tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 25 48
Wczoraj 141 352
Ostat tydzień 1306 3180
Ostat. dwa tyg. 2990 7590
Ostat. miesiąc 7021 17164
Ostatni rok 95373 235968
Razem 1957824 4245203
Przyszli mundurowi później dostaną emeryturę

Mundurowi później dostaną emeryturę 

Od 2013 roku osoby wstępujące do policji lub wojska nabędą prawo do emerytury od 55. roku życia, po 25 latach służby. Tylko osoby, które trafią do służby do końca tego roku, zachowają dotychczasowe przywileje emerytalne.

Te, które wstąpią tam po 1 stycznia 2013 r., popracują dłużej na swoją emeryturę. Zmienią się również zasady liczenia jej wysokości.

Reforma systemu emerytalnego służb mundurowych nie obejmie tylko tych osób, które:

- zostały powołane do poszczególnych formacji do końca 2012 roku,

- 1 stycznia 2013 roku pełniły w wojsku służbę kandydacką, o ile zostały powołane do zawodowej służby wojskowej,

- zostały powołane do wojska już po wejściu w życie ustawy, ale przed tym terminem pełniły służbę w formacjach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych oraz Ministerstwu Sprawiedliwości. 

Mundurowy pragnący przejść na emeryturę będzie musiał udowodnić, że oprócz wymaganego wieku (55 lat), ma także na swoim koncie co najmniej 25 lat służby. Do stażu emerytalnego będą zaliczone :

- lata służby w Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej lub w Służbie Więziennej oraz wojsku,

- okresy wychowania dzieci w trakcie pełnienia służby w łącznym wymiarze nie większym niż trzy lata,

- okres czynnej służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych (tylko na wniosek zainteresowanego),

- lata służby w zlikwidowanych już formacjach (np. w Urzędzie Ochrony Państwa, w policji państwowej, Milicji Obywatelskiej),

- okresy zatrudnienia w Służbie Ochrony Kolei, jeżeli funkcjonariusz przeszedł bezpośrednio do służby w Milicji Obywatelskiej lub w Służbie Więziennej,

- lata zatrudnienia lub służby w zawodowych jednostkach ochrony przeciwpożarowej i nauki w szkołach pożarniczych, w charakterze członka Korpusu Technicznego Pożarnictwa.

- okresy pozbawienia wolności oraz kary aresztu pod warunkiem, że mundurowi zostali uniewinnieni albo postępowania wobec nich zostało umorzone.

DGP radzi - Jak ustalić wysokość emerytury mundurowej

- Wybór świadczenia – funkcjonariusz lub żołnierz, który wstąpi do służby po 31 grudnia 2012 r., nie będzie mieć ustalanej emerytury na podstawie uposażenia wypłacanego w ostatnim miesiącu, lecz z 10 kolejnych lat służby. Obecni mundurowi będą mogli wybrać sposób liczenia świadczenia.

- Złożenie oświadczenia – mundurowi, którzy chcą mieć emeryturę ustalaną według nowych zasad, będą musieli złożyć oświadczenie najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego. Nie będą tego robiły osoby, które wstąpią do służby po 31 grudnia 2012 r.

- Liczenie podstawy wymiaru – policjant lub żołnierz sam wskaże 10 lat kalendarzowych, z których ma być wyliczona podstawa emerytury. Jeśli tego nie zrobi, zakład emerytalny sam je wybierze z okresu poprzedzającego rok zwolnienia ze służby.

- Ustalenie emerytury – zakład emerytalny zsumuje kwotę należnego uposażenia z każdego roku wybranego z 10 lat. Tak obliczoną kwotę porówna do przeciętnego rocznego uposażenia żołnierza zawodowego lub funkcjonariusza obowiązującego w danym roku (zaokrąglony do setnych części). Na koniec te średnie zostaną dodane, a następnie podzielone przez 10. Tak obliczony wskaźnik zostanie pomnożony przez kwotę przeciętnego uposażenia obowiązującego w dniu zwolnienia ze służby żołnierza lub funkcjonariusza.


    Bożena Wiktorowska
    bozena.wiktorowska@infor.pl


    Podstawa prawna

    Ustawa z 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.

    http://edgp.gazetaprawna.pl/

 

tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:05
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 24 kwietnia w Auli im. insp. Wiktora Ludwikowskiego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu odbyła się uroczysta zbiórka z okazji 34. Rocznicy powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.