Policji służby prewencyjnej realizuje służbę w umundurowaniu i z wyposażeniem służbowym ściśle określonym przepisami. Jednym z obowiązkowych elementów wyposażenia jest broń służbowa, której doskonalenie obsługi i użycia jest gwarantem bezpiecznego jej wykorzystania w uzasadnionym przypadku, a każdy przypadek użycia broni przez policjanta jest kontrolowany przez przełożonych. We wczorajszej rywalizacji sprawdzianem objęto umiejętności strzeleckie, w ramach których każdy policjant miał oddać po 6 strzałów w postawach stojącej i klęczącej do tarcz TS-9 i TS-10 popularnie zwanych francuzami.

Kolejną dyscypliną był test wiedzy zawodowej polegający na rozwiązaniu testu wyboru składającego się z 40 pytań opracowanych przez wykładowców Szkoły Policji w Katowicach, która w październiku będzie gospodarzem zawodów na szczeblu krajowym. Tegoroczny test wymagał znajomości wiedzy fachowej w takich obszarach jak:

  • założenia i zakres prewencji kryminalnej,
  • zapobieganie przemocy w rodzinie,
  • zapobieganie demoralizacji i przestępczości nieletnich,
  • przeciwdziałanie zjawiskom patologii społecznej,
  • wykorzystanie środków przymusu bezpośredniego służba konwojowa,
  • udzielanie pomocy bądź asysty organowi uprawnionemu do egzekucji wyroku sądowego,
  • wybrane elementy z tematyki legitymowania,
  • zatrzymywanie i przeszukiwanie osób,
  • udzielanie pierwszej pomocy przedlekarskiej,
  • kryminalistyczne aspekty pracy policjanta prewencji,
  • kwalifikacje zdarzeń mających postać przestępstwa lub wykroczenia oraz postępowanie w sytuacji ich zaistnienia.
     

Dobór pytań jest nieprzypadkowy i obejmował obszary wiedzy niezbędnej dla realizacji zadań w codziennej służbie przez dzielnicowego. Specyfika tej służby bezpośrednio związana z rolą pierwszego kontaktu z Policją dla przeciętnego Kowalskiego powoduje, że jest to bardzo szeroki wachlarz tematyk.

Ostatnią konkurencją była symulacja przyjęcia klienta borykającego się z problemem uzależnienia alkoholowego swej żony – matki trójki dzieci, oraz własnej nieobecności w domu spowodowanej pracą zarobkową. Komisje sędziowskie oceniały umiejętności w zakresie komunikacji werbalnej i niewerbalnej, tworzenia atmosfery pomocy obywatelowi, radzenia sobie w sytuacjach trudnych, wskazywania rozwiązań zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa i normami współżycia społecznego oraz propagowania sposobów unikania zagrożeń.

Równolegle do rywalizacji przebiegała odprawa robocza dla naczelników wydziałów prewencji komend miejskich i powiatowych województwa wielkopolskiego, której głównym celem było omówienie założeń programu Dzielnicowy bliżej nas, promowanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka, a polegającego na zwiększeniu dostępności dzielnicowych w przydzielonych im rejonach pełnienia służby. Program przewiduje poza wzrostem liczby dzielnicowych również dostosowanie formuły szkoleniowej dzielnicowych do wzrostu ich potrzeb związanych między innymi z komunikatywnością i odpornością na stres. Jednocześnie omówiono aspekty związane z wdrażaniem nowego sposobu komunikowania społeczeństwa z Policją w postaci Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Służy ona do obrazowego prezentowania informacji zgłaszanych przez mieszkańców posiadających dostęp do Internetu o zdarzeniach uwzględniających zarówno wybrane kategorie przestępstw oraz wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Pomagamy i chronimy wykorzystując do tego zarówno nowatorskie techniki szkoleniowe jak i nowinki techniczne, które pozwalają skrócić dystans między obywatelem a policjantem, i dodatkowo także zwiększyć jego efektywność działania w sposób satysfakcjonujący do środowiska sygnalizującego swe potrzeby w obszarze bezpieczeństwa.

 

Petycja do Premiera RP w sprawie ograniczenia agresji wobec funkcjonariuszy
dzielnik
26.09.2016 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2830
Modernizacja czy może dyskryminacja na życzenie?
dzielnik
03.10.2016 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3693
ZW NSZZ Policjantów pyta KGP o potrzeby mieszkaniowe funkcjonariuszy
dzielnik
03.10.2016 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2687
Minister mówi, władze NSZZ P słuchają a Biuro Prasowe pisze komunikat!!
dzielnik
29.09.2016 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3910
Zmiana na stanowisku Komendanta Powiatowego Policji w Grodzisku
dzielnik
29.09.2016 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3516
Prokuratura w Białymstoku głucha na "mowę nienawiści"!
dzielnik
30.09.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2950
Ustawa o modernizacji służb!!!
dzielnik
30.09.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3378
STYPENDIA NAUKOWE PRZYZNANE!!!
dzielnik
26.09.2016 | Poniedziałek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3450
Festyn na rzecz policjanta. Tłumy wspierały rawickiego policjanta Marka Ostrowskiego
dzielnik
25.09.2016 | Niedziela
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3040
STOP AGRESJI WOBEC POLICJANTÓW!!!
dzielnik
23.09.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3151
tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:02
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.