tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 28 69
Wczoraj 213 415
Ostat tydzień 1439 3773
Ostat. dwa tyg. 3159 8148
Ostat. miesiąc 6517 16578
Ostatni rok 95316 237484
Razem 1961075 4253557
Prezydent RP za zmianą ustawy o zgromadzeniach

Prezydent chce zmian w ustawie o zgromadzeniach

Wzmocnienie policji, większa odpowiedzialność organizatorów i bezwzględne kary za zasłanianie twarzy podczas demonstracji - miedzy innymi takie zapisy mają znaleźć się w projekcie zmian w ustawie o zgromadzeniach, który prezydent kieruje do Sejmu.

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta projekt zmian w ustawie o zgromadzeniach trafił do Sejmu. Projekt - jak zapowiedział w środę prezydent - ma m.in. umożliwić stosowanie kar za zasłanianie twarzy podczas demonstracji oraz wprowadzić skuteczny zakaz posiadania w trakcie demonstracji groźnych narzędzi i środków pirotechnicznych.

Prezydent Komorowski mówił też, że proponowane przez niego zmiany mają przede wszystkim na celu wzmocnienie możliwości udzielania albo nieudzielania zgody na zorganizowanie demonstracji przez władze samorządowe w przypadku spodziewanych zagrożeń.

Projekt prezydenta ma związek z zamieszkami, do których doszło na ulicach Warszawy podczas obchodów Święta Niepodległości. Prezydent zapowiedział wtedy, że zleci prace nad znalezieniem rozwiązań, które - bez zmiany konstytucji - nowelizowałyby Prawo o zgromadzeniach. Wyraził też żal i ból z powodu "hańbiących zachowań" podczas obchodów 11 listopada.

Źródło: prezydent.pl

Fot. TVP INFO

Prezydencka inicjatywa skierowana do Sejmu

fot. Lukasz Kaminski
 

Przygotowany w Kancelarii Prezydenta projekt zmian w ustawie o zgromadzeniach trafił w czwartek do Sejmu. Celem prezydenckiej inicjatywy  – Prawo o zgromadzeniach jest, z jednej strony – nieingerowanie w istotę wolności zgromadzeń, z drugiej zaś – stworzenie mechanizmów i instytucji utrudniających wykorzystywanie instytucji zgromadzeń do zachowań chuligańskich, zagrażających ludziom i powodujących straty materialne.

Szczegóły projektu przedstawił w czwartek Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Łaszkiewicz. -  Zachodzi potrzeba dostosowania Prawa o zgromadzeniach do nowych warunków, ale jednocześnie w taki sposób, aby nie naruszyć podstawowej kwestii, jaką jest wolność zgromadzeń - podkreślił minister. 

 

Jak zaznaczył,  w momencie powstawania ustawy jej twórcy nie przewidywali różnego rodzaju społecznych zmian, również tych negatywnych.  - Te negatywne zjawiska od jakiegoś czasu narastały i można powiedzieć, że szczególnie się ujawniły w dniu,  w którym powinniśmy być razem, w którym powinniśmy się cieszyć i obchodzić Święto Niepodległości - powiedział Krzysztof Łaszkiewicz.

Zobacz także: Inicjatywa ustawodawcza prezydenta Prezydent o zamieszkach w stolicy

Zaproponowany przez prezydenta projekt zakazuje uczestnictwa w zgromadzeniach osobom zamaskowanym. Zakaz nie dotyczy jednak takich zgromadzeń, w którym uczestnicy w celu ekspresji swoich przekonań używać będą przebrań lub innych rekwizytów uniemożliwiających ich rozpoznanie. Warunkiem jest jednak uprzednie powiadomienie organu gminy o takim, a nie innym charakterze zgromadzenia.


Projekt wskazuje kto konkretnie jako przewodniczący będzie odpowiedzialny za przebieg zgromadzenia. Do tej pory mogła być to osoba całkowicie przypadkowa. Przewodniczący będzie musiał być rozpoznawalny wśród uczestników zgromadzenia i w tym celu organ gminy wyposaży przewodniczącego w elementy wyróżniające. Obowiązkiem przewodniczącego będzie reagowanie na wszelkie okoliczności zagrażające pokojowemu przebiegowi zgromadzenia. Jeżeli tego zaniecha to popełni wykroczenie i zostanie ukarany.

 Zgodnie z projektem, uczestnicy zgromadzenia, jak również osoby postronne zakłócające przebieg zgromadzenia są obowiązane stosować się do poleceń przewodniczącego, a niewykonanie poleceń stanowić będzie wykroczenie, za które grozi kara grzywny.
 

Projekt daje organom gminy możliwość zakazania organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu lub czasie, jeżeli doprowadzić to może do naruszenia porządku publicznego. Zakaz poprzedzony zostanie wezwaniem jednego z organizatorów do zmiany czasu, miejsca lub trasy przejścia uczestników. Od decyzji organu gminy przysługuje środek odwoławczy.

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
20:00:04
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!