tytul_zwiazek
tytul_zwiazek
logo_forum
Statystki odwiedzin
OkresWizytOdsłon
Dziś 48 120
Wczoraj 136 274
Ostat tydzień 1473 3727
Ostat. dwa tyg. 3224 8277
Ostat. miesiąc 6278 15751
Ostatni rok 95122 237114
Razem 1961357 4254091
Roszady w służbach. Teraz CBŚ

Roszady w służbach. Teraz CBŚ

Jarosław Stróżyk, Grażyna Zawadka 08-01-2013, ostatnia aktualizacja 08-01-2013 02:02
Komentuj
0W CBŚ planowana jest głęboka reorganizacja
autor: Jerzy Dudek
źródło: Fotorzepa
W CBŚ planowana jest głęboka reorganizacja

Generał Maruszczak, dyrektor Biura odejdzie, bo chciał niezależności

Po pierwszej zaskakującej dymisji w służbach – odejściu  szefa ABW Krzysztofa Bondaryka – szykuje się kolejna. Też na samej górze, tyle że w policji.  Ze strategicznego stanowiska dyrektora Centralnego Biura Śledczego ma odejść kierujący nim od trzech lat gen. Adam Maruszczak.

Jak wynika z informacji „Rz", przyczyną jest spór o koncepcję reformy CBŚ. Gen. Maruszczak chciał dla Biura większej niezależności – zarówno finansowej, jak i logistycznej. Wygrała inna koncepcja, zgodnie z którą to „góra" nadal będzie decydowała o budżecie CBS.

Fikcyjna niezależność

– Mam nadzieję, że zmiany organizacyjne dotyczące CBŚ nie będą automatycznie wiązały się z personalnymi – mówi „Rz" Marek Biernacki (PO), szef Sejmowej Komisji Spraw Wewnętrznych. – To byłby zły sygnał. Zaraz by się pojawiły głosy, że nie chodzi o usprawnienie działań Biura, ale o czystkę personalną. Rozmawiałem o tym z ministrem spraw wewnętrznych i usłyszałem, że w tej chwili takie zmiany nie są planowane.

Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji, pytany, mówi krótko: – Na tę chwilę gen. Maruszczak nadal jest dyrektorem CBŚ. Nie złożył dymisji i nie został odwołany ze stanowiska.

Ale według nieoficjalnych informacji, sprawa jest przesądzona. Pierwszy o odejściu generała poinformował dziennik.pl.Także z informacji „Rz" wynika, że to tylko kwestia czasu.

Rozmówcy „Rz" twierdzą, że taki obrót spraw zaskoczył samego  Maruszczaka.  – Przyszedł wczoraj do pracy po urlopie i z rana został wezwany do komendanta głównego. Otrzymał propozycję objęcia stanowiska szefa garnizonu dolnośląskiego, i dowiedział się, że kto inny przeprowadzi reformę CBŚ – mówi nam jeden z oficerów.

Co się za tym kryje? – Teraz niemal w każdej sprawie trzeba biegać z  papierami do podpisu do komendantów. To biurokracja i marnotrawstwo czasu – mówią funkcjonariusze CBŚ. A gen. Maruszczak chciał większej autonomii.

Zabiegał o to, by CBŚ miało wydzielony budżet na swoje zadania i samo decydowało, na co go przeznaczy. – Ostatnio w zespole pracującym nad zmianami ostro spierali się o koncepcję. Generał twardo obstawał przy takiej, która daje CBŚ  rzeczywistą niezależność. Ale o budżecie CBŚ i tym, jak zostanie spożytkowany dalej, będzie decydować Komenda Główna. To fikcja, a nie niezależność – ocenia oficer z KGP.

Choć kierownictwo Komendy Głównej nie potwierdza zmian kadrowych w CBŚ, pełnomocnikiem ds. wprowadzenia zmian organizacyjnych w Biurze został nie gen. Maruszczak, lecz insp. Rafał Łysakowski, szef Biura Międzynarodowej Współpracy Policji w KGP.

Gangi w odwrocie

Poseł Stanisław Wziątek (SLD) mówi „Rz". – Odwołanie Maruszczaka byłoby złą decyzją. To świetny fachowiec – uważa. O doskonałych wynikach CBŚ mówią też Marek Biernacki i były wiceszef MSWiA gen. Adam Rapacki.

Biuro ściga najgroźniejszych przestępców, głównie działających w gangach. W ostatnich latach takie grupy są w odwrocie, CBŚ ujęło praktycznie wszystkich znaczących gangsterów. Głośnym sukcesem było też wytropienie Polaków podkładających bomby pod sklepy Ikei w Europie.

Zdaniem Wziątka roszady kadrowe w służbach przeprowadzane są w sposób pospieszny i chaotyczny. – Nie ma całościowej koncepcji zmian w służbach. Dopóki nie będzie gotowa, to wszystkie zmiany personalne są przedwczesne – podkreśla polityk SLD.

Poseł Jarosław Zieliński (PiS) uważa, że premier Tusk zaczął się obawiać służb specjalnych. – Nie nadzorował ich w żaden sposób przez ostatnie pięć lat, a teraz się ich wystraszył. Zapewne liczy, że jak w służbach trochę pomiesza, to będzie miał spokój – mówi „Rz" .

Gen. Maruszczak nie odbierał wczoraj telefonu.

Rzeczpospolita
tytul_szukaj
tytul_zegar
16:00:02
tytul_kalendarz
Maj 2024
Pn Wt Śr Cz Pt So Nd
    12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031   
tytul_zwiazek
mapka
tytul_zwiazek
galeria
tytul_zwiazek
Jak oceniasz dotyczasowe deyzje Komendanta Głównego Policji?
Dobrze
Źle
Nie mam zdania
dzielnik


ZW NSZZ P - 11 maja 1990 roku, jeden dzień po ogłoszeniu i wejściu w życie uchwalonej w dniu 6 kwietnia 1990 r. ustawy o Policji, Sąd Wojewódzki w Warszawie postanawia wpisać NSZZ P do rejestru związków zawodowych!