tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 124 251
Ostat tydzień 1333 3682
Ostat. dwa tyg. 2929 7622
Ostat. miesiąc 6454 16390
Ostatni rok 95251 237352
Razem 1960728 4252777
Powróci MSWiA

Powróci MSWIA?

W takich dziedzinach jak zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona ludności, przeciwdziałanie zjawiskom kryzysowym wymagany jest jeden decydent. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji może przejść do historii jako najkrócej istniejące...

Sejmowa podkomisja skończyła prace nad projektem ustawy o działach, który sankcjonuje podział MSWiA na dwa resorty. W czwartek zajmie się nim komisja administracji i SW. MAC chce pilnego uchwalenia ustawy. Według Marka Wójcika z PO będzie większość do jej przyjęcia.

Projekt trafił do Sejmu 23 lutego. Po tym jak prace nad nim zakończyła podkomisja, w czwartek zajmie się nią sejmowa komisja spraw wewnętrznych i administracji.

Projekt sankcjonuje podział MSWiA na dwa resorty. Zakłada m.in., że szef Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji będzie odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym i zdarzeniom zagrażającym bezpieczeństwu powszechnemu oraz za usuwanie ich skutków.

Podczas prac w podkomisji z projektu nie usunięto, budzącego krytykę, zapisu, zgodnie z którym minister administracji i cyfryzacji ma odpowiadać za przeciwdziałanie klęskom żywiołowym.

W maju „Dziennik Gazeta Prawna” w artykule „Czarne chmury nad resortem Boniego” przytoczył krytyczne opinie ekspertów w sprawie projektu. Podkreślali oni, że w takich dziedzinach jak zapewnienie bezpieczeństwa, ochrona ludności, przeciwdziałanie zjawiskom kryzysowym wymagany jest jeden decydent. „Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji może przejść do historii jako najkrócej istniejące” – konkludował wtedy „DGP”.

Szef MAC Michał Boni przekonywał wówczas, że takiego zagrożenia nie ma. – Informacje o czarnych chmurach nad MAC (...) są wyssane z palca – powiedział.

Wystosował też pismo do członków podkomisji. W liście minister przekonywał, że podział kompetencji MSWiA na MSW i MAC nie zagraża bezpieczeństwu państwa.

– Dokonany w listopadzie 2011 roku podział MSWiA nie wpłynął na działania służb w sytuacjach kryzysowych, czego dowodem były działania służb w trakcie i po katastrofie kolejowej pod Szczekocinami w marcu br. W sytuacji, gdyby jednak miały się pojawić jakiekolwiek problemy w kontaktach między ministrami podmiotem rozstrzygającym ewentualne spory pozostaje Prezes Rady Ministrów – czytamy w liście.

Boni wyraził w nim też zadowolenie, że „sprawa dotycząca bezpieczeństwa obywateli, związanego z działaniem sił naturalnych, stała się przedmiotem dyskusji i analiz wybitnych ekspertów”. „Pragnę ponownie przedstawić gotowość Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji i moją osobiście do współpracy w ramach podkomisji, która pozwoli na rozwianie obaw państwa posłów i zaangażowanych ekspertów, i w konsekwencji na wypracowanie zmian legislacyjnych, które będą mogły być rekomendowane wysokiej izbie do uchwalenia” – zaznaczył w liście.

– Minister Boni od dłuższego czasu apeluje, o jak najszybsze uchwalenie ustawy o działach – przypomniał rzecznik MAC Artur Koziołek.

Zasiadający w sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych poseł PO Marek Wójcik ocenił w rozmowie, że prace na ustawą o działach idą zgodnie z planem. – Dla tego rozwiązania będzie większość w Sejmie – stwierdził.

Z kolei, reprezentujący w podkomisji PiS, poseł Jarosław Zieliński powiedział, że koalicja chce „forsować siłowo” ustawę o działach. Zdaniem posła podział MSWiA sprawia, że „nie da się koordynować działań w sytuacjach kryzysowych”. Zieliński uważa zatem, że powinno się z powrotem połączyć oba resorty i odtworzyć MSWiA.

http://www.tvpparlament.pl/aktualnosci/ustawa-usankcjonuje-podzial-mswia-na-dwa-resorty/7825634

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:09
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!