tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 46 147
Ostat tydzień 1399 3515
Ostat. dwa tyg. 2680 6647
Ostat. miesiąc 6714 16590
Ostatni rok 95378 236596
Razem 1959198 4248670
aktualnosci
Okołobudżetowa ustawa deubekizacyjna - felieton
dzielnik
20.12.2016 | Wtorek

Okołobudżetowa ustawa deubekizacyjna - felieton

Relacja z procedowania ustawy deubekizacyjnej (felieton)

Analiza procesu uchwalania noweli ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych, skłania do wniosku, że nazwa ustawy powstała w MSWiA wyłącznie dla celów propagandowych. Ustawa obejmuje bowiem zweryfikowanych funkcjonariuszy służących w wolnej Polsce oraz rzesze pracowników aparatu pomocniczego MSW, z esbecją mających tyle wspólnego, co Służba Bezpieczeństwa z bezpieczeństwem - jak lapidarnie i słusznie stwierdził na I posiedzeniu komisji sejmowych przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski.

Im dalej od PRL, tym więcej esbeków.
Paradoksalnie - w rozumieniu ustawy, liczebność "agentów SB" wzrosła z upływem lat i osiągnęła rozmiary, jakich nigdy ta służba nie miała. Ustawa objąć ma bowiem także: cyt."„inne służby prowadzące działania operacyjno-rozpoznawcze lub dochodzeniowo-śledcze”, a także: absolwentów szkół milicyjnych, sprzątaczki i maszynistki, biuralistki z biur paszportowych, lekarzy MSW a nawet służbę ochrony budowy elektrowni w Żarnowcu. I wszyscy oni objadali się kawiorem i dostawali talony na samochody...
Przy czym o zaliczeniu do tej niemałej grupy będzie decydować opinia jednej pani archiwistki z IPN. Może się okazać, że dolegliwościami ustawy objętych zostanie kilka razy więcej osób, niż wymienione przez ministra 32 tysiące.


O jeden dzień za daleko...
Uspokojeni treścią projektu, który otrzymali do konsultacji w lipcu br., związkowcy nie oczekiwali niespodzianek. Tymczasem w listopadzie br. niespodziewanie i bez konsultacji ze związkowcami, kierownictwo MSWiA dodało do projektu ustawy dwa kluczowe artykuły (15c i 13 b) i w trybie pilnym skierowało projekt pod obrady rządu. Po kilku dniach rząd Beaty Szydło zaakceptował te zapisy i wysłał projekt zmian do pilnego uchwalenia przez parlament. Ogólny charakter zapisu art. 15 c powodował, że wystarczyłby jeden dzień służby w okresie do 31 lipca 1990 r. we wskazanych w art. 13 b instytucjach, aby represje mogły objąć bardzo dużą grupę zweryfikowanych funkcjonariuszy.

Sąd i Trybunał swoje, minister swoje.
Dodane zapisy wzbudziły protesty, nie tylko ze strony opozycji parlamentarnej i służb mundurowych ale także Sądu Najwyższego. W opinii przesłanej do Sejmu, SN wskazywał, że projekt ustawy ma charakter represyjny i jest niezgodny z Konstytucją.
Jak pamiętamy, Trybunał Konstytucyjny w lutym 2010 r. po tzw. I ustawie deubekizacyjnej uchwalonej w 2009 r. stwierdził wyraźnie, że  służba w niepodległej Polsce po roku 1990 traktowana jest na równi, bez względu na to czy funkcjonariusz pełnił służbę w organach bezpieczeństwa Polski Ludowej czy też nie. (Dz. U. Nr 36, poz. 204 z dnia 10 marca 2010 r.).
Z kolei we wspomnianej opinii, za zgodne z prawem Sąd Najwyższy uznał odbieranie przywilejów emerytalnych tylko za czas pracy dla służb socjalistycznej Polski.
Nie ma zatem żadnej podstawy prawnej, aby dyskwalifikować okres późniejszej służby w organach Państwa Polskiego po 31 lipca 1990 r., w tym wobec osób pozytywnie zweryfikowanych. Prezes Sądu Najwyższego przypomniała, że w 1990 r. przeprowadzono tzw. "weryfikację". Przystąpiło do niej 14 tysięcy funkcjonariuszy. Z tej grupy negatywnie zweryfikowano około 3,5 tysiąca. Pozytywnie zweryfikowani otrzymali zapewnienie, że mogą się starać o pracę w nowo powstających służbach: Urzędzie Ochrony Państwa, Policji czy Straży Granicznej.

