tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 5 14
Wczoraj 126 209
Ostat tydzień 1418 3614
Ostat. dwa tyg. 3158 8104
Ostat. miesiąc 6344 16098
Ostatni rok 95177 237155
Razem 1961178 4253711
Kajdanki niezgodne z konstytucją

Kajdanki niezgodne z konstytucją?

PROKURATOR GENERALNY SKARŻY PRZEPISY DO TK

Kajdanki niezgodne z konstytucją?
Zasady używania kajdanek są niekonstytucyjne - uważa Seremet
TVN24
Służby, w tym policja, ABW i Straż Graniczna, stosują środki przymusu bezpośredniego na podstawie niekonstytucyjnych przepisów – twierdzi prokurator generalny Andrzej Seremet. Chodzi m.in. o używanie kajdanek - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Prokurator uważa, że zasady używania przez służby środków przymusu bezpośredniego powinny być określone w ustawie, a nie w rozporządzeniu. Tymczasem aż dziewięć z siedemnastu służb używa kajdanek, paralizatorów czy pałek służbowych na podstawie regulacji, które tego wymogu nie spełniają.

Według Seremeta, jest to niekonstytucyjne.

Czy funkcjonariusze CBA w sposób nieuzasadniony zakładają zatrzymanym... czytaj więcej »
Do tej pory prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego dziewięć wniosków o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów, które upoważniają służby do stosowania takich środków. Dotyczą one m.in. policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, służb w zakładach dla nieletnich
Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej

Kontrola przepisów

- Do tej pory prokurator generalny skierował do Trybunału Konstytucyjnego dziewięć wniosków o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów, które upoważniają służby do stosowania takich środków. Dotyczą one m.in. policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Granicznej, Służby Celnej, Służby Więziennej, służb w zakładach dla nieletnich – mówi DGP Wojciech Sadrakuła, prokurator Prokuratury Generalnej.

Naruszają artykuł konstytucji

Według Seremeta, zasady użycia środków przymusu bezpośredniego zostały unormowane w rozporządzeniu wydanym przez Radę Ministrów, a więc w akcie podstawowym. A to - w opinii Seremeta - narusza art. 41 konstytucji, który gwarantuje każdemu nietykalność osobistą i wolność osobistą i wskazuje, że pozbawienie lub ograniczenie wolności może nastąpić tylko na zasadach i w trybie określonych w ustawie.

Tymczasem wszystkie z zaskarżonych przez Seremeta przepisów odsyłają do rozporządzeń wydawanych albo przez ministra, albo przez Radę Ministrów. Analiza prowadzona przez biuro PG nie jest jednak zakończona, nie można więc wykluczyć, że prokurator generalny zakwestionuje jeszcze inne ustawy.

Jeżeli sędziowie TK przychylą się do wniosków prokuratora generalnego, ustawodawca będzie musiał na nowo uregulować zasady stosowania przez służby środków przymusu bezpośredniego.

macmtomk
tytul_szukaj
tytul_zegar
12:00:02
tytul_kalendarz
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930       
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!