tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 4 23
Wczoraj 213 415
Ostat tydzień 1415 3727
Ostat. dwa tyg. 3135 8102
Ostat. miesiąc 6493 16532
Ostatni rok 95292 237438
Razem 1961051 4253511
aktualnosci
Policja krytykowana po działaniach na Strajku Kobiet. Stanowowisko NSZZ P województwa wielkopolskiego!
dzielnik
20.11.2020 | Piątek

 Policja krytykowana po działaniach na Strajku Kobiet. Policjant: "Były nieprawidłowości. Wszelkie wątpliwości powinny zostać wyjaśnione"

 

Norbert Kowalski
Głos Wielkopolski Norbert Kowalski

Strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji - 18 listopada próba blokady Sejmu zmienila sie w spacer

Strajk kobiet przeciwko zakazowi aborcji - 18 listopada próba blokady Sejmu zmienila sie w spacer Adam Jankowski

 
 
Jeśli policjant popełnił wykroczenie dyscyplinarne lub dopuścił się czynu zabronionego, powinien zostać rozliczony zgodnie z prawem. Przy tak dużych grupach ludzi jak są na Marszu Niepodległości czy Strajku Kobiet, mogą zdarzyć się błędy, ale policja powinna się z tego wyraźnie wytłumaczyć i wyciągnąć ewentualne konsekwencje w stosunku do policjantów, którzy przekroczyli swoje uprawnienia - mówi Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów, z którym rozmawiamy o ostatnich działaniach policji oraz kontrowersjach wokół jej pracy.

Policja stała się bojówką partyjną PiS?

Andrzej Szary: Takie sformułowanie do nadużycie. Od 30 lat związek zawodowy walczy o to, aby policja była apolityczna. Robimy wszystko, aby nie przykleić policji do żadnej opcji politycznej. Mamy doświadczenia z przeszłości, np. za czasów PO i PSL, SLD, że próbuje nas się przykleić do określonej strony politycznej. Tymczasem my wykonujemy swoje zadania ustawowe i przypisywanie policjantom, że są bojówką polityczną jest krzywdzące.

Mówi Pan, że staracie się, by policji nie przyklejać do żadnej opcji politycznej, ale w ostatnim czasie mam to dość średnio wychodzi. Można się spotkać wręcz z komentarzami, że tak bardzo policja jeszcze nie była upolityczniona po upadku komunizmu.

Nie odnoszę takiego wrażenia. Rozumiem komentarze, które pojawiają się w przestrzeni publicznej, ale policji ufa 74 proc. społeczeństwa, więc gdyby była to formacja upolityczniona, to badania pokazywałyby inną liczbę. Z kolei 95 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. Te liczby pokazują, że teza o upolitycznieniu formacji jest nieuzasadniona.

Za miesiąc ten procenty mogą drastycznie zmaleć...

Jeśli policja jest organem posiadającym prawo do używania środków przymusu bezpośredniego i je stosuje w przypadku naruszenia prawa, to może, ale też nie musi nastąpić, spadek nastrojów społecznych i zaufania do policji. Ale to nie policjanci wywołują protesty czy wychodzą na ulice, bo im się tak podoba. Policjanci są tam obecni, bo obywatele protestują, korzystają ze swoich uprawnień, a my to szanujemy. Policja powinna ich chronić, a obywatele powinni przestrzegać obowiązującego prawa.

Policja nie ma sobie nic do zarzucenia po ostatnich wydarzeniach jak Marsz Niepodległości czy manifestacje w ramach Strajku Kobiet?

Mogę jasno powiedzieć, że na pewno były nieprawidłowości i jako związek zawodowy oczekujemy, by wszystkie wątpliwości, które pojawiają się w środkach masowego przekazu były wyjaśnione i opinia publiczna została o tym poinformowana. Jeśli policjant popełnił wykroczenie dyscyplinarne lub dopuścił się czynu zabronionego, powinien zostać rozliczony zgodnie z prawem. Przy tak dużych grupach ludzi jak są na Marszu Niepodległości czy Strajku Kobiet, mogą zdarzyć się błędy, ale policja powinna się z tego wyraźnie wytłumaczyć i wyciągnąć ewentualne konsekwencje w stosunku do policjantów, którzy przekroczyli swoje uprawnienia.

Pan mówi o wyjaśnianiu nieprawidłowości, a tymczasem rzecznik stołecznej policji za każdym razem mówi, że wszystko było w porządku, a policja działała zgodnie z prawem... Jak Pan odbiera tego typu słowa z jego ust?