Co warte są gwarancje władzy?
Ponowne zatrudnienie byłych funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa PRL stanowiło więc glejt - gwarancję, wydaną w imieniu Rzeczpospolitej Polskiej przez organy władzy publicznej, iż będą oni traktowani w taki sam sposób, jak pozostali funkcjonariusze służb powstałych po 1990 r. Do listopada pozytywnie zweryfikowani funkcjonariusze nie mieli powodu, żeby w te gwarancje wątpić.

Wszyscy jesteśmy oprawcami?

Merytorycznym protestom polityków, organizacji i stowarzyszeń oraz związków zawodowych służb mundurowych, przeciwstawiono zmasowaną informację w mediach, obfitującą w liczne, drastyczne przykłady osób pokrzywdzonych przez Służbę Bezpieczeństwa, które mają głodowe emerytury, a ich oprawcy opływają w luksusy.
Zastanawia fakt, że materiały informacyjne na ten temat były w TVP gotowe już w chwili, gdy resort MSWiA przekazywał do Sejmu projekt zasadniczo różniący się od skierowanego do konsultacji społecznych w lipcu…
Jest oczywiste, że nie sposób podjąć dyskusję na takich zasadach, gdy z jednej strony epatuje się widza koniecznością dopełnienia sprawiedliwości społecznej przez pozbawienie oprawców lukratywnych świadczeń a z drugiej strony ukazuje się rozmówców, którzy usiłują w kilkunastu sekundach przekazu poinformować o prawdziwych motywach tejże ustawy.
 

Ustawa okołobudżetowa.
A prawdziwe motywy ustawy ujawnił na III posiedzeniu komisji sejmowych minister Zieliński. Zapytany przez posła Wójcika dlaczego rząd tak się śpieszy z tą ustawą, odpowiedział z rozbrajającą szczerością - bo to jest ustawa okołobudżetowa...

O sprawiedliwości społecznej
W końcu do coraz szerszych kręgów społecznych zaczął przebijać się przekaz, że miast przywracać sprawiedliwość społeczną, ustawa pozbawia prawa do takowej policjantów, którzy w wolnej Polsce wypełniali rotę ślubowania rzetelnie, nierzadko do końca - teraz wdowy i dzieci po Nich pozbawia zasłużonych rent.
Dzięki akcji naszego Związku, dzięki licznym apelom i listom skierowanym do najwyższych władz, głośniej zrobiło się o prawach nabytych, o wyroku Trybunału Konstytucyjnego, o opinii Sądu Najwyższego, a także komisji do spraw służb specjalnych, która we wtorek opiniowała rządowy projekt wnosząc zastrzeżenia odnośnie odbierania wysługi w służbie dla wolnej Polski, uznając je jako niekonstytucyjne.

