tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Wczoraj 124 251
Ostat tydzień 1333 3682
Ostat. dwa tyg. 2929 7622
Ostat. miesiąc 6454 16390
Ostatni rok 95251 237352
Razem 1960728 4252777
MSW status weterana dla 64 osób

MSW przyznało 64 osobom status weterana

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało już łącznie 71 decyzji, w tym 64 o przyznaniu statusu weterana oraz 7 decyzji o przyznaniu statusu weterana poszkodowanego. Do MSW w tej sprawie zwróciło się dotychczas łącznie 88 osób, w tym 77 osób ubiegających się o nadanie statusu weterana i 11 osób o nadanie weterana poszkodowanego. O nadanie takiego statusu mogą się ubiegać policjanci, strażacy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu oraz strażnicy graniczni, którzy brali udział w działaniach poza granicami kraju. Umożliwia to ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie 30 marca br. Osoby mające status weterana mogą ubiegać się m.in. o dofinansowanie do studiów wyższych, a weterani-funkcjonariusze oraz ich rodziny mogą uzyskać bezpłatną pomoc psychologiczną.

Status weterana mogą uzyskać osoby, które brały udział w działaniach poza granicami kraju w ramach m.in. kontyngentu policyjnego, kontyngentu Straży Granicznej, zadań ochronnych Biura Ochrony Rządu, czy grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Natomiast status weterana-poszkodowanego może zostać przyznany osobie, która w czasie działań poza granicami państwa wskutek wypadku lub choroby doznała uszczerbku na zdrowiu.

Status weterana może być przyznany osobom, które brały udział nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngencie policyjnym, kontyngencie Straży Granicznej, w zadaniach ochronnych BOR lub zapewnieniu bezpieczeństwa państwa. Ponadto status weterana może zostać przyznany także osobom, które brały udział w działaniach poza granicami państwa w ramach grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.

Ustawa przyznaje weteranom m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną.

Ustawa umożliwia weteranom dofinansowanie do kształcenia. Kwestie te regulują przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy. Rozporządzenie to jest aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z rozporządzeniem, weterani, byli funkcjonariusze służb podległych MSW, mogą skorzystać z dofinansowania do studiów wyższych. Weteranowi-funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby w policji, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu albo Państwowej Straży Pożarnej przysługuje pomoc finansowa: na pokrycie kosztów kształcenia na studiach licencjackich i uzupełniających lub na jednolitych studiach magisterskich, a także na studiach podyplomowych.

Pomoc finansowa przyznawana jest na wniosek takiego funkcjonariusza. Jednostkowy koszt pomocy finansowej na kształcenie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy, zwolnionych ze służby może wynosić maksymalnie do 3 tys. zł rocznie.

Szczegółowe kwestie dotyczące warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie, jak również m.in. rodzaju dokumentów jakie należy złożyć oraz sposobu i terminów wypłaty pieniędzy można znaleźć w projekcie rozporządzenia MSW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej na kształcenie weteranów poszkodowanych-funkcjonariuszy.

Weterani funkcjonariusze oraz członkowie ich rodzin mogą się także ubiegać o bezpłatną pomoc psychologiczną. Pomoc psychologiczną określają przepisy rozporządzenia o pomocy psychologicznej dla weteranów-funkcjonariuszy oraz ich rodzin, które jest także aktem wykonawczym do ustawy z 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Zgodnie z przepisami ustawy oraz rozporządzenia weteran -funkcjonariusz lub weteran poszkodowany - funkcjonariusz oraz najbliżsi członkowie jego rodziny mają prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej, jeżeli problemy zdrowotne funkcjonariusza są związane z działaniami poza granicami państwa. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie i poza kolejnością w zakładach opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

Weterani-funkcjonariusze oraz ich rodziny w razie potrzeby mogą uzyskać pomoc psychologiczną, zarówno w warunkach stacjonarnych (w szpitalu), ambulatoryjnych (w przychodni, czy poradni), jak i w warunkach domowych. Pomoc psychologiczna w zależności od potrzeb i stanu osoby potrzebującej pomocy obejmuje badania diagnostyczne, terapię psychologiczną (indywidualną lub grupową, w tym rodzinną), poradę indywidualną i poradę rodziną. W przypadku każdej osoby najpierw zostanie przeprowadzone badanie psychologiczne diagnostyczne (np. szczegółowy wywiad psychologiczny), które pozwoli na określenie rodzaju potrzebnej pomocy i dostosowania terapii psychologicznej do konkretnych potrzeb. Zakres pomocy obejmuje różnorodne formy terapii psychologicznej, tak aby można ją było w pełni dostosować do potrzeb konkretnego weterana-funkcjonariusza lub członka jego rodziny.

Weteranowi poszkodowanemu, który pobiera rentę inwalidzką z powodu urazów lub chorób doznanych w związku ze służbą, przysługuje ulga w wysokości 50% przy przejazdach środkami komunikacji miejskiej oraz 37% ulga przy przejazdach koleją i autobusami w komunikacji krajowej. Ze zniżki na kolei i w komunikacji autobusowej weterani mogą korzystać w 1 i 2 klasie pociągów osobowych i pospiesznych oraz w autobusach komunikacji zwykłej i przyspieszonej, a także w 2 klasie pociągów innych niż osobowe i pospieszne. Dokumentami potwierdzającymi prawo do zniżek jest legitymacja weterana poszkodowanego wraz z legitymacją emeryta-rencisty.

Ustawa przyznaje weteranom także m.in. dodatki do rent i emerytur. Podstawę wymiaru dodatku weterana poszkodowanego stanowi najniższa emerytura. Wysokość dodatku weterana poszkodowanego uzależniona jest od uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku w związku ze służbą poza granicami państwa lub chorobą nabytą podczas wykonywania obowiązków służbowych poza granicami państwa, z tytułu których przyznano świadczenia.

Dodatek weterana poszkodowanego podlega waloryzacji, poprzez ponowne obliczenie jego wysokości od kwoty najniższej emerytury. Dodatek weterana poszkodowanego jest wypłacany wraz z emeryturą lub rentą inwalidzką.

tytul_szukaj
tytul_zegar
04:00:09
tytul_kalendarz
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
  123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031     
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!