Nie będę komentował wypowiedzi rzecznika. Jestem przedstawicielem związku zawodowego policjantów i mogę powiedzieć, że jeśli będzie potrzeba, to będziemy bronili policjantów, gdy zarzuty wobec nich będą bezzasadne, ale widzimy również pewne nieprawidłowości i błędy, które powinny być wyjaśnione, rozliczane i przekazane opinii publicznej. Związek zawodowy jest organizacją niezależną i ma swoje stanowisko w tej sprawie, które, jak pokazuje przeszłość, nie musi być zbieżne w 100 proc. ze stanowiskiem strony służbowej.

Jakie nieprawidłowości ma Pan na myśli?
Mogę podać przykład dotyczący użycia gazu pieprzowego przez policjanta po cywilnemu w stosunku do jednej z posłanek. Ta sprawa musi być wyjaśniona, gdyż nie rozumiem zachowania policjanta.

W internecie nie brakuje też nagrań, na których widać policjantów po cywilnemu używających pałek teleskopowych.

Policjanci operacyjni zawsze brali udział w tego typu działaniach. Ich obowiązkiem jest rozpoznawanie osób w tłumie, które zakłócają porządek, prowokują i atakują demonstrujących czy policjantów. Funkcjonariusz ma na wyposażeniu tego typu pałkę i może jej używać. W tej kwestii jest jednak dużo przekazów medialnych, które wymagają wyjaśnienia, kto i dlaczego używał tych pałek. Warto w tym miejscu wyjaśnić, że ustawa o Środkach Przymusu Bezpośredniego w kilkunastu przypadkach dopuszcza możliwość użycia pałki.

Część z tych policjantów nie miała na rękach opasek z napisem „policja”. Jak w takiej sytuacji obywatele mają wiedzieć, że to faktycznie funkcjonariusz policji, a nie jakiś bandyta?

Tego typu opaskę zakłada się, gdy dochodzi do zdarzeń naruszających porządek. Ci funkcjonariusze również mają obowiązek podejmowania interwencji, gdy jest naruszany porządek. W mojej ocenie stawianie tezy, że obywatele nie wiedzą, kto podejmuje interwencję, jest nieuzasadnione. Poza tym, policjant nie podejmuje interwencji, jeśli wszystko jest w porządku, lecz, gdy jest naruszone prawo. To nie jest tak, że policjanci wbiegają w tłum, biją ludzi, a obywatele nie wiedzą dlaczego zostali uderzeni. Z taką tezą się nie zgadzam. Jeśli policjant podejmuje interwencję, to znaczy, że ma ku temu podstawy.

Czy Pana zdaniem normalną jest sytuacja, gdy nieoznakowany policjant idzie po ulicy z wyjętą pałką teleskopową? Trudno dziwić się głosom, że ludzie mają obawy, bo skąd mają wiedzieć, ze to policjant?

Mogą być to słuszne obawy, choć przedstawienie tego w taki sposób, że policjant idzie z pałką teleskopową jest wyrwane z kontekstu. Oczywiście w takich sytuacjach powinny być wyraźne oznaczenia policjantów, by protestujący mieli poczucie, że nie są zaatakowani przez bojówki. Zgadzam się, że z naszej strony trzeba robić wszystko, by uczestnicy manifestacji mieli przekonanie, że są to policjanci, a nie ktoś inny.

KMP Poznań - Żegnaj Kolego...
dzielnik
18.11.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2466
Posłowie wnioskują o wyposażenie w kamery policjantów zabezpieczających demonstracje oraz kadencyjności na stanowisku Komendanta Głównego Policji
dzielnik
25.11.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2332
Posiedzenie Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Służb Mundurowych!
dzielnik
26.11.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2603
FUNKCJONARIUSZE I PRACOWNICY POLICJI, KTÓRZY POKONALI KORONAWIRUSA, ODDAJĄ OSOCZE, BY RATOWAĆ INNYCH
dzielnik
26.11.2020 | Czwartek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2585
“Policja to nie klocki Lego” – Rafał Jankowski dla Onet.pl
dzielnik
25.11.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2613
ZT NSZZ P OPP dba o zabezpieczenie funkcjonariuszy ŚOO
dzielnik
24.11.2020 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2510
Pomoc m.in. ze strony NSZZ Policjantów dla Frania przynosi wymierne efekty!
dzielnik
25.11.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2277
Krzysztof Balcer – w naszym środowisku nie powinno być osób agresywnych
dzielnik
25.11.2020 | Środa
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2656
Gazeta Wyborcza: nazwisko policjanta nie jest tajemnicą. Opinia Prawna KGP - Ochrona wizerunku policjanta!
dzielnik
24.11.2020 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2847
Kolejna interwencja RPO w sprawie tzw. ustawy represyjnej!
dzielnik
24.11.2020 | Wtorek
wiecej >> dzilenik_solid Ilość wyświetleń: 2533
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:04
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!