Poprawki do projektu
Pod presją opinii SN i środowiska służb mundurowych, połączone komisje: administracji i spraw wewnętrznych oraz polityki społecznej i rodziny, dokonały kilku zmian w rządowych pomysłach.
Do najważniejszych należy zmiana daty rozgraniczającej służbę "totalitarnemu państwu" i wolnej Polsce. Zgodnie z pierwotnym pomysłem miał być to lipiec 1990 roku, ale został cofnięty na 1989 rok - do powstania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Uchwalono także poprawkę, że ustawą nie zostaną objęci policjanci i strażacy, którzy odbyli szkolenie w Akademii Spraw Wewnętrznych i nie byli na etatach SB. Przed obniżeniem emerytur i rent udało się uchronić również tych, którzy w SB odbywali zastępczą służbę wojskową.
Na kolejnym, III posiedzeniu komisji sejmowych wiceminister Zieliński zaproponował wniesienie autopoprawki resortu, zakładającej dodanie przepisu stanowiącego, że: „ minister właściwy do spraw wewnętrznych, w drodze decyzji, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może wyłączyć stosowanie niektórych przepisów ustawy w stosunku do osób pełniących służbę na rzecz totalitarnego państwa, ze względu na: krótkotrwałą służbę przed dniem 31 lipca 1990 r. oraz rzetelne wykonywanie zadań i obowiązków po dniu 12 września 1989 r., w szczególności z narażeniem zdrowia i życia,
- dotyczące wymiaru obniżenia wysokości świadczeń emerytalno-rentowych w stosunku do osób, które pełniły służbę na rzecz totalitarnego państwa,
- określające warunki odstąpienia od obniżenia renty rodzinnej po funkcjonariuszu, który zginął w związku z pełnieniem służby lub poniósł śmierć w wypadku pozostającym w związku z pełnieniem służby.

Na tej poprawce wniesionej przez ministra, suchej nitki nie pozostawił uczestniczący w III posiedzeniu Komisji wiceprzewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Andrzej Szary, korzystając z głosu scedowanego nań przez posła Marka Wójcika.
Decyzje, o których mówi ta poprawka, pan minister będzie podejmować na drodze administracyjnej, bo poprawkę zobowiązującą MSWiA do wydania osobnego rozporządzenia regulującego postępowanie w tej kwestii, także odrzucono.

Sędziowie i prokuratorzy wyłączeni spod działania ustawy.

Odrzucono również poprawkę o objęciu ustawą tych, którzy podejmowali decyzje o wszczęciu postępowań i osądzali represjonowanych, a więc prokuratorów i sędziów z czasów PRL.


Minister zadecyduje, kto słusznie poległ...
Smutna refleksja na koniec tej relacji. Wielu naszych kolegów funkcjonariuszy służących wiernie, z oddaniem wolnej Polsce, będzie teraz antyszambrować u ministerialnej klamki zbierając papierki, by udowodnić "rzetelność  i poświęcenie" w pełnieniu służby.
A co z poległymi? - Tu wracamy ponownie do pani archiwistki z IPN.


(jp)

 

 

List Przewodniczącego ZG NSZZ P do Prezydenta RP w sprawie ustawy dezubekizacyjnej
dzielnik
30.12.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3308
Posiedzenie Prezydium FZZSM już z udziałem NSZZ P
dzielnik
28.12.2016 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3791
Przewodniczący ZG spotkał się z Wiceministrem Zielińskim
dzielnik
28.12.2016 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 16144
Podwyżki uposażeń od 2017 roku - Wszystkim po równo!
dzielnik
23.12.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 4828
Podwyżki uposażeń zasadniczych w wojsku od 300 do 550 zł
dzielnik
27.12.2016 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3553
Co mówił w 2009 roku Wiceminister Zieliński o emeryturach mundurowych - "słowo droższe pieniędzy"!
dzielnik
27.12.2016 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3920
Mikołajki w KPP Wolsztyn
dzielnik
23.12.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2821
I posiedzenie ZG NSZZ P w VII Kadencji
dzielnik
21.12.2016 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2916
KWP – Spotkanie opłatkowo-noworoczne
dzielnik
21.12.2016 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 3273
I posiedzenie ZW NSZZ P w nowej VII Kadencji
dzielnik
16.12.2016 | Piątek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2986
tytul_szukaj
tytul_zegar
00:00:05
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Andrzeja Kosiaka, Przewodniczącego ZG NSZZ P w latach 1990-1993. Jego oddanie, determinacja i niezłomna wola pozostawiły trwały ślad w naszej organizacji oraz w sercach tych, którzy go znali.